hareketsiz durağan ışığı görebilirmiyiz?

Başlatan fractal, 02 Haziran 2012, 12:24:05

fractal

aklıma takıldı şimdi.ışık belli bir hızla hareket ediyor.eğer ışığı yani fotonu durdurursak ışığı yinede görebilirmiyiz?ışık enerji ise durunca enerjiden parçaçığamı dönüşür?evrendeki tüm ışıma durusa ne olur?ışık durup biz ışık hızında hareket edersek ne olur?göme için illa fotonun cisimden yansımasımı lazım?yansıma demek aslında ışığın görünebilir dalga boyuna geçmesimi.foton durduğunde enerji saçarmı*...

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

YARARMAN

Alıntı yapılan: fractal - 02 Haziran 2012, 12:24:05
aklıma takıldı şimdi.ışık belli bir hızla hareket ediyor.eğer ışığı yani fotonu durdurursak ışığı yinede görebilirmiyiz?ışık enerji ise durunca enerjiden parçaçığamı dönüşür?evrendeki tüm ışıma durusa ne olur?ışık durup biz ışık hızında hareket edersek ne olur?göme için illa fotonun cisimden yansımasımı lazım?yansıma demek aslında ışığın görünebilir dalga boyuna geçmesimi.foton durduğunde enerji saçarmı*...

Işık bir dalgadır. Önüne çıkan cismin türüne göre yansır ya da kırılır. Aslında ışıktan öte ışık kaynağı vardır. Canlılar, bu kaynak ile gözleri arasına şeffaf olmayan bir cisim koyarsa ışığı göremez. Işığı değil, ışık kaynağını durdurabilirsin. Evrende bütün ışık kaynakları yok olsa dahi sen yaşarsın. Ancak metabolizmanın gün ışığına ihityacı vardır. :) Işık hızında hareket konusu için Albert Einstein'ın İzafiyet Teorisi'ni incelemeni tavsiye ederim. Işığı görmek için illa da o ışığın bir cisimden yansıması gerekmez. Gözünle direk ışık kaynağına bakarsan, yine o ışığı görebilirsin. Yansıma; bir ışığın kaynaktan çıkıp önüne çıkan engellere çarpıp geri farklı yönlere yayılması demektir. Işığın değişik dalga boyları vardır, frekans ile belirlenen. Farklı frekanslar demek gözümüzde gördüğümüz ışık cinslerini renk olarak adlandırmamız demektir. Foton durdurma mevzusu biraz beni aşan bir konu. Onun hakkında yorum yapamayacağım. Sadece şunu söyleyebilirim. Işık bir çeşit dalga olduğu için evrende yayılmaktadır. Fizik ya da astrofizikten iyi anlayan arkadaşlar daha net cevaplar verebilirler...

The Gariban

Fotonu durdurabilmekle ilgili.Evrenin genişlemekte olduğu fotonun kızıla çalması ile anlaşıldı.Hubble "Big Bang" in işaretlerini araştırırken,uzak galaksilerin tayfının biraz daha belirgin olarak kızıla çaldığını(benzediğini) tesbit etti.
Bunun sebebi olarak foton yola çıkarken ,ışık kaynağıda ters istikamette doğru çok hızlı hareket ederse fotonun bundan etkileneceğini ve kırmızıya çalabileceğini keşfetti.Olay tıpkı sandaldaki bir kişinin sandalını iskeleye yanaştırıp iskeleye atmalamaya çalıştığında kuvvet aldığı sandalıda iskeleden uzaklaştırması, böylece iskeleye sandığından zor "zıplaması" olayına benzer .
Fotonun renginin değişmesi Hubble'ın "Evren muazzam bir hızla genişlemektedir" i keşfetmesini sağladı"

