PC hatası ... Hata teriminin bulunuşu :)

Başlatan ziyaretci, 15 Haziran 2012, 19:17:47

ziyaretci

1944 yılı sonbaharında, Amerikan Donanması'na ait MARK II isimli 30 ton ağırlığındaki ilk bilgisayarlardan biri, o gün başına geleceği bir olaydan ötürü, tüm yazılım dünyasına bir terim armağan edeceğinin farkında bile değildi...

Gece vardiyasına geçildiğinde, sistemin işleyişinden sorumlu programcılardan biri bilgisayarın bazı rölelerinde kısa devreler oluştuğunu ve bunlardan ötürü sistemin işlemediğini görerek hemen harekete geçti. Hatanın meydana geldiği kısma baktığında, devrelerin içinde bir ağ ve bir böcek buldu. Hemen eline bir cımbız alarak böceği temizledi, devrelerden tekrar akım geçmesini sağladı ve vardiya defterine şu notu düştü:

Failure : Bug

Solution : De-bug

Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama şahsen hoşuma gitti paylaşayım dedim.  ::)

elektromagma

Anadolu MakerSpace http://www.anadolums.com/

gareven

evet bug şu an yazılım dünyasında en çok kullanılan terimlerden birisi

ama şu rölelerin kısa devre olması  yapışması vs bizim de çok başımızı ağrıtıyor. bir bakımcı olarak söylüyorum yani bunu.

ziyaretci

Alıntı yapılan: gareven - 16 Haziran 2012, 09:50:10

ama şu rölelerin kısa devre olması  yapışması vs bizim de çok başımızı ağrıtıyor. bir bakımcı olarak söylüyorum yani bunu.

Rölelerin malesef  giderilmesi zor , belkide mümkün olmayan yaradılış arızası  yapışma  :(

muhittin_kaplan

forumda böceklerin arıza yaratmaması için bilgisayarı (pc değil) ilaçlayan bir ben varım sanırım.

ziyaretci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Haziran 2012, 00:33:44
forumda böceklerin arıza yaratmaması için bilgisayarı (pc değil) ilaçlayan bir ben varım sanırım.

:)

elektromagma

Solid state kullan böcüklerden kurtul  :P

Alıntı yapılan: gareven - 16 Haziran 2012, 09:50:10

Anadolu MakerSpace http://www.anadolums.com/