Farklı klasörlerdeki bir dosya türünü adının bir kısmına göre topluca silmek

Başlatan gevv, 13 Haziran 2012, 21:45:21

gevv

merhaba,

Farklı klasörlerdeki bir dosya türünü topluca silmek konusunda uzantıya göre istediğim dosyaları silmek için çözüm verilmişti

şimdi biraz daha  farklı bir sorun var   farklı klasörlerde olan  html dosyalarını silmem gerekiyor fakat sadece "index" ile başlayan html dosyalarını silmem lazım

indexf8a0.html
index547.html
indexad3f.html
indexb70a.html

şeklinde bir çok html dosyası var  her dosyada "index" sonrasında  yukarıdaki gibi  harfli rakamlı kodlar var zaten işimi bozanda kodların farklı olması

varmıdır  bir  çözümü

kantirici

Merhaba index*****.html olarak arama yapara ve çıkanları silersiniz.bu şekilde aramada çıkması lazım.

gevv

The Gariban

gevv

Teşekkürler Abi  program işe yaradı  oldukca  hızlıymış  xp ile yapılmıyordu  bulması kolaydı da  silmede hata veriyordu program halletti

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

gevv

The Gariban

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

gevv

yok @Tagli  hocam konsol hiç aklıma gelmedi :D  yıllardır uğraşmıyorum bir çok şeyi unuttum nedendir bilmiyorum en başından beri hiç sevmediğim bir ortam   bu yüzden pratik programlar daha uygun oluyor  :)

muhendisbey

Alıntı yapılan: Tagli - 13 Haziran 2012, 23:16:39
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Eski dos ortamında deltree komutu vardı. Şimdikilerde yok diye biliyorum. O ağaçtaki tüm dosyaları silmek için kullanılıyordu. Muhtemel diğer msdos komutları gibi bunun da alt komutları vardır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

arslan74

Alıntı yapılan: gevv - 13 Haziran 2012, 21:45:21
merhaba,

Farklı klasörlerdeki bir dosya türünü topluca silmek konusunda uzantıya göre istediğim dosyaları silmek için çözüm verilmişti

şimdi biraz daha  farklı bir sorun var   farklı klasörlerde olan  html dosyalarını silmem gerekiyor fakat sadece "index" ile başlayan html dosyalarını silmem lazım

indexf8a0.html
index547.html
indexad3f.html
indexb70a.html

şeklinde bir çok html dosyası var  her dosyada "index" sonrasında  yukarıdaki gibi  harfli rakamlı kodlar var zaten işimi bozanda kodların farklı olması

varmıdır  bir  çözümü

Bu işi Linux tam sizin isteiğiniz göre yapabilir. Bir cok komutu var ve değişik komutlar da kombinasyonlar yapabiliyorsunuz. Eğer windows kullaniyorsanız "cygwin" kurun. Artık sizin windowsunuzunda konsolu linux komutlarını çalıştırı durumda olur.

o zaman istediğini yapabilirsiniz.

Selamlar

Tagli

Sanırım ana klasör içinde şunu yazmak yeterli olurdu:

rm -r index*.html

Buradaki -r seçeneği, "recursive" anlamına geliyor ve alt klasörleri de tarıyor.
Gökçe Tağlıoğlu