dil paketi

Başlatan demirkan1, 17 Mayıs 2012, 10:19:08

demirkan1

Merhaba arkadaşlar,
tasarımını yaptığım arayüz programında 5 ayrı dil kullanmak istiyorum.
ancak latin harflerinin hariçindeki örmeğin rusça,arapça gibi dillerde soru işareti çıkıyor.bunu konuyu nasıl aşarım daha önce böyle uygulama yapan oldumu acaba. vb6 kullanıyorum ve dil paketi excel dosyasında kolonlar halinde, türkçe ve ingilizcede sorun yok gayet güzel çalışıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum

ÜC

Nesneadi.Font.Charset = "204"
Örn: Text1.Font.Charset = "204"

Text1 nesnesine yazılan karakterlerin Rusca yazılmasını sağlar. Yalnız klavyeyide rusca olarak ayarlamalısın (Windos/Denetim Masası/Bölge ve Dil Seçenekleri).

204 Rusca için geçerli
English = 0
Chinese = 134

demirkan1

sayın umitco text nesnesinde kullanmıyorum genelde butonların ve labellerin yazısını değiştiriyorum söylemiş oldugunuz uygulamayı daha önce denemiştim vb içinde properties de caption olarak bilgilerini yazarsanız sanırım olur ancak ben excel sayfasından okuyarak getiyorum bilgileri bu yüzden olmuyor sanırım işletim sistemine veya vb6 ye dil paketi eklemek gerekiyor. Ancak nasıl yapılacağını baya araştırdım bulamadım. Windows web sitesinde de tam açıklama yapmamış

ÜC

Text nesnesini örnek olsun diye verdim , bu font kullanan tüm nesneler için geçerli

Dil Seçenekleri\gelişmiş bölümünde Unicode olmayan programlar için dil seçimi listesinde Rusca seçersen exelde kaytlı olan rusca karakterli veriyi istediğin gibi rusca olarak tüm nesnelere atayabilir  veya istediğin gibi kullanabilirsin. Ama bu seçenek bazı programların kullanılmasında sorun çıkartabilir (örn VB6 nın rusça yapmadan önceki dosyaları açılmaz) yani iyi bir yöntem olmaz , eğer yapacağın program ile kullanılacak dil devamlı ayarlanan dilde kalacaksa olur.Sanırım sen program içerisinde istediğin dil seçeneğini kendin değiştirmek ve 5 ayrı dili kulllanabilmek istiyorsun.

demirkan1

konunun daha iyi anlaşılması için küçük bir uygulama yaptım aşağıda verdiğim linkden indirirmisiniz.
deneme klasörünü direk c nin içine atarsanız excel yolunu değiştirmeye gerek yok
vb6 de  references kısmında microsoft excel object library seçmeyi unutmayın
yardımlarınızı bekliyorum.Saygılarımla
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/j8vhifnf/language.zip.html

demirkan1

Arkadaşlar sorunu çözdüm..
microsoft  forms 2.0 object library kompeneti kullanırsanız tüm dilleri destekliyor

KABO

bu komponenti nasıl ekliyoruz ,soyleyebilirmisin. ben bulamadım
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...

demirkan1

project > components > control sekmesinde > microsoft  forms 2.0 object library 
bu şekilde ekleyebilirsin ancak ben kullanmaktan vaz geçtim. Nedeni ise , sayfa geçişleri yavaşlıyor ve ben dokunmatik monitor kullanıyorum bu yüzden dokunduğum butonlarda yavaş çalışıyor. Farklı bir çözüm buldum onu kullanıyorum.