Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

BSA ve KEIL

Başlatan death_free, 01 Haziran 2012, 11:51:40

death_free

merhaba arkadaşlar bi sorum olucak..fabrikaya 2 hafta içinde BSA cılar gelicekmiş..Keil in free lisansı yüklü sıkıntı olurmu?  :-\
<<<<<Aslana sormuşlar ensen niye kalın ? Aslan : "Kendi işimi kendim görürüm " demiş>>>>  World Of Warcraft Cataclysm  /// REalm : Frostmane  Nightwalkér

diot

Arkadaşım, BSA nın herhangi bir resmi durumu yok. Ellerini kollarını sallayarak gelemezler. İsterseniz özel mülkiyete sokmazsınız. İnsanların korkularından faydalanıp tehtit ediyorlar. Yalniz yapacakları baskın için önceden bulunduğunuz bölgede mahkemeden hakkınızda delil tespit davası açıp, mahkeme heyetiyle gelmeleri gerekmekte. Bu durumda zaten gelen BSA değil Mahkeme başkanı ve bilirkişi dir. Onlar sadece taraf olan firmanın avukat durumundalar. Bu durumda yakalanan bütün deliller mahkemece tespit edildiinden yapacağınz birşey yok.
Ayrıca free olan yazılımlar zaten kapsama dışında.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: death_free - 01 Haziran 2012, 11:51:40
merhaba arkadaşlar bi sorum olucak..fabrikaya 2 hafta içinde BSA cılar gelicekmiş..Keil in free lisansı yüklü sıkıntı olurmu?  :-\

Free olan lisansın bi sıkıntısı zaten olamaz.

Bunun yanında Kopya kürekli programları kullanmazsanız her zaman içiniz rahat olur.

death_free

Valla patron dedi aramışlarmı napmışlar 2hafta içinde gelicez demişler..winrar free yi bile sildirdi XD .. BSA nın nasıl geldiği konusunda bilgim olmadığı için size danışayım dedim..patron kekledi heralde beni..yada ar-ge yapmamı istemiyormu ne  :-X ?? Keili free kullanıyorum ilaçlama gibi bişi de yapmadımda ..free lisansının öğrencilere yönelik bi lisans oldugunu düşünüyordum..Neyse onuda sildirdi zaten  :o
<<<<<Aslana sormuşlar ensen niye kalın ? Aslan : "Kendi işimi kendim görürüm " demiş>>>>  World Of Warcraft Cataclysm  /// REalm : Frostmane  Nightwalkér

KABO

Bazı insanlarda takıntılı olabiliyor.üfürükten nem kapıyor işte.Madem firmanda çalışan işçilerin free versiyonunu kullanmasını istemiyorsun o zaman lisansını satın alacaksın.Yada bu işi yapmayacaksın...
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...

esensoy

iyi de lisans öğrenciye free ise;
denetleyici firmanıza geldiğinde bunun ticari bir alanda ticari olarak kullanıldığını tespit ederek free durumuna uymadığınız yönünde işlem yapacaktır,
her program yüklenirken sayfalarca lisans sözleşmesine "I agree" diyoruz, kesin orada yazıyordur boyle bir durumda nasıl işlem yapılacağı,
burada patronun davranışı bence doğru,
öte yandan BSA yi bilmiyorum ama SolidCam in avukatlarla ve yasal kararlarla işletmelere gelip tutanak tutturduğunu,
Ceza ile gözlerini korkutup liste fiyatından yazılımı satarak ( normalde gidip ben yazılım alacağım dediğinizde herkese belli bir indirim zaten yapıyorlar) orta yolu bulduklarını biliyorum,
Yanlarında BSA dan adam var mı yok mu bilmiyorum,

Dikkatli olmak lazım, kopya kullanmamak lazım,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

malpaslan1979

Herkes yasal yazılım kullansın kabul. Fakat şöyle bir çıkmaz var diye düşünüyorum. (Korsan yazılımı desteklemiyorum.) Şu an bir çoğumuz ortak belli programları kullanıyoruz. Mesela Proteus (ares-isis) veya Eagle bunlar ile ilgili kaynak bulmak kolay bunlar ile ilgili danışabileceğimiz arkadaşlarımızda çok. Bedava free yazılımlar var diyoruz. Peki tüm bedava yazılımlar ile tüm sorunlarımıza çözüm bulabilecek miyiz. Tüm geliştirme çalışmalarımıza üretim aşamalarında sorunsuz çalışabilecek miyiz? Mesela ARM işlemcileri programlarken. Mesela Microchip picleri C ile programlarken. İşin aslında şu var. Topladığınız zaman çok büyük maliyetler oluyor. Tek bir yazılıma ihtiyacımız yok ki! Dönüp dolaşıp herşey şu kelimeye geliyor sermaye sermaye sermaye. Ve şu kesinlikle bir gerçek PARA PARAYI ÇEKİYOR. Hamama giren terler fakat bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için bu yasal yazılım çok büyük bir gider kalemi. Çözüm nedir peki. Bedava yazılımlar destek az kaynak az vb. Kafa karıştırıcı bir konu bıçak sırtı!

