Weller Ersa Havya hakkında

Başlatan Mnemonic, 13 Haziran 2012, 13:47:52

Mnemonic

Merhaba Arkadaşlar
bir sorun olacak. Bu yakınlarda havyamı değiştireceğim ne alacağım konusunda kafam çok karıştı
Ancak sormak istediğim şey şu. Welle ve Ersar havya hiç kullanmadım. Kullanan varsa bana şunu söyleyebilirmi. Neden bu havyalar 4 katı daha pahalı ?
normal istasyonlu bir havya 250TL civarıyken neden Weller 300euro civarı. Bu fiyat farkına değermi ?
ayrıca hangi havayı önerirsiniz ? genelde smd ile uğraşıyorum ve arge yapıyorum üflemeli almalımıyım ? Yoksa vakumlumu alayım ?
marka model tavsiyeniz ne olur ?

mevcutda dijital 30w ince uçlu 100-450C bir havyam var

JOKERAS

Selam,

Bana göre havyaların kıralı Weller ve Ersa'dır ama tercihim Weller'dir.
Çok seksi bir fiziki yapısı var,güzel bir tasarımı var rengi bile çok güzel.
Ama gelgelelim bu kalite havyaların hem kendileri hemde uç'ları çok pahalı.
Wellerin orj ucunun fiyatı 20$ civarı,çin malı olanlarıda 15tl.Havya ucuna para vermekten
bıktığım için bende çakma çin malı ısı ayarlı SSeg'li Solomon aldım havyanın
istasyonu on numara çalışıyor fakat kalemin resistansı çabuk bozuluyordu,
buna bir tilkilik düşünerek Solomon'un orjinal kalemini aldım yaklaşık 2 yıldır
bozulmadı.
Uc konusunda ise piyasada bulunan sivri yada tornavida ağızlı krom kaplı uclar var
fiyatlarıda çok ucuz 2-3tl gibi,yanlız bu uçlar biraz uzun onu tam kalemin ölçüsüne göre
kesip kullanıyorum valla saz gibi çalışıyor.
Tavsiye o kadar paraları sonuç itibarı ile lehim yapan bir havyaya vermek ve sürekli uç parası vermek
bence iyi yöntem değil.
Çakma solomon 50$'dı,Weller uc 20$  iki buçuk tane Weller uç parasına komple havya.

Okan AKÇA

ersa hayvayı şiddetle tavsiye ederim ister smd ister tamir her yone hitap edebilecek bir ürün.
Yaşımız oldugum bir olayı anlatayım işyerinde havya bulamadıkları icin elemanlar 1 gün boyunca güzelim ersa ile silikon ve plastik eritmişler ben ilk gördügümde şok olup dona kaldım.
havyayının ucunu temizledikten sonra gördümki hic bir hasar meydana gelmemiş ilk günkü  gibi tertemiz.

Ersin

Daha önce de yazmıştım ama tekrar yazayim, Ersa icon nano yu bir incele ( 180eu soylemişlerdi  ), tam arge havyasıdır, ben icon-1 i kullanıyorum.
Weller da benzer modeller çıkardı ama onlardan kullanmadım , daha önce Weller TCP-50 havyam vardı o da fena değildi ama kalem havya idi.
Icon da genel olarak : PID kontrollu ısı ,ısı ayarı, hareket sensoru ( kullanmadığınız zaman belirli bir süre sonra stand by a geçer ),birçok değişik ucu desteklemekte, standart uçalırı da 8-9eu civarı.

EMG81

Ben basit bir soru sorucam.
Ne için sıradan kalem havyalardan vazgeçip, terminalli bir havya almalıyız?

Okan AKÇA

aslında yapılan işin niteligine göre havya almak gerekmektedir.argr türü ortamlarda kalem havyalar yeterlidir.İnsanın egosunu yıkmak cok zor oldugu icin  kendimize yeniliriz.Basar parayı alırız :D

Ersin

Kalem havyanın ısısı belli , sabit bir derecede tutar,ayarlı havyada bazen klemens felan lehimlemeniz gerekmekte veya sökmek gerekir, o zaman dereceyi artırırsınız,PID olayı da o zaman bayağı faydalı oluyo.
Arada başka bişey çıkar , yarım saat felan geçer o zaman da standby özelliği çok faydalı oluyo, ısıyı minimuma çekmektedir bu da ucun daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
Kaliteli bir havya almakta fayda var , ne demişler : Ucuzunu alacak kadar zengin değilim.

EMG81

Bunu  konunun atmel mi? pic mi?, pic endüstriyel ortama uygunmu? gibi konularda yaşanan kavgalara gönüşmesi için sormadım.

