Yüksek frekans iki kare dalga arası faz farkı

Başlatan ulaç, 22 Mayıs 2012, 00:45:48

ulaç

Merhaba arkadaslar, öncelikle ccs de yeniyim rezonans takibi yapmak için sıfır geçiş dedektörlerinden almış olduğum yaklaşık 70 kHz'lik iki kare dalganın birbirlerine göre fazlarını(önde veya geri) tespit etmem gerekiyor 2-3 gündür uğraşıyorum capture ile 2 dalganında yaklaşık frekans değerlerini ölçtüm fakat faz farklarını nasıl bulabileceğime dair bi fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim... 

OG

CD4046 benzeri PLL entegreleri yazılım ile yapmaktan daha kolay olur sanıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ferdem

"Exor phase detector" ile faz farkını ölçebilirsiniz.
http://www.mindchallenger.com/inductionheater/pllxor.jpg
İki işareti exor kapısına girin çıkıştaki dalganın darbe genişliği faz farkı kadar olacaktır. Darbe genişliği mikrodenetleyicinizin capture modülü ile ölçemeyecek kadar kısa ise çıkışı alçak geçiren filtreden geçirip DC seviyeyi okursunuz ama ne kadar hassas olur bilemiyorum. İyi çalışmalar.

ipek

exor bir fikir verebilir
http://www.dosya.tc/server15/FichrI/RFPhaseMeter.rar.html
not bu dosya tc sitesi  güvenli değil diyorlar ben nod32 kullanıyorum bende bir sorun çıkmıyor....

OG

Hatırlatma, tek exor ile faz farkı yönünü göremez. Extra lojik ilavesi gerekir.

4046'ya bu sebeple, ikinci secenek ilave etmişler, exordan başka bir faz karşılaştırıcısı daha var, Comparator 2. Extra pulse çıkışı konmuş.

picture hosting
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

GreeN

Alıntı yapılan: ulaç - 22 Mayıs 2012, 00:45:48
Merhaba arkadaslar, öncelikle ccs de yeniyim rezonans takibi yapmak için sıfır geçiş dedektörlerinden almış olduğum yaklaşık 70 kHz'lik iki kare dalganın birbirlerine göre fazlarını(önde veya geri) tespit etmem gerekiyor 2-3 gündür uğraşıyorum capture ile 2 dalganında yaklaşık frekans değerlerini ölçtüm fakat faz farklarını nasıl bulabileceğime dair bi fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim...

Anladığım kadarıyla cevaplayayım ,

işaretleri PIC in INTx girişlerine uygula (kullandığın pic ne bilmiyorum ama şansa 2 ext. interrupt için giriş lazım)
yükselen kenarlarda kesme oluşturup daha önce kurduğun timer içeriğini sıfırla.
diğer sinyalin yükselen kenarında oluşan ikinci kesmede timer içeriğini oku.
hesaplamalarla ne kadar zaman geçtiğini anlarsın.
tanımlayacağın bir bit ilede hangi sinyalin önde gittiğini anlarsın. (status = 0 ise X sinyali önde , status = 1 ise Y sinyali önde vs...)
Terörü Lanetliyoruz.