esensoy

İdeal çözüm : yerli ve ucuz yazılım kullanmak(yerli yazılımın oluşması için ne yapmak gerektiğinden bahsetmeyeceğim)
Reel çözüm  : yakalanmayacaksın:)

death_free

Alıntı yapılan: emresensoy - 02 Haziran 2012, 16:33:16
iyi de lisans öğrenciye free ise;
denetleyici firmanıza geldiğinde bunun ticari bir alanda ticari olarak kullanıldığını tespit ederek free durumuna uymadığınız yönünde işlem yapacaktır,
her program yüklenirken sayfalarca lisans sözleşmesine "I agree" diyoruz, kesin orada yazıyordur boyle bir durumda nasıl işlem yapılacağı,
burada patronun davranışı bence doğru,
öte yandan BSA yi bilmiyorum ama SolidCam in avukatlarla ve yasal kararlarla işletmelere gelip tutanak tutturduğunu,
Ceza ile gözlerini korkutup liste fiyatından yazılımı satarak ( normalde gidip ben yazılım alacağım dediğinizde herkese belli bir indirim zaten yapıyorlar) orta yolu bulduklarını biliyorum,
Yanlarında BSA dan adam var mı yok mu bilmiyorum,

Dikkatli olmak lazım, kopya kullanmamak lazım,

Tamam patron kendine göre haklı olabilir eyvallah ta .. Bizde dağlara taşlara konuşmuyoruz herhalde .. kaç kere fiyat teklifi aldım verdim eline ... neden hala almıyor pro lisans.?? ben babamın hayrına çalışmıyorum..Sırf fuarlarda müşterilere göğüsleri kabarsın diye saçı başı yoluyoruz burda ..

Neyse alnımız ak çok şükür ..kaçak göçek program kullanmadım..kullandıklarımda free di ama ticari amaçlardan dolayı kullanım diye bi ceza gelirse yapıcak bişi yok .. zaten notebook cantada durduktan sonra sıkıntı yok  ;)

Pyrodigy

BSA gitsin çinde yada rusyada araştırma yapsın...
Persistance is the name of the game in this business....

death_free

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 04 Haziran 2012, 10:28:48
BSA gitsin çinde yada rusyada araştırma yapsın...

Kesinlikle katılıyorumm  ;)

esensoy

Alıntı yapılan: death_free - 04 Haziran 2012, 08:57:26
Tamam patron kendine göre haklı olabilir eyvallah ta .. Bizde dağlara taşlara konuşmuyoruz herhalde .. kaç kere fiyat teklifi aldım verdim eline ... neden hala almıyor pro lisans.?? ben babamın hayrına çalışmıyorum..Sırf fuarlarda müşterilere göğüsleri kabarsın diye saçı başı yoluyoruz burda ..

Neyse alnımız ak çok şükür ..kaçak göçek program kullanmadım..kullandıklarımda free di ama ticari amaçlardan dolayı kullanım diye bi ceza gelirse yapıcak bişi yok .. zaten notebook cantada durduktan sonra sıkıntı yok  ;)
yazdıklarında haklısın, ama patron da patron işte, hepimizin başında farklı kimliklerde patronlar var, kiminin gerçekten patronu, kiminin karısı kiminin babası vs vs, ya istifa edeceksin ya da hazmetmeye çalışacaksın,

dip not:
baskın anında notebook un faturasını ibraz etmezseniz, şirkete ait olmadığını belgelemezseniz şirketinmiş gibi işlem yapıyorlarmış,

death_free

Alıntı yapılan: emresensoy - 04 Haziran 2012, 10:39:12
yazdıklarında haklısın, ama patron da patron işte, hepimizin başında farklı kimliklerde patronlar var, kiminin gerçekten patronu, kiminin karısı kiminin babası vs vs, ya istifa edeceksin ya da hazmetmeye çalışacaksın,

dip not:
baskın anında notebook un faturasını ibraz etmezseniz, şirkete ait olmadığını belgelemezseniz şirketinmiş gibi işlem yapıyorlarmış,

Sende haklısın fakat emek veriyoruz işte belki bi gün yaranırız diye..

Dip not içinde ayrıca teşekkür ederim..Dikkate alıcam .