Çin'de satılan bir STM32F103 Geliştirme Board'u

Başlatan kokopelli, 28 Mayıs 2012, 22:51:20

kokopelli

Merhabalar. Siteye ilk mesajımı siteyi keşfettiğim birinci haftanın sonunda yazmaya karar verdim. Kısaca kendimi tanıtmak gerekirse, 12 Yıllık elektronik mühendisiyim. Zamanında okulda gördüğümüz Z80 ile bitirme tezi yaptıktan sonra PIC'lerle kısa bir temas kurup neredeyse 10 yıl süreyle farklı platformalarda yazılım geliştirmeyle devam ettim. İş icabı şu aralar PowerPC sistemler üzerinde çalışıyorum ama işin zevkini çıkarmak için mikrodenetleyicilere geri dönmenin zamanının gelip de geçmekte olduğunu farkettim. Atmel'lerle döneyim dedim, yine de yanında biraz PIC ve bir kit de Texas MSP430 atmayı uygun gördüm, ama anladığım kadarıyla gelecek ARM'dan yana gibi.

Benim sorum ise STM32F103 çipli bir geliştirme kiti ile ilgili.

Bir süredir Suntekstore sitesinde satılan elektronik elemanlara göz gezdiriyorum. ARM işlemcilerin fiyatlarına göre maarifetlerini henüz bu kadar incelememişken yine bu siteden bir Aurdino kiti almıştım. Kit hala havada ve izleme numarası ile takip ettiğimde takılmadan geliyor gibi görünüyor. Sitedeki fiyatlar bazıları için biraz yüksek, bazıları için diğer sitelerle aynı veya aşağıda ama daha güzeli internet üzerinde site için %20'ye varan indirim kuponları bulunabiliyor ve adetli alımlarda da yine 1 ile 2 ürün arasında %10'a varan bir birim fiyat düşüşü oluyor.

Sitenin bu kadar reklamını yaptım ama PicProje sitesindeki yardımcı dokümanlar ve eğitim konularını incelediğimde EBay'de ancak $35'a bulabildiğim STM32F4 Discovery kartını TR'de 34 TL'ye alabileceğimizi görünce bunu kaçırmadan bir tane sipariş ettim. Ancak yine de SuntekStore üzerinde rastladığım bir STM32F103 kartı da en azından denemelere başlarken oynamak için, Aurdino altı fiyatıyla özellikle ilgimi çekti.

Ürün bu: http://www.suntekstore.com/goods-14005755-development_board_stm32f103rbt6.html   

$16.54 fiyatı iki tane alındığında $14.38'e düşüyor. Bulduğum %20'lik kod da (internette Suntekstore coupon diye aratınca hemen çıkıyor) eklenince tek kart $13.5, iki kart $23-24 gibi bir fiyata geliyor. GÖrdüğüm kadarıyla Cortex M3 koruna sahip STM32F103 hiç de fena bir mikrodenetleyici değil ve bu fiyata gayet iyi bir platform sağlıyor.

Sorum, içimizden birisi bu karttan alıp deneyebildi mi acaba? Yükleme için USB kullanılıyor gibi görünüyor ama bunun kesin olarak söylendiği bir yer yok. Kart herhangi bilindik, ama benim bilmediğim bir kartın klonu olabilir mi? Sitede ayrıca aynı ürünün TFT'li versiyonu da bulunuyor. Onun da liste fiyatı $31.5 gibi. Tabi indirimle bize $26'a geliyor.

Cevaplarınız için teşekkürler. Daha önce bahsi geçen bir kart ve gözümden kaçmış ise sitede yeni olmama verin lütfen. Hergün 5-6 sayfadaki tüm ilgili mesajları okumaya çalışıyorum ama geceler saat 3'te bitiyor. Sabah 6:30'da tekrar kalkıyorum, serviste devam ediyorum :)

muhittin_kaplan

kokopelli

Tabi tabi. Aynı kartın adını bu kadar çok duyduktan sonra herhalde en mantıklısı Ebay'den getirtmek diye düşünüp satıcılarla pazarlığa başlamıştım ve neredeyse posta dahil $35'ye alıyordum ki biraz daha okudukça Çizgi Tagem'den haberim oldu. Cortex-M4 olarak bir Discovery kartı ısmarladım haftasonu. Benim bu linkini verdiğim F103'lü karta hevesim nispeten düşük güçlü ve uygun fiyatlı, ama hala fazlasıyla güçlü Cortex M3'lerden de denemek ve küçük projelerde gönül rahatlığıyla tercih edebilmek amacıyla.   

