proteus ile gerçeğin farkı ?

Başlatan bulut_01, 16 Mayıs 2012, 22:16:44

bulut_01

iyi aksamlar arkadaslar bugunku konum proteus ıle olcdugum sinyallerı gercek ortamda ölçüm yapdım ve baya farklar gördum bunun nedenı anakartın ses çıkısı ıle ılgılı mı yoksa proteuslamı ılgılıdır yorumlarınız merak ediyorum ?

proteusdan sinyal kare dalga 100 hz dir.

aynı sınyalı scopla ses cıkısındakı ölçdüğüm sinyal

proteusdakı basıt deneme yapmak ıcın baglantı seklım

bu kare dalganın proteusa göre neden bu kadar bozuk olur bunun sebebını merak edıyorum ?
YENİLMEZ..

muhendisbey

Proteusta hesaplama modelleri vardir. Modellerde bazi ihmaller olabilir. Ornegin bir ledi 1000v la da yakabilirsin ve proteisun giki cikmaz. O nedenle sonuclari %100 dogru kabul etmemek gerek. Bir digeri bu sorun anakarttan cikis aldigin icin de oluyor olabilir tabiki. Sonucta karsindaki sinyal jeneratoru degil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

bulut_01

evt hocam haklısınız ama bu kadar bozuk kare dalga cıkacagını düşünmemiştim  :o
YENİLMEZ..

OG

Anakart çıkışı normal bir audio amplifikatore sahip. Bir ses yükselteci de kare dalga sinyallerini bozar. Çünkü band genişliği en fazla ses frekansı boyutunda yani 20KHz gibidir.

Kare dalganın çıkan ve inen kenarları ise megahertzler mertebesinde düşünülebilir. Ses yükselteci o kenarları bozar.

Yalnızca yükselteç değil yükselteçden önceki ses devreleride örnekleme hızı vs kare dalga kenarlarına göre çok daha sınırlıdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bulut_01

Alıntı yapılan: OG - 16 Mayıs 2012, 22:36:17

Yalnızca yükselteç değil yükselteçden önceki ses devreleride örnekleme hızı vs kare dalga kenarlarına göre çok daha sınırlıdır.

tamamda benım sınyalım 100 hz yüksek frekans olsa dediğiniz dogru olabılır kücük frekanslarda bu kadar bozması normal midir sizce ? aynı sekilde sinüs sinyalin tam deıl bozuk.
YENİLMEZ..

OG

Alıntı YapKare dalganın çıkan ve inen kenarları ise megahertzler mertebesinde düşünülebilir.

Demiştim.

Frekansınız isterse 1 Hz periyodunda olsun, çıkan ve inen kenarların frekansını hesaplayın.

elektroacemi

Proteus teoriye göre hesap yapıp çıkış veriyor, hiç bir zamanda teori ile pratik birbirini yüzde yüz  tutmuyor. Kitap ve dokumanlardaki tam dalga doğrulma içim verilen osiloskop çıkışı ile reeldeki çıkışını karşılaştırsanız daha çok şaşırırsınız.

OG

Unutmadan, bir de skop probları da etki eder, skop band genişliği de.

bulut_01

low high olarak clock modunda otomatık yapıyo sanıyesını bılmıyorum 10 hz ölcdugumde kare sınyal baya ıyılesıyor sinüs de 1 khz kadar güzel bozulma yok denecek kadar az 1 khz sonra ıse cpu kasıyo kesık kesık calısıyo sınyal bozuluyo kare dalga için dedıgınız durumdan dolayı içler açısı değil.

scopun probu 200 mhz kendınınde band genıslıgı 200 mhz sorun olmaz heralde og.
YENİLMEZ..

kudretuzuner

Merhaba
Skopta ölçtüğünüz gerçek sestir,proteustaki ise sanaldır.Görmek istediğiniz Sesi vav formatında kaydedin proteustan bu dosyayı çağırıp bakın bakalım nasıl bir görüntü olacak.Kolay gelsin.
Amatör

Erol YILMAZ

Proteus Universite öğrencilerini oyalar,
Matlab ta Universite hocalarını...

Mühendis ve teknik adamlar da bunlara fazla takılmadan uygular.

Fark bu...  ;D

bulut_01

Alıntı yapılan: Allegro - 17 Mayıs 2012, 09:38:34
Proteus Universite öğrencilerini oyalar,
Matlab ta Universite hocalarını...

Mühendis ve teknik adamlar da bunlara fazla takılmadan uygular.

Fark bu...  ;D
burda takılma meselesi değil pc ortamında en iyi tasarımı reel göre nasıl yapılır ölçüm teknıklerinde cıkan manzara nasıl olur ve buna nasıl çözüm bulunur müh arkadaslarımızda tasarım yaparken ılla pro kullanıyodur ben gerisine inanmıyorum vav dosyasını deneyip burda yayınlarım
YENİLMEZ..

elektronikhobi

Ben burada sadece bir tahminde bulunmak istiyorum.

Tahminime göre burada bir sinyalin diğer bir sinyalle istemeden de olsa konuşması (sinyallerin birbirine karışması) crosstalk durumu var.

6002-L15-oei12-16_100.mov

6002-L15-oei12-16_5_100.mov

Bunu düzeltmek için de geçişleri biraz yavaşlatmak gerekiyor. Yani kare dalga sinyali yerine geçişler rampa şeklinde olduğunda sorun ortadan kalkıyor.

Bir de tabi üniversitelerin olanakları ile bireysel teknik elemanların olanaklarını kıyaslanamaz diye düşünüyorum. Örneğin burada kullandıkları salınım ölçme cihazı ("oscilloscope") 27.500$

http://bit.ly/KzgRUq

Bir de bu setin sadece bir parçası  ;)

Bu adreste sinyal karışması ile daha fazla bilgi var.

http://bit.ly/KgucgQ

bulut_01

proteusda bır tane wave dosyasının sınyal salınımları soldakı proteus sagdakı gercek scop aralarındakı farkın durumu belli.

YENİLMEZ..

muhendisbey

Bir de şu durum var;
ben laptopumda bazen işlem yaparken saçmasapan sesler daha doğrusu cızırtılar geliyor hoparlörden. Bunları direk gürültü olarak görebiliriz? Bilgisayarın kendi gürültüsü.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.