ft232 ve SN75176

Başlatan jackal183, 13 Haziran 2012, 18:01:21

jackal183

Arkadaşlar merhaba resimdeki gibi bir devrem var, devrede ft232rl ile pcde usb ile haberleşiyorum, aynı devre üzerinde sn75176 ile rs485 haberleşmesi yapacağım. pic18f452 kullanıyorum. sorunum ise şu: scope ile ft232'nin 1 numaralı bacağına bakıyorum, pcden veri gönderdiğimde sinyal 5V-2V arası şeklinde high-low oluyor ve pic buna cevap vermiyor, yani rx interruptına girmiyor. devreden sn75176yı çıkarırsam, scope ile ft232nin 1 numaralı bacağında 5v-0v şeklinde high-low oluyor ve pic cevap veriyor sistem çalışıyor. Yani devreye sn75176yı takınca, sistemin haberleşmesi bozuluyor. bu neden olur ve bunu engellemek için ne yapabilirim?

camby

devre semasına mcu baglantsını da ekleyebılırmısınız.

Yoksa A ve B uclarını dırek pıc'e mı gırdınız ?

ErsinErce

ATX_TX ucunuzu ft232 üzerinde gerekli yere bağlayın, şeması datasheet'inin içinde mevcut

bayelektronik

75176 nın A-B ucu başka bir 75176 nın yada rs485 çeviricinin A-B ucuyla iletişim kurar

jackal183

hayır hocam, devre şemasında mcu ile rxd ve txd uçlarından bağlı, devre başlangıçta usb ile pcden haberleşecek, daha sonra pc bağlantısı kesilip rs485 ile haberleşecek. bu yüzden rxd ve txd direk mcuya bağlı. ErsinErce nin söylediğini bi deneyelim bakalım

jackal183

Usb'den data geleceği zaman txen high yaptım. sorun çözüldü. usb'den sadece başlangıçta veri gelecek ondan sonra gelmeyecek, sonrasında sistem 485 ile haberleşecek. usb tarafını hallettikten sonra 485'e geçtim orda da sorun çıktı, bu sefer de ft'nin reset ucuna 3v3 gitmezse ft232 sn75176nın çalışmasına izin vermedi. ben de bu usb_reset ucunu mcu ile kontrol etmeye karar verdim. Sorun çözüldü yani , ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim