4011 ile geciktirme yapımı.

Başlatan vardar07, 30 Mayıs 2012, 12:57:54

vardar07

Arkadaşlar herkese selam aşağıdaki devrenin gerçekte çalışma sonucu ne olabilir.
Yani Simulasyonda enerji verilince çıkış direk 1oluyor gerçekte olurmu. Veya elinde  enerji kesilip
gelince 15dk sonra sisteme enerji veresek sistem önerileri nelerdir. Piyasada hazırları var fakat ben yaptım demek daha güzel gibi geliyor.

[IMG]http://img535.imageshack.us/img535/2597/korumae.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

z

Enerji verildiğinde transistör off olur. Bir süre sonra on durumuna geçer. Elektrik kesilir ve kısa bir süre içine tekrar gelirse kapasitör tam boşalmadığı için gecikme süresi kesitirilemez ve gecikme elektriğin kesilme süresi ile alakalı olur.
Uzun süreli elektrik kesintilerinde zaman kısmen tutarlı olur.

Güzel bir tasarım değil uygulamada zamanda tutarsızlıklar başgösterir. Gecikme sağlayan girişteki direnç dışında NAND girişlerindeki tüm dirençler fazlalık.

Bu rip gecikme devrelerinde gecikme süresi, gecikme sağlayan kapasitörün yaşlanması ile kısalır. Kritik bir uygulamada kullanacaksan bu devreden uzak durmalısın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vardar07

Alıntı yapılan: z - 30 Mayıs 2012, 13:19:27
Enerji verildiğinde transistör off olur. Bir süre sonra on durumuna geçer. Elektrik kesilir ve kısa bir süre içine tekrar gelirse kapasitör tam boşalmadığı için gecikme süresi kesitirilemez ve gecikme elektriğin kesilme süresi ile alakalı olur.
Uzun süreli elektrik kesintilerinde zaman kısmen tutarlı olur.

Güzel bir tasarım değil uygulamada zamanda tutarsızlıklar başgösterir. Gecikme sağlayan girişteki direnç dışında NAND girişlerindeki tüm dirençler fazlalık.

Bu rip gecikme devrelerinde gecikme süresi, gecikme sağlayan kapasitörün yaşlanması ile kısalır. Kritik bir uygulamada kullanacaksan bu devreden uzak durmalısın.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Zaman konusu ve kullanım yeri o kadar kritik değil. Daire girişinde bir kontaktöre kumanda edilip enerji ilk gelişinde sistemi darbelerden koruma amaçlı 10 veya 15 dk çok önemli değil.

evilss

Alıntı yapılan: vardar07 - 30 Mayıs 2012, 12:57:54
Arkadaşlar herkese selam aşağıdaki devrenin gerçekte çalışma sonucu ne olabilir.
Yani Simulasyonda enerji verilince çıkış direk 1oluyor gerçekte olurmu. Veya elinde  enerji kesilip
gelince 15dk sonra sisteme enerji veresek sistem önerileri nelerdir. Piyasada hazırları var fakat ben yaptım demek daha güzel gibi geliyor.

[IMG]http://img535.imageshack.us/img535/2597

kardeş eğer ki amacın enerjiyi geldikten on ila onbeş dakika sonra sisteme vermekse 555 entegresinin timer özelliğini kullanabilirsin üstelik sunmuş olduğun devreden daha kaliteli olur.!

ipek

simulasyonda bağlı olmayan 7 no gnd 14 no vcc artı 5...15 volt ve buna paralel 100nf gibi bir kapasitorün
bağlı olduğunu sadece hatırlatıyorum.......