desman

Hocam ışığı durdurmak diye bir şey söz konusu olamaz ışık kütlesizdir ve saniyede 300.000 km hızla seyahat eder.Bu evrenin her yerinde sabittir.Aslında ışık hızında seyahat bize çok uzak.CERN'de büyük parçaçık hızlandırıcıyla milyonlarca
eV harcanarak bir atomun ışık hızına yaklaştırmayı başardılar.İnsan gibi milyarlarca atomdan oluşan bir nesneyi günümüz teknolojisi ile ışık hızına çıkarmak imkansız.İnsanoğlu ancak saatte 28.000 km hızla falan seyahat edebilliyor.Dünyanın çekim alanındaki uydular ve mekikler saatte yaklaşık 28.000 km hızla hareket ediyorlar ve 1 dünya gününde dünya atrafında 14 tur falan atıyolardı yanlış hatırlamıyorsam.
  Aslında biz ışığın yansımasını gördümüz için etrafımızdaki herşeyin geçmişini görürüz.Evet aslında biz güneşin bile ve şuanda baktığınız ekranın bile geçmişini görüyoruz.Işık boşlukta sn'de 300.000 km hızla seyahat ettiğini düşünürsen ekrandan yansıyan ışık gözüne ulaşana kaar çok çok az bir zaman geçer ve baktıgımız şeyin geçmişini görürüz.
Yanlış hatırlamıyorusam güneşten çıkan bir ışık ışını dünyaya ulaşana kadar 6 dk falan seyahat ediyordu ve şuana gökyüzüne bakarsanız güneşin 6 dk geçmişini görmüş olursunuz,ne kadar ilginç dimi..;İlk öğrendiğimde çok şaşırmıstım.:)
A freshman at YTU

fractal

çift yarık deneyini hatırlayan varmı bilmiyorum.herkes neden sadece ışığın dalga formunda olduğunu varsayıyor.ona göre yorumluyor..

YARARMAN

Alıntı yapılan: fractal - 02 Haziran 2012, 14:04:20
çift yarık deneyini hatırlayan varmı bilmiyorum.herkes neden sadece ışığın dalga formunda olduğunu varsayıyor.ona göre yorumluyor..

Bildiklerini bizimle paylaşırsan, biz de bir şeyler öğrenmiş oluruz.
Varsayımlarla yorum yapmayız...

fractal

ışık bazen parçaçık gibi  davranıyor bazen dalga gibi..ışık yanlızca dalga olduğundamı gönrünür yoksa parçaçıkmı olduğunda.

mozkan87

Çift yarık deneyi ışığın dualite olarak adlandırılan özeliğini ortaya çıkarmaktadır. Işık hem parçaçık hemde dalga özelliği göstermektedir. Çift yarık deneyinde ışığın girişim ve kırınım yaptığı gözlenmekte ve ışığın dalga özelliği ortaya çıkmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için de Broglie dalga boyu araştırılabilir. Aşağıdaki link çift yarık deneyini çok güzel anlatmış.

http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/HTMLdosya1/YoungsToSlitExperiment.htm

YARARMAN

Alıntı yapılan: fractal - 02 Haziran 2012, 14:30:51
ışık bazen parçaçık gibi  davranıyor bazen dalga gibi..ışık yanlızca dalga olduğundamı gönrünür yoksa parçaçıkmı olduğunda.

Şuan için her iki teori de göz önünde bulunduruluyor.
http://science.hq.nasa.gov/kids/imagers/ems/visible.html

OG

Alıntı yapılan: fractal - 02 Haziran 2012, 14:04:20

Burada,

Dr Quantum Ozet (Ne Biliyoruz ki..) - 1 / 4
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muuzoo

Işık kütlesizdir diyoruz ama neden kütle çekiminden etkileniyor o halde. En bariz örneği de kara delikler.

