pal,gal,peel nedir?

Başlatan askin, 08 Aralık 2002, 04:29:37

askin

picmicro lar ile uğraşıyorum fakat nette geziniyorken

sürekli pal,gal isimlerinden bahsediliyor. :shock:  Nand array falan
:oops: Peki pal ve gal nedir?

PicProje

Onlarda programlanabilen mcu lar ben genelde endüstriyel

kartların üstünde görüyorum ama teknik bilgilerini bilmiyorum
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

hunter

Pal-Gal serisi MCU değil, PLD dir  açınımı

Programlanabilir Logic Device...

Bu entegreleri programlayarak karmaşık kogic devreler yapabilirsiniz. içinde and nand

or counter DFF vs gibi bir cok logic yapı bulunmakta ve siz bunları yazdığınız programlarla birbirine istediğiniz gibi

bağlıyorsunuz...entegreniz istediiğiniz bacaklarını Input-Output-Tristate belirliyor bunlarıda oluşturduğunuz logic devrenin

girişine yada çıkışına bağlayarak peripheral entegreye donuşturebiliyorsunuz.
Bu entegreler için yapılmış

prgramlarla..isterseniz pascal benzeri bir dil ile isterseniz visual basic benzeri surukle bırak ile  karmaşık  logic devreleri kucuk  bir

entegrenin içine sığdırabilirsiniz.
En populer PLD ler Altera,  (http://www.altera.com)
Cypress tarafından

uretiliyor...

Altera Max7000 serisi Flash belleğe sahip yani istediğiniz gibi  yazıp silebilirsiniz.

Hunter.

diot

pal ve galler programlanabilen lojij dizilerdir .

bazı bacakları giriş bazıları çıkış tanımlarsın. girişlere göre çıkışların nasıl davranmasını istersen ona göre programlarnır. PAL asm

ile asm kod jdek koda çevrilip pale atılır .

gal ise palin flash tipidir.,

uygulama örneği olarak mikro işlemcilerde

adres kod çözme devreleri gösterilebilir.

karnou diagramlarını bilenler nedemek istediğimi anlar.. çünkü yapı tamamen

aynı.

z

Sema çizmek mümkün olmadığı için sözlerle hayali bir Programlanabilir Lojik IC'nin iç devresini örnek

veriyorum.

Bir kutunun içine 10 tane, 10 girişli NAND kapısı koyun.

10 NAND'ıda bire bir tellerle paralel bağlayın. (Çıkışlar hariç)

Her bir NAND'ın çıkışını, 10

girişe sıra ile dağıtın.

10 girişi ve 10 çıkışı kutu dışına tellerle çıkartın.

Saçma sapan bir devre oldu değilmi?

Şimdi küçük bir lojik devre yapmak istiyorsunuz. Kağıt

üzerinde tasarımı
sadece NAND kapıları ile tasarlayın.

Biraz evelki kutuda zaten kağıt üzerindeki çizim çok fazlasıyla !!!  mevcut, alın elinize makası ve fazla bağlantıya neden olan

telleri kesin. (Kuşa çevirin)

(Kağıttaki tasarım kutudakilerle yapılamıyorsa daha büyük bir kutu ve daha çok NAND alırsınız sizde.)

Makasla tellerin kesilmesi işlemi en basit

tellerin akımla sigorta misali attırılması ile yapılır. Hangi sigortanın attrırılacağı aslında kafa karıştırıcıdır  (düşünsenize bir sürü tel var hangisi lazım hangisi lazım değil) ve bilgisayardaki bir

programla hatasız yapılır.

Yukarıdaki NAND lı kutu yerine içinde flip Floplar olan devre de koyabilirsiniz tabiki.

Üreticiler bizim için değişik değişik tasarım

yapmışlar.

Biz gereksiz bağlantıları yok ederek çipi amacımıza uygun hale getiriyoruz.

Biraz silikon israfı olan tasarım şekli ancak kocaman bir devreyi tek çip içine

koyabiliyorsunuz ve çipin içindeki devreyi sadece siz biliyorsunuz.

Daha hızlı çalışıyor çünkü aynı devreyi ayrık çiplerle yapsanız kart yapmanız gerekecek ve uzun bakır yollar gerekecek

buda enduktans etkisinden dolayı
frekansa sınır getirecek.

Stoğunuzda bir sürü çip tutmak yerine bir iki çeşit Programlanabilir Lojik çip
tutmak daha

mantıklı.

Bunlarda bu çipleri tercih etmemizin bir kaç sebebi.

Kafanızda çok basit bir programlanabilir  lojik IC kabaca oluşmuştır sanırım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

byka

evet dostlar nekadar güzel oldu bu anlatım birseyler eklemek istiyorum

pal gal,pld,lerin amd,Texas.pliphs  ve lattice

firmaların urunlerinin bolca kullanıldıgı endustriyel kartların tamirlerinde en cok karsılastıgım arıza bu urunlerin içindeki programların cok sık ve kolay  bozulması.

bunun  nedenini ilk

baslarda anlayamıyorduk sonra sonra yaptıgımız arastırmalarda bunların bulundugu kartların çalıstıgı hatta beslemede bir problem varmıs   boyle bir durum karsısında hemen bozulabiliyor eger

bozulan otp tip ise bayagı masraflar oluyor ama PALCE-20  serisi gibi elektriksel olarak silinebilen versiyonları ise tabiki iyi oluyor

Unutmadan bir sey daha var bu cok onemli pal16Rxx8

serisi idi sanırım suan tam olarak hatırlamıyorum.Bunu okutmaya çalısmıstık  chsun 'nı gormek için alet hepten uçtu meger adamlar koruma koymuslar ve okutunca da bozuldu (sigortalar).Kartın

maliyeti de 4500$ gbi bir seydi 3 tane idi birinden baslayalım dedik ama ilk ve son oldu
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

derwish

PAL,GAL ile ilgili olarak hemen hemen her şey söylenmiş ancak gördüğüm kadarıyla compiler tavsiyesinde bulunulmamış..

Ben freeware(shareware) veya lisanslı bir compiler tavsiyesi istiyorum..
amacım profesyonel tasarım yapmak değil yani henuz giriş seviyesinde işlemler yapacağım..

Bu konuda tavsiyesi olan ???

DerWish.
The Elektroda old Member.

birumher

Birisi de piyasada kolay bulabileceğimiz bir iki örnek verirse süper olur. Bir de bunların yaklaşık fiyatlarını tabii...
Birkan.Herguner

argeci

sanırım orcad bu konuda bu bir modülü var vhdl dosyalar oluşturabiliyorsunuz ama lisanslı bile alınsa support ne kadar veriyolar bilmiyorum ama en iyisi hangi chipi kullanıyosanız onun tool'unu kullanmak.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

Göktuğ

xilinx firmasının cpldleri için program yazıyorum Firmanın sitesinden ISE programını yuklerseniz cok rahat bir sekilde program yazabilirsiniz.
Ayrıca MODELSIM programı ile yazdıgınız bu programı simule edebilirsiniz.
Modelsmi emuleden crackli olarak bulabilirsiniz.

kurumahmut

okulda GAL22V10 üzerinde proje yapıyoruz. Basit seviyede. Kontürlü telefon garaş kapısı kumanda devresi gibi... Bu arada Wincupl programını kullanıyoduk. Ben PALasm de baktım ama asm ile yazılıyo zannediyodum. ilk izlenimlerim öle olmadığını düşündürttü.

tevfik_kadi

Arkadaslar, PAL,PLA ve GAL ile ilgili acil bilgi lazim.. yardimci olan olursa cok sewinirim..

turkbowling

ben bowling kartı tamir edecegim üzerinde gal 22cv10-15lnc entegre kullanılmış bunları kopyalamak istiyorum pic benzeri kendim bir programlama kartı yaparak bu entegreleri kopyalayabilirmiyim  

sanayi tipi oldugu için fazla bilgide yok zaten

teşekkürler

mustela

programmer le yapabilirsin fakat eger kod koruması var ise editor de 11111111111111 bütün sonuclar  bir görülür yani koruma var ise okuyamama şansında var fakat kendin bir programmer devresi yapabilirmisin onu bilmiyorum

kolay gelsin

iyi çalışmalar

a.zorba

ufak bir program ve programlayıcı şeması ben kulanmadım  ama bu entegreler çok baş agrıdıyor

http://picproje.org/index.php/topic,396&highlight=
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.