şebeke hattı üzerinden data iletimi konusunda bilgisi ola

Başlatan enderun, 29 Ağustos 2004, 20:06:45

enderun

şebeke hattı üzerinden data iletimi konusunda bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi....

axanc

Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

salim ALTIN

2003 veya 2002 yılı otomasyon dergilerinden bir tanesinde (sayıyı hatırlayamadım ) satış reklamı vardı. adaptör gibi bir ünite yapmışlardı. fiyatı 200 doların altındaydı diye hatırlıyorum.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

arif

Merhabalar,
Şebeke hattından data iletimi için modemlerde olduğu gibi bir izolasyon transformatörü kullanılır. Genelde ev güvenlik sistemlerinde X10 diye adlandırılan bir sistem geliştirilmiş ve hemen hemen standart hale gelmiş.
Bu sistemde bir izolasyon transformatörü ile ascii kodları şebeke ye bindiriliyor ve başka bir x10 sistemi gene bu kodları çözebiliyor.
En basit yöntem olarak bir izolasyon transformatörü ile dtmf kodlarını şebekeye bindirebilirsin ve aynı tip transformatör ile dtmf kodlarını çözebilirsin.
Zaten x10 sistemindede benzeri şeyler yapılıyor. Biraz daha profesyonel o kadar.
RS232 girişli direkt şebekeye bağlanabilen modemler var izolasyon transformatörlerinide piyasada(yurt dışı) bulmak mümkün.
Power Line Communication diye internette arattığında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsin.
http://www.circuitcellar.com/library/print/hcs-pdf/5-Davidson.pdf
http://cache.national.com/ds/LM/LM1893.pdf

axanc

@arif arkadaşım, avatar resmin biraz büyük olduğundan garip bir görüntü yaratmış..  :?
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

arif

salim ALTIN

Merhaba.
Arif arkadaşım sen kullanıyorsun galiba bu sistemi. Performansı nasıl. Bir poblem yaşanıyormu.?
Birde semtin indirici trafosu ile sınırlı olarak komşular arası iletişim mümkün olabilirmi? Sanırım indirici trafonun dier tarafına ulaşmak mümkün değil.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

arif

Merhabalar,
Daha önce böyle bir sistemi sadece deneme amaçlı yaptım.
Dtmf ile sonuç alınıyor. Ancak dediğin gibi uzak mesafelerde şebekedeki parazitler, harmoniklerin etkisi nedeni ile data iletimi mümkün olmuyor. Tabi benim yaptığım çok profesyonel değildi ama yinede işe yaradı.
Şebeke bir trafodan geçmediği sürece yakın komşularlada haberleştirilebilir sanırım.
Türkiyede bu konu pek fazla uygulaması yok ama yurt dışında bu tip haberleşme sistemlerinin kullanılan evin dışına data aktarmaması gibi bir zorunluluk aranıyor.
Bunun için çeşitli filtreleme yöntemleri kullanılıyor. Böylece komşunun haberleşme sisteminden kaynaklanabilecek problemlerde engellenmiş oluyor . Yani uzak mesafelerle haberleşmesi aslında istenmeyen bir durum. Mahallede 10 kişide aynı marka PLC güvenlik sistemi olduğunu düşünürsek problem yaratabilir.

salim ALTIN

Evet bu konuda çok haklısın. Düşünsene bu güvenlik sistemini eve girmeden elektrik direğine çıkıp enerji hattından bloke etmek bile mümkün olabilir. :D Yada önlem alınmamış bir ev tesisatı tüm komşu evlerdeki sistemleri harekete geçirebilir.
Ama yinede komşu evler arasında çocukların yaptığı konserve kutulu ve ipli telefon un yerini almaya aday.  :lol: ne dersin.
Konu kurtlar vadisi dizisi  için en az bir bölümlük ilginç bir senaryo olmaya bile aday aslında.
Kameralardan görüntü aktarma konusunda yeterli olurmu acaba?

arif

Bu konu ile ilgili çok porfesyonel çalışmalar yapmışlar çok hızlı modemler var. 14Mbps 'ye kadar duydum bu sistemle network kuruyorlarmış.
Bu hızla çok kaliteli olmasada görüntüde aktarılabilir.
Aslında geleceği çok parlak olan bir konu üzerine çalışmak lazım bence.

salim ALTIN

Bu konuda çok fazla firma destek vermiyormuş sanırım. Bir yıl kadar önce arçelikte çalışan bir arkadaşım seminere katılmıştı o bu konuda bir şeyler anlatmıştı. sanırım st bu konuda destek veren firmalardan biri idi. Dier firmalar kablosuz iletişime yönelmeyi tercih ediyorlarmış.gerçi ben destek olmaz ise gelecek olmaz diye düşünüyorum ama pek çok avantajı olabilir.

enderun

mesele 2 pic' haberleştirmek ti lakin  konu abardı biraz neyse hazır modüle yönelicez anlaşılan..........
gene de herkese teşekkürler

arif

Enderun hocam linkteki devreye bi bak gerçekten çok basit çalışan bir örnek. Ben transformatörünü dtmf ile kullanmıştım.
Kolay gelsin...
http://www.redcircuits.com/Page11.htm

enderun

arif hocam transformatör dtmf derken neyi kastediyosun

arif

Burada transformator data sinyalini şebeke üzerine bindirip tekrar almamızı sağlar.
Data sinyali DTMF, ses, frekans, özel bir voltaj seviyesi, akım vb. olabilir. Örneğin linkteki devrede bir voltaj frekans çevirici yardımı ile şebeke üzerine bir frekans bindirmiş. Receiver tarafındada bu sinyalin aynısını almış ve lojik entegreler yardımıyla datayı displayde göstermiş.
Ben bu özellikte bir transformatör yaptım ve transformatör yardımı ile DTMF sinyallerini şebeke hattına bindirdim.