interpolasyon

Başlatan y1lh4n, 21 Haziran 2012, 10:52:58

y1lh4n

2 veya daha fazla eksene hükmederken interpolasyon tekniğini kullanarak frekans ve atılacak pulse adedini ayarlamayı tek mikroişlemci ile nasıl hallederim. Bununla ilgili döküman veya uygulamalar mevcutmudur.

y1lh4n

arkadaşlar interpolasyondan anlayan yok mu? Cnc nin ana mantığı bundan ibaret benim gördüğüm kimseden bir yorum yok.

secilcemal

İnternetten Bresenham'ın çizgi algoritması diye aratırsan sanırım çözüme ulaşırsın. vikipedi de arasan da olur.

GreeN

İnterpolasyon benim bildiğim eğri uydurma methodudur.
Bir projemde aldığım örneklerle eğrinin matematiksel ifadesini hesaplamıştım. A*e^(-B*t) gibi bir eğri idi.
Sizin uygulamanız nasıl birşey?
Terörü Lanetliyoruz.

fgokcegoz

interpolasyon, örnek alınan noktalara göre uydurulan eğri fonksiyonuna göre, bu noktaların içinde kalan noktaların değerlerini bu fonksiyona göre hesaplamaya yarayan metoddur. Ekstrapolasyon ise bu noktaların dışında kalan noktalar için fonksiyonun değerini hesaplamaya yarayan metoddur. Örneğin;

x         y
---      ---
0       0
1       1
2       8
3       27
4       64
5       125
6       216 vb.

örnekler aldığınızı farzedelim. Bu durumda y=x^3 gibi basit bir fonksiyon elde edersiniz. Bu elde ettiğiniz fonksiyona göre aldığınız bu örneklerin arasında kalan x değerlerinin fonksiyona göre karşılıklarını (y değerini) elde etmeye interpolasyon denir.  Ama tabi fonksiyonunuz bu kadar basit olmayabilir. Matematiksel olarak interpolasyonu bu şekilde açıklayabiliriz, diye düşünüyorum...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)