TEDAS - elektrik sayac okuma

Başlatan cicjoe, 22 Haziran 2012, 02:34:24

cicjoe

Arkadaslar merhaba,
Elektrik sayaclarinin okuma islemlerini yapan el terminalleri hakkinda aklima takilan bir kac soru var.
-Bu cihazlardan okunan abone numaralari ve sayac bilgileri TEDAS'a iletilirken hangi yontem kullaniyor? Web servis mi, TCP/IP ile mi, yada farkli bir sekilde mi? Direk cihazdan veya ofiste bilgiler toplandiktan sonra.
-Cihazlar icin alinmasi gereken belgeler neler? TSE? ....

Bilgisi olanlar paylasirsa sevinirim, tesekkurler.

cicjoe

Seckin ALAN

sadece tedaş el terminalleri mi önemli yoksa bu tarz  sistemlerin genel yapısı mı?
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

cicjoe

her turlu bilgi benim icin faydali olacaktir sanirim hocam.
ben bir sistem gelistirmeye basladim. 3.5" dokunmatik renkli ekran, tus takimi, buzzer, sd kart gibi elemanlari ekledim. simdi kullanici girisi, menu gibi seyleri hallettim genel olarak. tabi menulerde bi islem yok (ayarlar var sadece is yapan tarih/saat gibisinden). tiklayinca alt menulere iniyorum/cikiyorum sadece. ama genel anlamda yazilim gelistirilebilir hale getirdim sistemi. termal yazici, gprs ve pil kismi uzerinden devam edicem.
aklima en cok takilan kisim gprs ile bilgileri hangi protokolde, nereye gonderecegim, karsidan ne alacagim, ve genel anlamda bu sistemlerde olmasi gerekenler nelerdir. hangi islemleri gerceklestirmesi beklenir.
bir de optik port muhabbeti varmis. onu da ufaktan arastiriyorum. bi firma buldum satan, sayaclarla uyumlu demis. yapilmasi zor mudur diye arastirdiktan sonra ona da karar vericem sanirim.

muhittin_kaplan

ben bu işlemlerin offline olduğunu düşünüyorum. yani el termineli iş bitiminde ana sisteme bilgileri yüklüyor.

diot

Bu tür el terminallerinin pc ye bağlı olduğu bir yuva var(docking station). Cihazı bu üniteye takıyorsun ve pc ye veri aktarılıyor.

cicjoe

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Eylül 2012, 10:46:01
ben bu işlemlerin offline olduğunu düşünüyorum. yani el termineli iş bitiminde ana sisteme bilgileri yüklüyor.

hocam, offline calisanlari da var, online calisanlari da. su siralar daha cok online calisanlar tutuluyormus.