XP USB donanımının kilitlenmesi

Başlatan z, 15 Haziran 2012, 20:51:26

z

İşlemcimin USB yazılımı PC ile sorunsuz haberleşmekte. Ancak işlemci üzerinde yürüttüğüm projemin diğer bölümlerine ait kodların yazımı devam etmekte. Kodları debug etmek için kod işletimi,  break point noktalarında durdurulduğunda USB rutinler de durduğundan kısa bir süre sonra PC, USB cihazın söküldüğüne dair sesli uyarı vermekte.

Buraya kadar gelişen olaylar normal. Breakpoint noktasından itibaren kodlarımı tekrardan hareketlendirdiğimde PC,  tekrardan USB cihaz bulundu uyarısı veriyor.

Ancak bu işlemi bir kaç kez yaparsam artık PC ne benim cihazımı ne de bir başka USB cihazın sökülüp takıldığını görüyor. (Ilgili USB portların power'ını kesiyor)

PC yi shut down etmeye kalkarsam en son kapanış ekranında takılıp kalıyor.

Bu soruna çözüm getirmenin bir yolu varmıdır?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Benzer durumla karsilasan varmi? Usb iletisim kurulduktan sonra MCU daki kodlarinizi adim adim calistirmaya kalktiginizda PC  bir sure sonra aygit yoneticisinde yeni takilan usb cihazlari algilamamazlik yapmiyormu?

t2

Cihazda kısadevre varsa veya 500mA üzeri  akım çekmeye çalışıyorken kilitlenme oluyordu.
Hatta aşırı yüklenme uyarısı çıkıyordu. Debug yaparken tesadüfen  böyle bir durum oluşuyor aşırı akım çekiliyor olabilir.

z

TI DSP ciplerinde cevrebirimlerine ait registerlerde debug moduna girildiginde cevre birimi de dursun yada durmasin gibi secenekler olurdu. Boylece ADC, Timer vs, CPU nun breakpointde takilmasi durumunda  islerine devam edebilir yada onlar da dururdu.

ARM islemci breakpooint noktasinda durduruldugunda USB birim donanimsal anlamda ne yapiyor bilmiyorum. Haydi durdu diyelim.
PC deki USB yoneticisi ne diye kitleniyor? Asiri akim cekimi sozkonusu değil. Mesela yonetici kitlendiginde USB mousum calismaya devam ediyor. Fakat sokup takarsam dindon sesi cikmiyor mouse da bir daha calismiyor.

PC yi kapatmaya kalktigimda Windowsun shut down ekraninda (mavi ekranda) takili kalmasi da ilginc.

MCU da USB yi kullanan programlari gelistirken ortaya cikan bu zorluk son derece can sikici.

Eger MCU karti debug etmez reset butonundan sik sik resetlersem her defasinda PC dindon yaparak donanimin sokuldugunu ardindan geri geldigini hissedebiliyor ve kilitlenme de yasanmiyor.

t2

pc tarafındaki program çalışıyorken sorun çıkıyor olabilir. Belki bu program windowsun kapanmasını engelliyor

serdararikan

sizi bilmiyorum ama bende XP kullanıyorum bu ara usb-rs232 çeviricim ilk çalışmada kitleniyor.bilgisayarı resetleyip tekrar başlattığımda normal çalışıyor.kitlenme durumunda görev yöneticisi çevirici ile çalışan programı sonlandıramıyor