eeprom dan denetleyiciye veri çekme.

Başlatan ziyaretci, 29 Mayıs 2012, 16:47:57

ziyaretci

Merhaba

Elimde PCB şeklinde pic prog. ve eeprom prog. kartım var. Ben eeproma  herhangi bir diziyi hexe çevirip  eeproma hex olarak attığımda.  Sonra bunu eepromdan çekmek için programımda hangi komut kullanmalıyım. ? Serdar çiçeğin kitabında uygulamalar seri eeprom üzerine o yüzden anlayamadım ?

yasinkir55

Serdar çiçein öğrencisiyim :) nevşehir üniversitesinde. Eeprom için bilmiyorum ne denli ve nerede takıldın şu şekil bahsedim.
eeprom bir bilgi yazdırmak istediği zaman önce kaydedilecek bellek hafızasının numarasını gireceksin ardından da kaydedecen bilgiyi örnek aşağıda

write_eeporm( i, veri);
i: Burada bilginin kaydedileceği adresi belirliyor.
veri: kaydedilecek veri bildiriyor. örneğin 11101111 olsun bunu gibi. veri= 11101111.

Hafızadaki veriyi çağırma ve okuma ise;
read_eeprom(k);

k: eeprom hafızasındaki kayıtlı bilgiyi çeker. K değeri kacsa o hafızadaki bilgiyi okur.
okunan_veri=read_eeporm(k);

okudu veriyi okunan_veri değişkeninin içerisine yükler.
Üniversite'de Benden Yardımını Esirgemeyen Sn. Serdar ÇİÇEK Hocama Çok Teşekkür Ederim. Bu Seviyeye Gelmemde Yardımları Kişisel Olarak Gelişmemde Hocama Tekrardan Çok Teşekkürlerimi Sunarım :)

ziyaretci

Alıntı yapılan: yasinkir55 - 01 Haziran 2012, 03:17:37
Serdar çiçein öğrencisiyim :) nevşehir üniversitesinde. Eeprom için bilmiyorum ne denli ve nerede takıldın şu şekil bahsedim.
eeprom bir bilgi yazdırmak istediği zaman önce kaydedilecek bellek hafızasının numarasını gireceksin ardından da kaydedecen bilgiyi örnek aşağıda

write_eeporm( i, veri);
i: Burada bilginin kaydedileceği adresi belirliyor.
veri: kaydedilecek veri bildiriyor. örneğin 11101111 olsun bunu gibi. veri= 11101111.

Hafızadaki veriyi çağırma ve okuma ise;
read_eeprom(k);

k: eeprom hafızasındaki kayıtlı bilgiyi çeker. K değeri kacsa o hafızadaki bilgiyi okur.
okunan_veri=read_eeporm(k);

okudu veriyi okunan_veri değişkeninin içerisine yükler.

yani bu yazdırma eeproma yazdırma işi  bilgileri ilk olarak aldığı kadar pice yükleyip sonra döngü kurup eeproma bu şekildemi yazıcaz yani ? sonrara pice tekrar silip istediğimiz bilgileri tekrar tekrar...

Bendeki eeprom programlayıcısına o 8 bit bilgileri hex e çevirip ara programa istediğim adrese yazıp sonra eeproma atsam.pic  le iletişime sokarakta bilgileri çekebilirim yani ?Adresleri bir kenera not aldıktan sonra