hareketsiz durağan ışığı görebilirmiyiz?

Başlatan fractal, 02 Haziran 2012, 12:24:05

muuzoo

O zaman biraz daha karıştıralım. Normal durumda ışığın hızının sabit olduğu biliyoruz. Fakat hatırlarsanız son dönemde ışığı durdurma ve yavaşlatma üzerine deneyler yapılmıştı.

NTVMSNBC (çeviri kötü sanki)
Alıntı YapHarvard Üniversitesi ve Rowland Institue of Science'daki iki farklı laboratuarda farklı ekipler tarafından yapılan deneylerde, önce durdurulan ışık partikülleri, daha sonra saniyede 297 bin kilometre hızla yollarına devam etti. Deney, son zamanlarda sayıları giderek artan, ışığın yönetilmesine yönelik deneylerin son halkası. Işık, evrendeki en hızlı ve ömrü en kısa olan enerji biçimi.
       Bilim adamları daha güçlü bilgisayar ve diğer teknolojilerin geliştirilmesinde ışık taneciklerinin hızından yararlanmayı umuyor. Bilgisayarlarda halen veri saklamak için elektronlar kullanılıyor. Araştırmacılar, bu elektronların yerine ışık taneciklerini kullanmayı hedefliyor.

'GAZ KAPANI' KULLANILDI
       Bu deneyi diğerlerinden ayıran, ışığın yavaşlatılmasının yanı sıra, tamamen durdurulmuş olması. Araştırmacılar bunu yapabilmek için, içinde manyetik olarak - 273 dereceye kadar soğutulmuş gaz atomları bulunan bir çeşit kapan hazırladı. Gruplardan biri sodyum atomları kullanırken, diğer grup ribidyum kullandı.
       Normalde gaz atomları kapana yönlendirilen her hangi bir ışığı absorbe eder (soğuruyor), ancak bilim adamları, bu sorunu EIT olarak bilinen işlem sayesinde aştı. Bu işlemde gaz atomlarına iki ayrı lazer ışını gönderiliyor. Kontrol amacıyla kullanılan ilk lazer ışını gaz kümesini saydam hale getirdiği için, ikinci ışın gazın içinden geçip yoluna devam edebiliyor. Yani soğurulmuyor. İkinci ışın gaz kümesinin içinden geçtiği anda, kontrol ışığı kapatılırsa, ikinci ışın duruyor. Kontrol ışını tekrar açıldığında, ikinci ışın yoluna devam ediyor.
       Bu çalışmanın en büyük etkisinin kuantum bilgisayar ve iletişim alanında olması bekleniyor. Teoride, mevcut makinelere göre kuantum bilgisayarları çok daha hızlı. Kuantum iletişiminde ise başka birisinin araya girmesi imkansız. Ancak deneyin pratiğe geçmesi için araştırmalara devam edilmesi gerekiyor. Deneylerin sonuçları, Nature ve American Physical Letter dergilerinin gelecek sayısında yayımlanacak.

Alıntı Yapataç imamoğlu (ekşisözlük)
.....bilime yaptığı katkılar bununla sınırlı değildir, üç-beş sene önce haberlerde duyduğumuz ışığın yavaşlatılması için gerekli olan etkiyi ilk defa deneysel olarak doktorası sırasında gözlemlemiş, ve teorisine önemli katkılar yapmış. son olarak not etmek gerekir ki, yanında post-doc yapan bir türk cambridge üniversitesine, diğer biri ise kendi okulu olan eth'ya hoca olmuştur.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

mozkan87

Işığın boşluktaki hızı sabittir madde içindeki hızı farklıdır. Işığın boşluktaki hızı asla değişmez doğru olan budur.

muhendisbey

Alıntı yapılan: The Gariban - 02 Haziran 2012, 21:13:01
Mühendisbey
Bazı kavramları karıştırıyorsunuz.Bu linkteki:
http://w3.gazi.edu.tr/~bgunes/files/kavramyanilgilari/fizikte%20sik%20rastlanilan%20kavram%20yanilgilari.html
17. IŞIĞIN DALGA YAPISI
başlığındaki
Işığın hızı asla değişmez cümlesine dikkat ediniz.Bu sayfada bir profesörün sayfasıdır.
Işığın bu değişmezliği araştırmalarda en çok işe yarayan özelliklerden biridir.

Not:Ben sizinle herhangi bir iddiaya girmek için bunları yazmıyorum.Sizin mühendis adayı olduğunuzu bildiğimden size yazıyorum.Yoksa bu forumda her yanlış şeyler yazana bildiğim kadarı ile "Doğrusu böyledir" demiyorum.
Zira onlar bunu kaldıramayıp "Doğru orda yanlış yazmışım" demeyip "bilmemne yarışı yapılıyor"  olarak görebilirler.
Ama eğer rahatsız oluyorsanız bir daha sizin içinde yazmam
Kolay Gelsin

Işığın hızı dalgaboyuna  bağlı olarak farklı ortamlarda (boşlukta değil ör fiber ortamda) hızları farklıdır. Boşlukta ise hızları eşittir.
Işığın hızı ortamdan ortama değişir yani. Şu an müsait değilim ama ben de başka profesörlerin kaynaklarını ekleyebilirim.

Aksine tartışılması gerekli ve de alınacak birşey yok. Ben de hata yapabilirim sizde. Tek mesele, saygı kavramını yıkmamak, dalga geçmemek. Tartışacağız ki öğreneceğiz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

The Gariban

Evet ben yanlış biliyormuşum
Zaten sayfadaki açıklamaların başındaki * işareti yanlış olanı gösteriyormuş.
Aslında benim kastettiğim uzaydaki hızı idi ama farklı ortamlarda bu kadar değiştiğini bilmiyordum.

fractal

bu arada "durma" yada "durağanlık" nedir ki?uzayda sabit bir konumdamı olmak?peki sabit konum nedir?yoksa değişmemekmidir durağanlık?dalga bicimi gerçekten süreklim,dir?sürekli ise hani maddeler ışıma yapıyordu.planck sabiti kadar zamanda bir vardık bir yoktuk?
yine gelelim duran foton algılanabilirmi?foton durduğu için gözle arasında hep sabit bir mesafe olur ve foton gözde hiç bir etki yapmamışmı olur?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

bocek

ışığın hızı sabit değildir.
ışık, farklı ortamlarda farklı hızlarda hareket ettiği için 'kırılma indisi' denilen kavram ortaya çıkmıştır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1r%C4%B1lma_indisi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Snell_yasas%C4%B1
mutlak olan, ışığın hızı değil, ışığın boşluktaki hızının (C) evrendeki en yüksek hız olmasıdır. birbirine doğru hareket eden iki ışık demetinin bile birbirlerine göre hızı (2C) değil, (C)'dir.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..