Üretimde şuan 10-15 kadar (sayısını tam olarak bilmiyorum) mavi çin malı havyalardan var. Markasını modelini tam olarak bilmiyorum ama sanırım 40w lar. fiyatıda 10-15 tl civarındaydı galiba en son hatırladığım kadarıyla. Uçları fiyatına göre kaliteli. Her sene bir kaç tanesi bozuluyor ve yerlerine yenilerini alıyoruz. Hepsi neredeyse her gün çalışıyorlar. Uçlarıda kullanıma bağlı olarak 3-4 ay kadar gidiyor. Bunlarla herşeyi lehimliyorlar. Klamens ten tutunda tqfp176 chipleri dahi. Bu soruyu sorma nedenim eğer terminalli havyanın bu sıradan havyalara göre işe yarar ve cazip özellikleri varsa elimizdekinler bozulmaya başlayınca yerlerine terminalli havyalar alabiliriz diye düşünmekteyim şuan.

shark27

ben jbc istasyonlu havyayı kullanıyorum fiyatı 450 euro civarında ...çok memnunumm.

Mnemonic

Herkesin yanıtı için çok teşekkür ederim
peki üflemeli ve vakumlu istasyonlar için ne diyorsunuz ?
hangisi hangi ortam için daha iyi
üflemeli havyaları özellikle SMD lehimlerken kullanabiliyormuyuz yoksa tek amacı komponent sökmekmi ?

K46

Üflemeli havyalar hem montaj, hem de sökme işlerinde kullanılabilir.
Vakumlu havyalar sık sık tıkanırlar, uçları pahalıdır, iyi bir pompa kadar işe yaramazlar kısacası fiyatlarına göre verimsizdirler.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

JOKERAS

Selam,
Kalite takım konusunda bir çok kişi ile aynı fikirdeyim,ama sebep sonuç ilişkisini atlamayalım.
İllaki göze,ele,egoya hoş geliyor diyede aynı sonucu alacağım bir şeye daha fazla para vermek pek mantıklı olmasa gerek.
Yıllardır Weller kullanan birisi olarak dilim yandığı için Solomon ile devam ediyorum
havya sorununu unuttum!
Sonuçta bu havya bize çay kahve yapmayacak yaptığı iş lehim...
Lehimi yapan tecrübeli ise Weller olmuş, Ersa olmuş, Solomon olmuş vs vs
ne fark eder?
Weller ile yaptığım işlerin aynısını çakma Solomon ilede yapıyorum fark yok.

Bu aslında şuna benziyor arabam mercedes,arabayı park ettiğim zaman aman çizmesinler,aman dokunmasınlar,aynasını kırmasınlar diye evhamlanmak.

Arabam dandik şahin iserlerse haşamat etsinler gailem yok tasam yok isterse çalsınlar gibi...

Elimde kalite bir havya var sökmem gereken ayakları yamultularak lehimlenmiş
kalın bir diyot var,hadi bunu Weller veya Ersa ile kanırtarak söktürün bakalım
o kaliteli dediğiminiz havyanın ucu ne hale geliyor.
O havyaya parayı sayanın içi titrerken elemanın umurunda olmaz,ve havyayı haşamat eder.
Bu kadar olumsuz durum varken illaki o kadar para vereceğim diyorsanız buyurun alın.

Ülemeli havya ile malzeme lehimlemek çok mantıksız,başta plaket olmak üzere
ilgili IC'nin max ısı değerlerinin çok üzerinde bir ısıya maruz kalması malzemenin
yapısını bozma olasılığı çok yüksek,kare tip smd entegreleri sökmek için ideal.
Ama krem lehim kullanılacaksa çok temiz iş çıkar.

Vakumlu havyalar ise tam bir saçmalık,bir sürü para verip alıp kullanan bir arkadaşım var(Sözde hava atacak),atmış bir kenara pompa kullanıyor,ilahii komedyaaaaa.

Mnemonic

verdiğiniz bilgiler içinçok teşekkür ederim
bu durumda kararım çin malı olmayan ama kalitelide olmayan üflemeli ısı ayarlı 200TL civarı bitr havya olacaktır
bu kriterler sanırım uygun olacaktır bunun için önerebileceğiniz bir marka model varmı acaba ?
cyber marka falan var kullanan varmı ne kadar memnunlar 160TL civarı üflemeli olanlarını alabiliyorsunuz

teknikelektronikci

havya konusunda %100 welleri tavsiye ederim her ne kadar ersaninki daha teknolojik olsada
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

YK44

http://www.howardelectronics.com/xytronic/Images/LF8800TPLW.jpg

Bu havya setini kullanmadıysanız henüz havya kullanmamışsınız demektir.

Askerliğimi yaptığım kademede vardı orada 5 ay kullandım, gelince iş yerime 2 set aldım hemen.Hem vakum pompa hem smd set hem kalem, kullanmadığında uyku modu ama karta temas ettiğinde hemen ısınıyo hiç kapanmamış gibi.Genelde smd malzemelerde çalışıyorum inanın mükemmel.