Ücretsiz Sertifikalı Açılan Kurslar

Başlatan t2, 10 Mayıs 2012, 18:18:33

gareven

Eskişehir'de de böyle PIC kursları var mı? bilgisi olan bi arkadaş var mı?

CoşkuN

Arkadaşlar Avrupa'dan verilen Hibe paraları sanki Avrupa'nın bize lütfu gibi görülmüş ama bildiğim kadarıyla durum öyle değil. Avrupa Birliği'nde ortak bir havuzla bu paralar toplanıyor v üye olmamamıza rağmen ülkemiz de para desteği yapıyor. Hatta bizden çok fazla proje çıkmadığı için verdiğimiz kadar parayı bile geri alamıyoruz diye biliyorum. Bu konuda ayrıntılı bilgisi olan arkadaşlar lütfen açıklasın.

Konular nereden nerelere geliyor şaşırıp kalıyorum. Ortada zaten bizim konularda doğru düzgün ne eğitim ne kurum var. Bir de en ufak yapılan şeye de bu kadar eleştiri gelmesi aslında çok da şaşırtmıyor beni, ülkemizin bir klasiği ama yine de insanı üzüyor.

ayhani

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 11 Mayıs 2012, 13:53:07
benim başımdan geçen olayı anlatmamın sebebi ;

iki olayla awrupa birliğinin hibe paraları ile oluyor...hocamın duyrusu yani açılan kursun belki işsiz güçsüz adamların meslek sahibi olması açısından iyi güzel...belki dediğiniz gibi hocamın bile cebina para giriyor memur maaşı malum...

ama ben burda şuna vurgu yaptım...adam sana o parayı hibe etmiyor kardeşim bu devirde kim kime beleş para vermiş ki ? herkesin var bişeylerden çıkarı kazancı...benim anlatttığım mevzudaki o yabancı kişi bu hibe paralar ile yapılan projelerin aşığımı sizce? hadi aşığı diyelim adamlar yüzyıllardır bizi tarihen silmek için uğraşmışlar afedersiniz ama bizim kültürümüzü alıp nerelerine ... çok merak ediyorum...burda önemli olan kültür etkileşimi mi yoksa saman altından yapılan toplum mühendisliğ dedikleri halkın ülkelerin milletlerin zihin yapısını çözerek isteğe ve amaca göre bu bölgeleri etki altına almak için o bölgenin içini dışını bilmek mi?

gelelim okul kurs pic olayına valla hocam bunda da bi çıkar arama diyorsun ve bana atıfta olarak nasıl faydalanmışlar diye sorduydun ya hazır onuda açıklıyım...bu hibe paralar birilerinin cebine giriyor özellikle de nedense bilindik kişilerin cebine giriyor bunların öğretmen sıfatını taşıması bile beni iğrendiriyor da neyse yine yanlış anlaşılmasın :P

Senin öğretmenin hiç sana gelip senle ben aynı yoldayız (siyasi manada) gel etme eyleme okulda bize zorluk çıkarma ikimizde kervanımızı yürütelim yoksa olmaz böyle dedimi?  neden bu cümle kuruldu biliyormusunuz lisedeyken savunduğum firkirlerimin haksızlığı kaldıramamın öğretmen sıfatına bürünmüş sözde allahçı bir kaç zibidinin çıkarlarına dokunduğu için....

yine açıklıyım bu konuya ne alakası var senin anlattığının konuyla diyorsunuz ya hocam....işte bu adamlar bu tarz projelerden köşeyi dönenlerdendi :D ek ders ek çalışma saati ödenekti malzeme alıncaktı nerden alalım aaa bizden bi esnaf var onadan alalım...vs.....

halen şunu soruyru soruyorum kendimi madem çok allahçı çok dürüst müslümansınız be sıfatsız beni o adamla niye görüştürmedin...niye tuttun kolundan okula getirdin...senin devletinin ilgili kurumu yokmu şüphelendiğin bişeyi gidip yetkililerine izah etsene.....

hala uyanamamışsınız? ve hala bir bağ kuramadığınız gibi halen tüm öğretmen camiasını suçladığımızı onları zan altında bıraktığımızı savunuyorsanız geçmiş olsun diyor acil şifalar iyi geceler diliyorum hocamm...