Alıntı yapılan: desman - 02 Haziran 2012, 13:53:54
  Hocam ışığı durdurmak diye bir şey söz konusu olamaz ışık kütlesizdir ve saniyede 300.000 km hızla seyahat eder.Bu evrenin her yerinde sabittir.Aslında ışık hızında seyahat bize çok uzak.CERN'de büyük parçaçık hızlandırıcıyla milyonlarca
eV harcanarak bir atomun ışık hızına yaklaştırmayı başardılar.İnsan gibi milyarlarca atomdan oluşan bir nesneyi günümüz teknolojisi ile ışık hızına çıkarmak imkansız.İnsanoğlu ancak saatte 28.000 km hızla falan seyahat edebilliyor.Dünyanın çekim alanındaki uydular ve mekikler saatte yaklaşık 28.000 km hızla hareket ediyorlar ve 1 dünya gününde dünya atrafında 14 tur falan atıyolardı yanlış hatırlamıyorsam.
  Aslında biz ışığın yansımasını gördümüz için etrafımızdaki herşeyin geçmişini görürüz.Evet aslında biz güneşin bile ve şuanda baktığınız ekranın bile geçmişini görüyoruz.Işık boşlukta sn'de 300.000 km hızla seyahat ettiğini düşünürsen ekrandan yansıyan ışık gözüne ulaşana kaar çok çok az bir zaman geçer ve baktıgımız şeyin geçmişini görürüz.
Yanlış hatırlamıyorusam güneşten çıkan bir ışık ışını dünyaya ulaşana kadar 6 dk falan seyahat ediyordu ve şuana gökyüzüne bakarsanız güneşin 6 dk geçmişini görmüş olursunuz,ne kadar ilginç dimi..;İlk öğrendiğimde çok şaşırmıstım.:)
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

desman

Alıntı YapIşık kütlesizdir diyoruz ama neden kütle çekiminden etkileniyor o halde. En bariz örneği de kara delikler.
İsmi kütle çekimi ama sadece kütlesi olan şeylermi kütle çekiminden etkilenir yada kütlesi olan herşey kütle çekiminden etkilenir mi ?
A freshman at YTU

muhendisbey

Işık bugün bile bilinmeyenliğini koruyan bir şey. Işık diyoruz ama ışık ne aslında?

Şu anda olan 2 model var
Parçacık ve dalga modelleri.
Parçacık modeli belli, bir elektron gibi kütlesi neredeyse ihmal edilebilecek çok çok hızlı hareket eden parçacık. Güneş panellerinin nasıl çalıştığını açıklar. Parçacığın adı fotondur.

Dalga modelinde ise ışık bir dalgadır. Spektrum aralığında bulunur, dalga boyuna göre farklı ışık renkleri ortaya çıkar. Çok çok yüksek frekanslı olursa iyonlaştırabilir (ör; gamma ışını, x ışını). birbiri ile karşılaşan ışıkların renk değiştirmemesi, aynı zamanda farklı ortamlarda ışığın farklı hızlarda olması gibi durumları açıklıyor.

Bir de bunları birleştiren bir model var. Parçacığa eşlik eden em dalga.

Bana sorarsan ışık, em dalgalara daha yakın. Ama tek başına açıklayamadığı şeylerin olması gibi de bir durum var.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

The Gariban

Alıntı Yapaynı zamanda farklı ortamlarda ışığın farklı hızlarda olması gibi durumları açıklıyor

Mühendisbey
Bazı kavramları karıştırıyorsunuz.Bu linkteki:
http://w3.gazi.edu.tr/~bgunes/files/kavramyanilgilari/fizikte%20sik%20rastlanilan%20kavram%20yanilgilari.html
17. IŞIĞIN DALGA YAPISI
başlığındaki
Işığın hızı asla değişmez cümlesine dikkat ediniz.Bu sayfada bir profesörün sayfasıdır.
Işığın bu değişmezliği araştırmalarda en çok işe yarayan özelliklerden biridir.

Not:Ben sizinle herhangi bir iddiaya girmek için bunları yazmıyorum.Sizin mühendis adayı olduğunuzu bildiğimden size yazıyorum.Yoksa bu forumda her yanlış şeyler yazana bildiğim kadarı ile "Doğrusu böyledir" demiyorum.
Zira onlar bunu kaldıramayıp "Doğru orda yanlış yazmışım" demeyip "bilmemne yarışı yapılıyor"  olarak görebilirler.
Ama eğer rahatsız oluyorsanız bir daha sizin içinde yazmam
Kolay Gelsin