Ev için otomasyon ve Alarm sistemi

Başlatan Analyzer, 23 Haziran 2012, 11:10:45

Analyzer

Selam,

Ev için alarm ve otomasyon sistemi almayı planlıyorum. Sorduğum firmalar, kıyasıya rekabetten zannedersem, hepsi birbirini kötülüyor. Kimisi diğerinin aküsünü kötülüyor, kimisi devreye girmemesinden bahsediyor. Alarm işi yapan, bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlardan ricam :

Evimde 2 veya 3 adet pir dedektör olmasını istiyorum. 1 tanesi açık alan çalışacak şekilde IP koruma sınıfına sahip olmalı. 1 tane balkon kapısı için alarm. İstediğim iki özellikten birisi, pir kalitesizliğinden dolayı sürekli yanlış alarm vermesin ve alarm verdiğinde bana gsm üzerinden mesaj göndersin veya arasın. Forumda bir ara okumuştum, Bosch marka cihazlardan bahsediliyordu. Otomasyon için de hiç araştırma yapmadım, ev otomasyonu ile neler yapılabilir?

Şimdiden teşekkürlerimle

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

esensoy

ben tepe güvenlik kullanıcısıyım, çok memnunum,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Analyzer

Selam,

Evet onu unutmuşum. Abonelik sistemi düşünmüyorum :)

Analyzer

Maxim

hocam daha önce bende başlık açmıştım
sağolsun baya yardımcı olan arkadaş vardı
https://www.picproje.org/index.php/topic,36846.msg266294.html#msg266294

Analyzer

Selam,

Teşekkür ederim ararken nasıl olduysa kaçırmışım. Paradox markasına aklım yattı gibi. Şimdi asıl sorun bunu kendimiz mi kurmalıyız yoksa hiç uğraşmayıp kurdurmalımıyız. Antalya'da yaşıyorum, Antalya'da uygun fiyata halledebileceğim bir firma bilen var mı?

Analyzer

Andromeda

Paradox iyidir, bende var, kullanıyorum ve kendim kurdum..ama kurulum kitapçığını almanız gerekir...onu okuduktan sonra kolay..
bir de bilgi elektronik var.. paradox un otomasyon sistemi de var sanırım..
kurulum derken , ayarlar zaten panel üzerinden yapılıyor ama zahmetli tarafı , kabloları çekip ana panelde bağlantıları yapmak, sağa solu ,duvarı delmek...vs...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

teknikelektronikci

hocam gec kalmadiysaniz aliexprsssden alin

ben gsm ve pstn (ev telefonu) özellikli icinde 3 pir 6 kapi dedektörü 2 siren 150 dolar küsüratina aldim ayrica dvr kayit cihazini 65 dolara aldim ( hdd dahil değil) kamera vs en iyi funktion lar ile 400 dolara bile maal olmadi Türkiyedeki firmalar ucmus durumda aliexpressden aldiklarimi Türkiyeden almis olsaydim en az 1500-2000 tl ödeyecektim !!

not: alarm sistemi sensörler vs hepsi wireless ( rf ile) yani kablolu degil
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Analyzer

Selam,

Cevaplar için teşekkür ederim. Kablosuz sistemlerde yanlış alarm daha fazla oluyormuş nedense. (Halbuki yanlış alarm ile kablolama ilgisini kuramadım belki pille beslemedendir) Paradox aklıma yattı. SP4000 modeli işimi görecek. Asıl mesele PIR dedektör seçiminde sanıyorum. Alçı ve boya işlerim olacağı için, duvarı kazıp plastik boru koydurmayı planlıyorum.

Ev otomasyon sistemi ile ilgili bilgisi olan arkadaşım var mı bu arada?

@teknikelektronikçi : Önerin için teşekkür ederim. Aldığın sistemin linkini paylaşabilir misin? Ayrıca piyasada Çin üretimi alarmlarda sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Bir sorunla karşılaştın mı? İzlenimlerini alabilir miyim?

Analyzer

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Analyzer - 24 Haziran 2012, 21:57:13
Selam,

Cevaplar için teşekkür ederim. Kablosuz sistemlerde yanlış alarm daha fazla oluyormuş nedense. (Halbuki yanlış alarm ile kablolama ilgisini kuramadım belki pille beslemedendir) Paradox aklıma yattı. SP4000 modeli işimi görecek. Asıl mesele PIR dedektör seçiminde sanıyorum. Alçı ve boya işlerim olacağı için, duvarı kazıp plastik boru koydurmayı planlıyorum.

Ev otomasyon sistemi ile ilgili bilgisi olan arkadaşım var mı bu arada?

