sinüs ve üçgen dalga kesişim noktası hakkında

Başlatan fractal, 21 Mayıs 2012, 09:46:27

fractal

arkadaşlar spwm üzerine çalışmaya devam ediyorum.spwm elde etmek için kullanılan sinüs ve üçgen dalga kesişim noktalarını hesaplayan bir yazılım varmı?matlab dışında .örneğin 0-ile 1khz arasında anahtarlama frekansıda belli değerler arasında değiştirilebilir olucak.bana tablo halinde çıktı verecek.yada böyle hazır tablolar varmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

EFESU

http://etepic.com/index.php?topic=231.msg2396#msg2396

Buraya bi bak abi kodlarıda yayınlarım .. ben uğraştım  biraz
işimi hallettim ..
sen inverter içinmi motor sürücüsü mü _?

fractal

inverter için kullanıcam.nette gördüğüm makalelerin coğu matlaba hesaplamış.sonra tablodan okuma yönetemi ile işlemci ile gerçeklenmiş.
alfa(t) beta(t) alfa(°)beta(°) açısal ve zaman değerleri bulunmuş.ve çoğunda spwm kısmı fpga yada cpld ile yapılmış..

şöyle bir durum var ben pwm çıkışını  düzenli olarak arttırıp azaltırsam bir sinüs elde edebilirim. ama bu bana uygun olan sinüsmüdür.bunu üretmek için üçgen dalga ile sinüs gerekmiyor.sanırım şu iki nokta ayrı eğer bir inverter yada sürücü yapılacaksa burdaki spwm tekniği bence sinüs ile üçgen dalga karşılaştırılarak elde edilecek olan dır.

spwm ürettiğimizi varsaydığımızda akım kontrolü için de sanırım ayrı bir pwm uygulamak gerekiyor.çünkü sabit frekansta çıkış istiyorsunuz.sabit frekans sürücü için sabit hız dır.ozaman iki anahtarlama arasındaki high sinyalide pwm ile işlemek gerekiyor akım kontrolü için.bu böylemi olmalı bilmiyorum...

ayrıyeten olayın harmonik yönüde var.yüksek güçlü harmonikleri direk spwm yöntemi ile söndürebiliyormuşuz...

EFESU

z

Eğer işlemcinde PWM modülün yoksa üçgen dalga, analog komparatör çipi vs harici devre arayışına girmelisin. Normal şartlarda üçgen dalgayla falan işin yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

spwmi slow puls modulation açılımı yanlış sanırım..sinozoidal puls modulasyon...

şimdi bir çok spwm tekniği elde etme tekniği var.en ideali hangisi..

ben üçgen dalga ile sinüsün karşılaştırmasına göre değişik anahtarlama ve referans frekansları için matlab sonuçlarını buldum...

1.bir peryotta açma kapama sayısının fazla yada az olması sadece harmoniklerimi etkiler.ben örneğin değişik frekanslar için hep 40 açma kapama noktası seçtim.

2.üçgen dalganın tek sayılı peryotlarında 1t,3t,5t,7t,,,,, gibi buralarda negatif puls verilerek harmonikler yok edilebilirmi.sanırım 5.ve 7 harmonikler önemliydi...

4.akım kontrolü nasıl olucak.igbt açma zamanı geldiğinde açılacak ve başka bir pwm ile duty cycle la akımmı kontrol edilecek.böyle ise bu pwm frekansı ne olmalı

fractal

özellikle araştırmama rağmen 4.sorunun cevabı bulamadım.spwm de nasıl akım kontrolü yapıcaz.makaleleri inceliyorum henüz net birşey bulamadım..

fractal

hocam birşeyden bahsetmişsiniz ama ben anlamadım..siz hiç karadalga ile çalışan bir inverter gördünüzmü piyasada .ac motor sürücüleri hepsi spwm gibi sinozidal çıkış elde etmek üzere tasarlanmış.benim okuduğum makaleler dedaha yeni..
örneğin modelin matematiksel ifadesi budur....50hz için...
http://lh3.ggpht.com/-VbaUtLHTjLM/T2TXN6U374I/AAAAAAAAEs0/EfnxQaZ1fiE/s1600-h/image%25255B11%25255D.png

eğer kaçırdığım bir gelişme varsa bu alanda aydınlatırsanız...yararlı olacağını düşünüyorum..

fractal

hocam sanırım anlatamadım yada yanlış anlaşıldım.bu konulara genel olarak vakıfım.endiktif yük ,akım dalga şekli....neyse..benim sorum şuydu...
endiktif yükü sürmek için spwm idealmidir?

pwm ile spwm arasındaki fark sürmede ne ye yol açar.örneğin 50 hz yada belli bir frekansta kare dalga ile sürmek  yada spwm tekniği ile sürmek arasındaki fark nedir.neden spwm tercih edili?

spwm süreceksek.igbt açma kapama sürelerini bir şekilde bulduk.peki akımı nasıl kont edeceğiz.nasıl sınıorlayacağız bu teknikte..

örneğin bir sürücü 50-400hz arasında rhatlıkla çalışabiliyor...anahtarlama frekansıda bir kaç değer arasında secebiliyoruz.burda bu açma kapama zamanları sanırım bir bellekten okunuyor.

GreeN

spwm bir sinüs eğrisi ve üçgen dalganın bir karılaştırıcıdan geçirilmiş halidir. spwm'e bir filtre uygularsan sinüse yakın bir eğri elde edersin.MCU da spwm ile çalışmak için spwm tablosu oluşturmak istiyorsan bu bilgiyi kullanarak oluşturursun. yoksa bir sinüs ve üçgen dalga ihtiyacın yok. 

spwm'in pwm e üstünlüğü tam nedir belki açıklayamam ama en azından harmoniklerin birçoğundan kurtulmuş olursun.
Terörü Lanetliyoruz.

fractal

herkes birşeyler  söylüyor ama ortada net cevaplar yok.uygulamalara bakılacak olursa inverterlerde spwm kullanılıyor.

fractal

üçgen dalganın duty cycle la nasıl oynanır?