Burak B

Linkteki ürünlere de bir gözatın derim. Beklemek zorunda kalmazsınız.
EXS Serisi Geliştirme Kitleri
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

serhat1990

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 29 Mayıs 2012, 00:38:58
http://www.cizgi-tagem.org/e-market/product.aspx?id=634
bunu incelediniz mi ?

Bende Muhittin Hoca'nın linkte belirttiği kit var. Gayet memnunum fiyatına göre çok iyi bence ve cortex m4 ayrıca Önerebilirim :) İyi çalışmalar...

memo333

Alıntı yapılan: kokopelli - 28 Mayıs 2012, 22:51:20
Bir süredir Suntekstore sitesinde satılan elektronik elemanlara göz gezdiriyorum. ARM işlemcilerin fiyatlarına göre maarifetlerini henüz bu kadar incelememişken yine bu siteden bir Aurdino kiti almıştım. Kit hala havada ve izleme numarası ile takip ettiğimde takılmadan geliyor gibi görünüyor. Sitedeki fiyatlar bazıları için biraz yüksek, bazıları için diğer sitelerle aynı veya aşağıda ama daha güzeli internet üzerinde site için %20'ye varan indirim kuponları bulunabiliyor ve adetli alımlarda da yine 1 ile 2 ürün arasında %10'a varan bir birim fiyat düşüşü oluyor.

Sitenin bu kadar reklamını yaptım ama PicProje sitesindeki yardımcı dokümanlar ve eğitim konularını incelediğimde EBay'de ancak $35'a bulabildiğim STM32F4 Discovery kartını TR'de 34 TL'ye alabileceğimizi görünce bunu kaçırmadan bir tane sipariş ettim. Ancak yine de SuntekStore üzerinde rastladığım bir STM32F103 kartı da en azından denemelere başlarken oynamak için, Aurdino altı fiyatıyla özellikle ilgimi çekti.

Ürün bu: http://www.suntekstore.com/goods-14005755-development_board_stm32f103rbt6.html   

$16.54 fiyatı iki tane alındığında $14.38'e düşüyor. Bulduğum %20'lik kod da (internette Suntekstore coupon diye aratınca hemen çıkıyor) eklenince tek kart $13.5, iki kart $23-24 gibi bir fiyata geliyor. GÖrdüğüm kadarıyla Cortex M3 koruna sahip STM32F103 hiç de fena bir mikrodenetleyici değil ve bu fiyata gayet iyi bir platform sağlıyor.

Sorum, içimizden birisi bu karttan alıp deneyebildi mi acaba? Yükleme için USB kullanılıyor gibi görünüyor ama bunun kesin olarak söylendiği bir yer yok. Kart herhangi bilindik, ama benim bilmediğim bir kartın klonu olabilir mi? Sitede ayrıca aynı ürünün TFT'li versiyonu da bulunuyor. Onun da liste fiyatı $31.5 gibi. Tabi indirimle bize $26'a geliyor.

Hocam yanılmıyorsam bu kart bende var.

Öncelikle bu seri stm32ler usb den programlanmaz. RS-232 veya JTAG üstünden programlama yapabilirsiniz.

USBlerden biri stm32nin kendi USBsi diğeri ise pl232 ile usb-rs232 çevrimi yapılmış vaziyette. (stm32-->usart-->pl232-->usb) sanal seri port üstünden yine .hex dosyanızı yükleyebilirsiniz sorun yok...
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

kokopelli

Doğruladığınız için teşekkürler. Ben de fotoğraflara bakarak, devre üzerindeki entegrelerden USB dönüşümü yapıldığını tahmin etmiştim. EBay'de bu kartın neredeyse aynısını seri portlu olarak görmek mümkün.