.biz sadece dikkatli olunmalı diyoruz...bu pic dediğiniz olay çok büyütülcek bi olay değil hani çok büyük bir hayırda işlemiyorlar işliyorlarsada kendi tarikatlarını cemaatlerine işliyorlar bana bi faydası yok...Çok öğrenmek isteyen varsa oturur benim gibi bir haftada ete hocanın dökümanlarından en azından mantığını kavrar sonra kendi yolunu çizer.....gören duyanda türkiyenin işsizlik sorununa çare getirildi sanıcak....nedesek fayda etmez hocam bu düzen sürdüğü sürece mahalle arasında 3-5 kişiyi iş sahibi yapmışsın öte tarafta milyonlar aç ne işe yarar...adam kaz gelicek yerden tavuk esirgemiyo mantık bu :P .....kalın sağlıcakla

Merhaba. Sizde bende bildiğiniz üzere uzun zamandır picprojedeyiz. Sizİ zaten uzun süredir biliyorum. Keşke meslek lisesi öğrencilerin çoğu sizin gibi meraklı ve bilinçli olsa o zaman herşey daha iyi olur. Benim katılmadığım nokta evet bu tür olaylar olabilir, ama böyle olaylar var diye konuyla alakası olmayan bir kursu ve öğretmeni töhmet altına alan yorumlar yapılması. Yoksa sizin dediğiniz tipte öğretmenler yokmu tabiki var. Nasıl rüşvet alan memur, kaçakçılarla işbirliği yapan gümrükçü vs varsa öğretmende vardır. O kişileri şikayet edersiniz olur biter. Sizde kalın sağlıcakla.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ayhani

Alıntı yapılan: CoşkuN - 11 Mayıs 2012, 13:59:41
Arkadaşlar Avrupa'dan verilen Hibe paraları sanki Avrupa'nın bize lütfu gibi görülmüş ama bildiğim kadarıyla durum öyle değil. Avrupa Birliği'nde ortak bir havuzla bu paralar toplanıyor v üye olmamamıza rağmen ülkemiz de para desteği yapıyor. Hatta bizden çok fazla proje çıkmadığı için verdiğimiz kadar parayı bile geri alamıyoruz diye biliyorum. Bu konuda ayrıntılı bilgisi olan arkadaşlar lütfen açıklasın.

Evet bu noktayı ben atladım. Dediğiniz gibi Türkiye dahil birçok ülke o havuza para veriyor. Tabi biz yeterince proje çıkaramadığımız için aslında biz zarar ediyoruz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

