windows server 2003 file server

Başlatan Cetinal, 19 Mayıs 2012, 02:07:22

Cetinal

Merhaba

şimdi şirkete  server kurmak istiyorum ..... Server üzerinde sadece yapmak istediğim olay şudur kısaca...

bunun için ahım şahım bir sisteme gerek yok bu zamana kadar görüp te inceleme fırsatım olmayan server lar

bi tane orta seviye bir masa üstü pc ..... modemin çıkışına kross kablo ile bağlanıyor ehernet kartıyla... 2. ethernet kartından ise switch lerle şirketteki pc lere internet dağıtılıyor...

ayrıca ortak bir dosya paylaşım alanı olacak...... yada  etki alanı heerneyse ,,,,   satış muhsasebe yönetim arge üretim v.s alt dizinler olacak ...

belirlenen klasöre izin verilen kullanıcılar girecek.... mesela yetkili tüm klasörlere girecek ancak üretim  satışa muhasebeye giremeyecek vesayre.

bunun için windows server 2003 kurduktan sonra extradan ne gibi bişeyler gerekli bunu öğrenmek istiyorum ve

bunu windows yerine sadece dosya paylaşım amaçlı kullanacağım için   ubuntu v.s gibi opensource OS lerde yapabilirmiyim  lisans v.s derdim olmadan .

bu konuda böyle bir sistem kurmuş birisi var ise fikir bazında yardımcı olabilirmi ...

MC_Skywalker

Hiç birşey gerekmiyor.

Windows 2003 Standart edition r1 kurulu bir makina var file server olarak kullanılıyor.  Yanlız raid yapısını iyi seçmen gerekmekte.  (mirror, strip vb.)

Tek önemli olan kullanacağın makinanın 7/24 çalışmaya uygun olması.  Hp nin işyerleri için olan modelleri iyi iş çıkartıyor. Hp Compaq 8200 elite modeline kurulum yaptım. Hiç kapanmadan en az 2 sene çalışacak.

esensoy

raid de mirror ı tek geçerim, diğer yöntemler profosyonel altyapı ile desteklenmemişse saç baş yolduruyor.
Hem  win 2000 server mirror destekliyordu, 2003 te destekliyordur herhalde
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Cetinal

anladım ....

ama dediğim şekildebağlantı yapılacak doğrumudur....

sanırım modemin ayarları yeniden yapılandırılacak......

birde  server 2003 üzerinde kullanıcı adı şifre oluşturulup şirketteki vatandaşlara verilecek........ 2-3 tane machintosh kullanan var bunlarda sourun cıkacagını da zannetmiyorum ..

donanım konusunda bi sıkıntı olacağını zannetmiyorum .... zaten server pc nin çıkışından bi tane switch olacak herkese bundan dağılacak kablolar ve    bi tane de acsess point koyacağım wireless için..