Expkits'e de bakıyorum. Fiyatları beklemeye değmeyecek ürünler için yerel alımı da düşünüyorum tabi. STM32F4 DISCOVERY bu açıdan tam bir kelepir gibi görünüyor. Üzerinde sadece JTAG bulunan kartlar ek donanıma ihtiyaç duyacaktır sanırım. ST'nin SLINK'i LPC serisi ARM'larda da standart bir JTAG üzerinden işe yarıyor mu acaba? Yine Çin'de bazı ARM JTAG'leri buldum ama hangi kartlarla, hangi mikrodenetleyicilerle uyumlu pek bir ibaresi bulunmuyor.

memo333

stlink ile sadece stmleri programlarsınız.

jtag almanıza gerek yok. stlink'in pinlerinin jtag headerda doğru yerlere bağlarsanız programlama ve debug yapabilirsiniz...

çindeki jtaglar j-link ve u-link ise tüm arm serisi ile uyumludur...

kokopelli

En son Keil'i kurdum ve sanırım Keil sadece Ulink ile çalışıyor. Klon JTAG Emülatörleri nasıl çalışıyor bilemiyorum ama sanırım ULINK2 adı altında satılan, muhtemelen kopya cihazlarla şansımı deneyebilirim. Tabi bu dediğiniz gibi emülatör STM32F4 DISCOVERY için gereksiz olacak ama ucuz yollu STM32F103 kartları için debug imkanı sağlayacaktır.

Bu arada DISCOVERY kartım ve yanında TI MSP430 kartım bugün elime ulaştı. Heyecanla herkesin yatacağı ve benim fişi takacağım anı bekliyorum :)

fgokcegoz

Alıntı yapılan: kokopelli - 29 Mayıs 2012, 21:44:36
En son Keil'i kurdum ve sanırım Keil sadece Ulink ile çalışıyor. Klon JTAG Emülatörleri nasıl çalışıyor bilemiyorum ama sanırım ULINK2 adı altında satılan, muhtemelen kopya cihazlarla şansımı deneyebilirim. Tabi bu dediğiniz gibi emülatör STM32F4 DISCOVERY için gereksiz olacak ama ucuz yollu STM32F103 kartları için debug imkanı sağlayacaktır.

Bu arada DISCOVERY kartım ve yanında TI MSP430 kartım bugün elime ulaştı. Heyecanla herkesin yatacağı ve benim fişi takacağım anı bekliyorum :)

Keil sadece u-link ile çalışıyor demişsiniz. Hatanız var. Keil da açtığınız projenizin options target kısmında kullandığınız debugger ı st-link olarak seçerseniz, stm32 discovery kitlerini rahatlıkla programlayabilirsiniz.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

kokopelli

SLink ile çalıştığını biliyorum. Aramalarda Keil JLink ile çalışmıyor diye yazılar okudum. Ama şimdi güncel Keil'in menülerinde JLink'i de gördüm. yine de alacağım klon cihazlar. Tecrübe eden varsa, Keil ile JLink kullanımını, daha hızlı olan JLink'i de alabilirim. Tabi tam uyumluysa.

memo333

klonlarda bir sıkıntı yok gayette güzel çalışıyorlar.

kokopelli

Tamam o zaman bir klon alayım ben. Adım adım hata ayıklama yapmak istiyorsam (üzerinde S-Link veya başka bir debug aracı olmayan kartları kastediyorum) buna kesin ihtiyacım olacak demektir.

ULink II'nin J-Link'ten bir üstünlüğü var mı acaba?  İki ürünün fiyatlarını farklı görüyorum ve açıklamalar da, doğal olarak, gerçek ürünlerden klonlanmış. Ulink için breakpoint sayısı vs verilirken J-Link için sadece aktarım hızından bahsedilmiş. Birinin debug veya emülasyon yapamaması, diğerinin yapabilmesi gibi bir şey mi var?

memo333

kesinlikle yok.

u-link keil tarafından j-link segger tarafından üretiliyor. ben de j-link var nerden baksan 3 sene olmuştur hala da sorunsuz çalışıyor.