yldzelektronik

Bu tarz hibe programları için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de dahil olduğu Avrupa Eğitim ve Hibe Fonu gibi adı olan bir fon vardır ve bu fona bütün üye ülkeler ve eğitim faaliyetlerinden faydalanmak isteyen bölge ülkeleri dahil olabilir.Türkiye ' de bu fona üyedir ve her yıl düzenli olarak belirli bir miktar (milyon eurolarla ifade edilen miktarda) para aktarır.Dolayısıyla kimse kimseye bedavadan para vermiyor.Kültür faaliyetleri etkinlikleri olayına gelince bahsi geçen toplum mühendisliği olayını Türkiye'de çok iyi bir şekilde yapıyor.Merak etmeyin.Bir çok avrupa ve amerika ülkesinde örnekleri vardır.Sormayın incleyin.Sevgili Mustafa karşılaştığın olayı bir kuruma bir topluluğa bir camiaya yada kendilerine ne diyorlarsa tamamına ihale etmen doğru ve hoş birşey değil.Mevzusu açıldı diye soruyorum acaba kaç farklı kişiyle yada kaç farklı ilde o camiaya mensup insanlarla karşılaştınız?Bu yaklaşımınız ve olayı ifade şekliniz hiç hoş değil."Sözde Allahçı" yaklaşımınız hiç yakışmıyor.Bilmiyorum inancınız nedir ama insanların inançlarını biraz daha düzgün ifade edebilirseniz sizin içinde insanlığımız içinde iyi olacağı kanaatindeyim.Çünkü siz böyle ifade ederken sizin yetiştireceğiniz nesilde sizden farklı olmayacaktır ve insanların inançlarını bilmediği,haberdar olmadığı halde faaliyetlerini saçma ve akıl almaz şekilde ifade edeceklerdir.Söylediğim şey özetle şudur:Tanımadığımız kimse hakkında kesinlikle konuşmayalım (bu kurum,cemaat,camiya,kuruluş,toplum,topluluk vs olabilir.),Birinde gördüğümüz birşeyi toplumun tamamına mal etmeyelim.Örneğin toplumumuzad bir sürü hırsız var.Gelen bir yabancı turist çantasını çaldırsa geri döndüğünde ben Türkiye'de bir hırsız tarafından mağdur edilldim mi demeli yoksa Türkler bir hırsızdır mı demelidir.Belki örnek tam olmadı ama ana tema 2 3 kişiyi toplumun tamamına mal etmeyelim.Son olarak bahsi geçen fonlar sadece bununla sınırlı kalmayıp peyzaj,imar,eğitim,aile desteği gibi konularda da halen aktif bir şekilde devam etmektedir.En somut örneklerinden birisi de Kastamonu deresinin ıslahı Avrupa yapı fonu gibi bir isme sahip fon sayesinde yapılmış olmasıdır.Selamlar.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: ayhani - 11 Mayıs 2012, 13:36:43
Anlatayım o zaman. İstisnalar kaideyi bozmaz diye bir söz var bilirisiniz. Şimdi siz elektroniğe meraklı ve kendinizi geliştirmek isteyen işsiz bir insan olsanız. İnternette ararken picprojedeki bu konuya denk gelseniz ücretsiz güzel bir pic kursu bulduğunuzu düşündüğünüz sırada aşağıdaki yorumları okursanız ne düşünürsünüz?
O kursu düzenleyen kişi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan olumsuz yorumları görünce tüm hevesiniz kaçmazmı? Belki vazgeçersiniz kursa timekten. Kurs almak isteyen insanamı, yoksa kursu veren hocayımı, yoksa vatana milletemi hayrınız dokundu şimdi?

vatana millete çok faydası dokunacak biri çalışma öğrenme hevesi olan biri oturur kendisi araştırır öğrenir...verilen kurslar neticesinde öğrencye verilecek bilgi tartışılır tabi ama bu kurstan sonra iş olayı biraz muamma bana göre....öyle olsa her kursa giden işe girsin her önüne gelen elektronikçi picci geçinsin....sonra git vi tamirciye bozuk aletini tamir ettirmeye yapılacak bişey varken bile zıçsın içine atsın :P çook adam var burda o tarz ondan diyorum...ama teker teker iflas bayrağını dikiyorlar :P

Vatan sevgisi hamasi laflar ile olmaz "Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır" ben bu ilana bakınca kendini geliştirmiş bir elektronik hocasının iyi niyetli çabasını görüyorum. Sizin yaşınız itibarı ile heyecanlı olmanız doğal, zaten benim verdiğim örnekleme sizle alakalı değildi. Çünkü sizin örneğin konuyla yakından uzaktan alakası yok.

öyle olduğunu mu düşünüyorsunuz...peki eyv. ama gün gelecek bu ülkeyi savunmak için bir hamasi laf bile duyamıyacaksınız...yaşla alakalı olarakta şunu söylüyorum olayın heycanını atalı çok değil 3-4yıl gibi bir süre oldu ama zamanın trakya bölgesinin istihparat şube şefiyle aynı masada oturduğumda haklısınız işte ozamanlar elim ayağım birbirne dolandıydı...asıl o heycan bi başkaydı ama şuan duyduğum şeyin tarifi yok...bukadarmı düştük diyebiliyorum sadece ne demek kalıyor ki başka geriye...

Eğer söz konusu olumsuz hocalar varsa gerekli yerlere (örneğin bimer) şikayet ederseniz merak etmeyin gözünün yaşına bakmazlar. O zaman kimse size birşey diyemez.
Birisi bu kursa gitse deseki ben bu kursa gittim bana hiçbirşey öğretmediler ben öğrenmek istedim başından savdılar dese amenna, ama kurs hocası özelllikle belirtmiş dileyen örnek kursumuza katılabilir diye, kimsenin başına silah dayamıyorlar gelin diye.