@teknikelektronikçi : Önerin için teşekkür ederim. Aldığın sistemin linkini paylaşabilir misin? Ayrıca piyasada Çin üretimi alarmlarda sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Bir sorunla karşılaştın mı? İzlenimlerini alabilir miyim?

Analyzer

hocam link asagida ayrica bir problem ile karsilasmadim allah askina Türkiyede satilan alarm sistemleri sanki ne marka ve nereden gelyior hocam ? hepsi cinden
siz gidin bu linkini verecegim teyzeme deyinki ben alarmin üzerine kendi adimi istiyorum 100 adet alacam emrinize amade olur

http://www.aliexpress.com/product-fm/491256101-GSM-PSTN-Double-Network-Wireless-Home-Security-Alarm-System-w-LCD-2-Remote-Control-3-Pir-wholesalers.html

http://www.aliexpress.com/snapshot/108530525.html
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Andromeda

Özellikle hırsız alarm sistemlerinde yanlış siren ötmesi rahatsızlık yaratır...
uyduruk sistemlerde bu olabiliyor..
en iyisi hırsız alarm ve kamera sistemini birlikte kurmak..
hırsız alarm sistemi telefona mesaj attığı zaman ,yine cep telefonu ile evdeki
kameraları izlemek uygun olur..
istanbul perpa da 100 doların altında 4 kanal dvr bulunabilir...
o linkteki dvr alınabilir ama hırsız alarm cihazı pek güven vermiyor gibi..
telsiz olması da bana göre dezavantaj...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Analyzer

Selam,

Elbette Çin'de üretilmesi bana rahatsızlık vermiyor. Çin malı diye tabir ederken, kendini kanıtlayamamış Çin üretim cihazları kastediyorlar. Yoksa piyasadaki en kaliteli alarmların da %90'ı Çin'de üretilmiştir tahminimce. Linkteki satıcı ile bir görüşeceğim. Eğer aklıma yatmazsa Paradox'un 4000 serisini takacağım. Akıllı ev sisteminden hala haber yok  ::)

Analuzer

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: elek - 25 Haziran 2012, 11:36:01
Özellikle hırsız alarm sistemlerinde yanlış siren ötmesi rahatsızlık yaratır...
uyduruk sistemlerde bu olabiliyor..
en iyisi hırsız alarm ve kamera sistemini birlikte kurmak..
hırsız alarm sistemi telefona mesaj attığı zaman ,yine cep telefonu ile evdeki
kameraları izlemek uygun olur..
istanbul perpa da 100 doların altında 4 kanal dvr bulunabilir...
o linkteki dvr alınabilir ama hırsız alarm cihazı pek güven vermiyor gibi..
telsiz olması da bana göre dezavantaj...

hocam piyasadaki tüm cihazlarin hepsi zaten rf

Analyzer hocam size tavsiyem bu linkdeki satici ile görüsmeyin ayni ürünün model numarasini aliexpress ,ebay ye yazin baska saticidan alin cünkü bu satici malesef  maillere cevap vermiyor eger ulasabilirseniz deyin ki isvicrden aynisini satin alan arkadasimin size güzel selami ona bir an önce cevap yazin yoksa chine dogru yola cikacakmis deyi verin lütfen =)

ona yazmamin sebebide ek rf sensörler ve sirenler siparis etmek istiyorum

OG

Çin olması önemli değil, iyi marka olması önemli,

Daha önce biryerde bahsi geçmişti, yanlış alarm adamı çıldırtır, bu sebeple sensorleri bir arkadaşım BOSCH olarak değiştirmişti.

Fakat sensor ile sistemin uyumu olması lazım.  Ayrıca sistem, haber alınamayan sensoru size bildirmesi lazım. Çünkü bu durum özellikle kablosuz sensorlerde çok yaşanıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Selam,

Vaktim olduğu için incelemeye devam ediyorum. Ben alarm yapacak olsam kablosuz sistemden biraz çekinirim. Çünkü OG hocamın da söylediği gibi, ana ünitenin sensörlere "ping" göndermesi lazım. Eğer "pong" yanıtını alamıyorsa, sensörün pili bitmiş olabilir veya sabotaja uğramış olabilir. Ana ünitenin programını ben yazsam pong bilgisi içine pil durumunu da gömerim. Kullanıcıya da sürekli uyarı verdiririm. Belli pil seviyesinde de, pilin bitmesini beklemeden o sensörü "uyutup" devreden çıkarırım.

Peki Bosch sensör önerisi verdiniz. Bosch'un hangi sensörü, ve ayrıca PIR sensör sektöründe açık ara en iyi diyebileceğimiz marka model var mı?

Analyzer

(Ev otomasyonu ile ilgilenen yok sanırım, onu stm32 ile ben yapmak durumunda kalacağım sanırım  :-\)