Trafonun vereceği Max. Akım

Başlatan ByTEK, 18 Mayıs 2012, 21:07:45

ByTEK

Merhaba Arkadaşlar,

Size göre basit olabilir ama kafam bir türlü toplamadı. karasız kaldım vallah :)

Elimde 2x12Volt 25W bir trafo var bu trafodan teorik olarak maksimum alabileceğim akım nedir? verilen Watt bilgisi 2x12 için midir yoksa sadece tek kanal için midir.

2x12 için ise 25W/(2x12V) = 1.04A

Tek kanal içinse 25W/12V = 2.08A

Böyle çok çıkışlı trafolarda hepsinin toplamı mı Watt olarak veriliyor yoksa kanal başına mı bilmem kaç Watt diye veriliyor ?

Lütfen Aydınlatın bu Arkadaşı :)

CLR

@3L3CTRO

2 hesapta doğru yani 24V kullanırsan 1A, 12V kısmını kullanırsan 2A çekebilirsin.
Knowledge and Experience are Power

ByTEK

Peki Teşekkür ederim..

Peki gerilimini bildiğimiz, Wattını bilmediğimiz bir trafonun vereceği Akımı ölçmenin yolu nedir? Deneme için ölçü aletini uçlara bağladım ve trafoya enerjı verdim. Yaklaşık 10 A değerini geçen bir değer okudum ve okuduğum gibi enerjıyi kestim.. Bu şekilde verebileceği akımı okumuş olurmuyum ? yoksa başka bir yöntemi mi Var ?

CLR

Normalde boyutuna göre karar verilebilir ama tabii yük bağlayarak ölçmek daha doğru, yük direncinin değerini adım adım düşürerek trafonun verebileceği gücü bulabilirsin, boşta trafo uçlarındaki voltajı ölçü aleti ile ölç, sonra dirençleri sırasıyla bağla hangisinde voltaj düşerse ondan bir önceki okuduğun akım değeri x voltaj olacaktır.

Knowledge and Experience are Power

ByTEK

müsait olduğumda deneyeceğim.. Yeniden Teşekkür ederim..