Cnc için çelik mil temini?

Başlatan mustafa_cmbz, 18 Haziran 2012, 01:21:51

mustafa_cmbz

Ahşap zıpkın yapımı için 1.5m ye 30cm lik yine ahşağ aliminyum karışımı bir cnc yapmayı düşünüyorum...Başlangıç olacağı için derme çatma olacak fakat işin püf noktalarından biri sanırım kullanılan çelik krom kaplı miller ve sonsuz miller...Bu milleri nerden temin edebilirim...Almışken sağlam alayım ilerde yine bişeyler değiştirdiğimde aynı milleri kullanırım diye düşünüyorum....Bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri varmı acaba?

Analyzer

Selam,

Çap ve boy belirtmemişsiniz. Krom kaplı mil satan bir çok yer var. Herhangi bir hidrolik malzemecisinden bulabilirsiniz. Büyük çaptaki malzemeler için (50 ve üzeri) honlama yapan tüm firmalardan bulabilirsiniz. Ben honbar ile çalışıyorum, memnunum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

muhittin_kaplan

hocam yaklaşık 1 yıllık bir planda kendime bir cnc yapacağım. (İzmir CNC yapımı Başlık öldü sanırım) asıl para tutan techizat krom mil, lineer rulman, vida mili,bilyalı somun gibi malzemeler. bunların belki yerini tutmaz ama daha ucuz mlz kullanmayı düşünüyorum.
şu aşamada yapılanları inceliyorum ve CAD çizimleri ne başladım.

t2

Hocam CNC ile ne yapacaksın?
Ben de CNC yapmak istesem işime yarar mı? o açıdan soruyorum.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Analyzer - 18 Haziran 2012, 09:53:51
Selam,

Çap ve boy belirtmemişsiniz. Krom kaplı mil satan bir çok yer var. Herhangi bir hidrolik malzemecisinden bulabilirsiniz. Büyük çaptaki malzemeler için (50 ve üzeri) honlama yapan tüm firmalardan bulabilirsiniz. Ben honbar ile çalışıyorum, memnunum.

Analyzer

hocam direkt site adresi fln verebilirmisin google amcaya sorunca iki firma çıkıyor biri çerkezköy de biri istanbul dudulluda..ikisi aynı firmaysa gidip yerinden de alabilirim hem bişeyler danışmış olurum...

mustafa_cmbz

Birde bu honlama dedikleri olay nedir ne değildir ?

malpaslan1979

Alıntı yapılan: t2 - 18 Haziran 2012, 11:14:25
Hocam CNC ile ne yapacaksın?
Ben de CNC yapmak istesem işime yarar mı? o açıdan soruyorum.

@t2 pcb'leri kazıyabilirsiniz. hazırladığınız kutuların çeşitli yerlerini delebilirsiniz örneğin potansiyemetreler için örneğin anahtarlar için örneğin lcd'lerin oturabileceği yuvalar yapabilirsiniz kutu üzerinde. veya isimlik hazırlayabilirsiniz kutu üzerinde kullanılabiliyor.

Analyzer

Selam,

CNC dik işlem, teknik ürün üreten herkesin işine yarayacak bir makine. Bende 1100 lük bir dik işlem var Mitsubishi M70A kontrollü. Kalıp işliyoruz, makine parçası imal ediyoruz. Yarı amatörler ve hobi olarak ilgilenen arkadaşlarım, pcb kazımada, led tabela hazırlamada, küçük mekanik parça işlemede, reklam malzemesi üretmede vs. bir çok alanda kullanabilir. Geçmişte 3-4 adet cnc router imal eden bir arkadaşınız olarak, ucuz malzeme kullanın ama amacına uygun olmayan malzeme kullanmayın. Mesela çekmece rayından, su borusundan, teleskopik antenden bile router yapanlar oldu. Ancak bir makinenin "gerçekten" çalışıyor kabul edilebilmesi için belli bir süre çalışabilmeli, belli bir kalitede iş çıkarabilmeli. Yoksa kimsenin gösteri makinesi yapmasına ihtiyaç yok.
Siz sorun, elimden geldiğince yanıtlayayım. Çok güzel ve uzun bir konumuz da olacaktı. Onu okumadıysanız okuyun.

http://www.honbar.com.tr/iletisim.php

Analyzer

ArGeMaNiA

Alıntı yapılan: Analyzer - 18 Haziran 2012, 14:12:32

Siz sorun, elimden geldiğince yanıtlayayım. Çok güzel ve uzun bir konumuz da olacaktı. Onu okumadıysanız okuyun.

Analyzer

Bağlantı adresi verebilir misiniz?

O konuyu okuduktan sonra sorularımız olabilir.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

teknikelektronikci

Malzemelerinizin cogunu chinden (aliexpress ebay goodluckbuy) den satin almanizi tavsiye ederim hem ucuz hemde kaliteleri iyi
ben cnc mi yaklasik 1.5 senelik calisma sonucu bitirdim cokda güzel calisiyor sadece arabalari ve kizaklari hiwinden satin aldim ki chindede aslinda ucuzdu
merak edenler icin cnc makinamin  kisa bir videosu var

http://ayhekim.com/M2xAy/?p=192
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Analyzer

trademy

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 18 Haziran 2012, 11:18:27
Birde bu honlama dedikleri olay nedir ne değildir ?

honlama dedikleri olay benim bildiğim yüksek kalitede yüzey taşlama