şikayet etmediğimiz yer kalmadı...kime şkayet edeceksin hadi et bakalım te öyle 5 sene lise okuturlar işte adama..karneyi alırsın eline eve gidersin okullar tatil olur 1 hafta sonra çağırırlar okula pardon ya yalnışlık olmuş siz sınıfta kalmışsınız derler açarsın gözünü :P  hey yavrum hey demişti babam ozaman devletin kurumuna bak okuluna bak kimlerin elinde nasıl hatalar yapılıyor demişti...adamın 2 sene önce çıkan yasadan mevzuattan yönetmelikten haberi yok tarikatın bilmem ne hocasının elini öpmüş eşinin başını kapatmış diye müdür olmuş işte :D olay bu

şimdide çıkıp müdürlere haksızlık ediyorsunuz diyin de şuracıkta yerlere yatayım gülmekten :P ağlanacak halimize güleyim :)

hani yaşla ilgili bişiler dediniz ya hocam siz en iyisimi onu hiç sölemediniz farz edelim yoksa pişman olacaksınız...bu kardeşiniz bu muhabetleri daha çook ufak yaşlarda hakkı yenilerek öğrendi...siz hiiç canınızı sıkmayın duyrunuza kaldığınız yerden devam edin...birilerinin hakkı yeniliyorsan birileri hak sahibi olacaksa boşverin bu kurs ile ilgili burda yazılanları okuyupta gitmekten vazgeçenler olsun...en doğrusuda bu olur....oturur kendi azmiyle çabasıyla bir yerelere gelir en azından

ground

Arkadaşlar bu işi bu kadar uzatmaya gerek yok.

Ne demiş Hz. Ali -"Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum"
Gerisini düşünmeye gerek yok. Parayı şu nedenle Avrupa vermiş , Asya vermiş.. Bunlar başka yerlerde konuşmamız gereken , başka konular..
Böyle bir girişim için tebrik etmemiz gerekir. Bilgiye ulaşmada en kısa yol neyse kim neyi seçmişse onu alkışlamak gerekli.
Bizim sitemiz de bu bilgiye ulaşmada bir çok kişiye katkıda bulundu.
İnternetten belki bir yere kadar, belki de uzun bir zaman sonunda öğrenilebilecek konular, bu tip kurslar sayesinde kısa sürede yapılabilir. 

O yüzden gerekiyorsa bu tip projelerin nedenlerini başka bir platformda tartışalım. Bilinmedik noktalar varsa öğrenelim.
Ama işin özünü kaçırmayalım. Kavga etmeye , birbirimizi kırmaya gerek yok.

Bu başlığı tekrar modere edeceğim. Bu yazışmaları başka bir başlığa taşıyacağım.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

haydarpasamikro

Sevgili arkadaşlar,

Burada güzel ve seviyeli bir tartışma açılmış olmasından dolayı  çok mutlu oldum. Bir öğretmen olarak öğretmenlik mesleğine ve bu ücretsiz kurslar konusunda olumlu ve olumsuz görüşlerde bulunan herkese saygı duyuyorum. Herkesin bir fikrinin olması ve bunu özgürce ifade etmesinden daha kıymetli birşey olamaz. Hoşgörü ve anlayış bir erdemdir.
Ülkemin biryerlerinde ülkemin bir takım güzel insanları bu ülke için güzel şeyler yapmaktadır. Bunlara odaklanmak ve farkındalık kazanmak hepimizin menfaatine olacağı aşikardır. Ön yargılardan, alışkanlıklardan, saplantılardan ve kuruntulardan arındırılmış bir bakış ile olaylara yaklaşmak aklın bir gereğidir.
Bu ülkede birilerinin güzel işler yaptığını, çalıştığını, ürettiğini, geliştirdiğini, yetiştirdiğini,vs.. görmezden gelerek bardağa hep boş taraftan bakmak kime ne fayda sağlar merak ediyorum.
Ya da bu ücretsiz kursların varlığından birileri rahatsız mı oluyor diye düşünüyorum.
Biz elverdiğince kurslarımızı yapmaya devam edeceğiz. Katılmak isteyen herkese açıktır. Bakarsınız önyargıları olanların fikirlerini değiştirebiliriz.

Herkese saygılar sunarım.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi