Pic ile 20 adet 7 segment 57 mm display sürme

Başlatan armer, 25 Mayıs 2012, 00:33:07

armer

Alıntı yapılan: mozkan87 - 25 Mayıs 2012, 11:31:04
Ben de tam bu dediğinizin tek işlemcilisini önermiştim. Timer kesmesi ile bu kombinasyon sorunsuz çalışacaktır.

Hocam bahsettiğiniz timer kesmesini siz nerede nasıl kullanmayı düşündünüz?

ete

Çoklu display sistemi için yaptığım bir çalışmayı aşağıdaki linkte görebilirsiniz.
Değişik bir metod ve display sıra sayısı artırılabileceği gibi her sıradaki display adedi de artırılabilir.

http://etepic.com/index.php?topic=5.0

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Erol YILMAZ

@Ete ellerine sağlık,
Mantıklı bi sistem olmuş...

Alttaki Mosfet ve ve dirençlerin yerine tek bir ULN2803 aynı işi görürdü.
ULN2803 ün 2 kanalını paralel bağlamamız daha da iyi olur.

ete

Bu sistemi yaparken üst tarafa konsantre olmuştum. Dediğin doğru bir ULN ile aşağısıda halledilebilir.
Ete

mozkan87

Alıntı yapılan: armer - 25 Mayıs 2012, 11:53:34
Hocam bahsettiğiniz timer kesmesini siz nerede nasıl kullanmayı düşündünüz?

Tarama işlemini timer ile yapmayı kast ettim.

armer

ete hocam güzel bir sistem olmuş elinize sağlık ancak ben 57 mm display kullanacağım,bu display de 9 V ile çalışıyor, 595 ise 5 v,sizin sistemi 595 den sonra araya UDN2981 koyarak da uygulayabilirim sanırım değil mi?

3 satır ve her satırda 6 adet display ile sanırım mümkün.

bir de ULN2003 ile ULN2803 arasında ne gibi bir fark var,ikisininde datasheet ine baktım 500 mA olarak gösteriyor
ULN2003 ün bacaklarını 2 şer paralel yapsam 6 adet 7 segment için 2 adet ULN2003 ile kontrolü sağlayabilirim sanırım.

Mucit23

Alıntı yapılan: armer - 25 Mayıs 2012, 13:08:00

bir de ULN2003 ile ULN2803 arasında ne gibi bir fark var

ULN2003   7 kanal, ULN2803 ise 8 kanal.Sanırım Aradaki fark budur.

Ben bir soru sorayım izninizle. Daha büyük ledli displaylerde sizce Tarama sistemi mantıklı olurmu. 300mm ve üzerinden bahsediyorum. Aslında mantıklı olmasında ziyade çalışmasında bir problem çıkarırmı onu merak ediyorum.
Birde IRF540 mosfetini direk Pic ile sürerek doyuma ulaştırabilir miyim. Arada mosfet sürücülerinden kullanmak istemiyorum. Yüksek akım çeken yerlerde bu mosfeti kullanırım.. Güvenilirmidir acaba..

ete

57 mm display'i bu verdiğim mantıkta kullanmanın bir iki yolu var sanırım.
Birincisi seninde tarif ettiğin şekilde,
595 lerin peşine UDN2981 ekleyip gücü artırmak ve ortak uçlarıda direk güçlü bir mos ile sürmek şeklinde olabilir.
Tabiiki segment ayarını UDN nin besleme voltajını ayarlayar yapabilirsin. Seri akım sınırlama dirençlerinide ihmal etmezssin umarım.

İkinci metod da, 595 yerine TPIC6B595 entegresi kullanır ve display olarak da Ortak ANot display kullanıp ortak uçları yine güçlü birer transistörle sürersen bu iş olur diye düşünüyorum.

Ete

armer

ete hocam ortak uçlar için güçlü bir mosfet şart mıdır?örneğin benim kullanacağım displaylerde segmenti 30 ma çekiyor. 7x30 =210 ma   x3 =630 ma.

ULN2003 ün bacaklarını ikişer paralel bağlayarak da(1 A yapıyor) aynı işi yapabilir miyim?

ete

Ortak uç hesabını şöyle yap,
sıra sayısı x 8 segment x her segmentin çektiği akım
sonuçta bu kadar akımı ortak ucu süren transistör kaldırmak zorundadır.

Ete

OG

Alıntı yapılan: ete - 25 Mayıs 2012, 14:12:52
Ortak uç hesabını şöyle yap,
sıra sayısı x 8 segment x her segmentin çektiği akım
sonuçta bu kadar akımı ortak ucu süren transistör kaldırmak zorundadır.

Ete
Artı olarak taramalı sistemde daha yüksek ışık için, led nominal akımından daha fazla sürülür.

Alıntı YapIRF540 mosfetini direk Pic ile sürerek doyuma ulaştırabilir miyim.
MOSFET için doyum değil de Rds değerinin anılması daha doğru. Vgs 5V ile ne kadar Rds elde ederim demek lazım.

Onu da basit bir test devresi ile ölçebilirsiniz. En iyi Rds değeri 44 miliohm imiş, herhalde 5V ile sürünce 50-60 miliohm gibi olur.

Bu tip devrelerde mosfet sürücüsü çok anlamsız. Vgs 15V yapılmak istense bile araya tek transistörlü devre yeterli.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Logan

Estafurullah The Gariban. Yardımcı olmaya çalışıyorum.

Displaylerin 9V olması sıkıntı. Bu işi programda halledeceksin gibi görünüyor. @OG'un mantığı gayet iyi. Göstergeleri gruplara ayırırsın. Her grubu kendi içinde paralellersin. Bir seferde Data-in/Data-out mantığı ile kaskat bağlı 595'lere 32 bit yollar mosfeti aktif edersin.
İmza.

Mucit23

Alıntı yapılan: OG - 25 Mayıs 2012, 14:25:36
MOSFET için doyum değil de Rds değerinin anılması daha doğru. Vgs 5V ile ne kadar Rds elde ederim demek lazım.

Onu da basit bir test devresi ile ölçebilirsiniz. En iyi Rds değeri 44 miliohm imiş, herhalde 5V ile sürünce 50-60 miliohm gibi olur.

Bu tip devrelerde mosfet sürücüsü çok anlamsız. Vgs 15V yapılmak istense bile araya tek transistörlü devre yeterli.

OG hocam çok teşekkür ederim. Devre 12V ile besleniyor. En fazla 12V verebilirim. Dediğiniz gibi iki transistör ile yarım bir köprü kullansam yeterli olur herhalde.
Konuyu böldüğüm için özür dilerim.