Anrdoid java bluetooth sorunu.

Başlatan Erhan YILMAZ, 24 Haziran 2012, 00:19:38

Erhan YILMAZ

https://www.picproje.org/index.php/topic,39958.msg294728.html#msg294728 Bu adreste belirttiğim modülü almıştım. Android kısmında google'ın kendi bluetooth örneğini eclipse üzerinde derledim telefona attım. Modülü eşleştiriyor um. Örnek program üzerinden tarama yapıyorum modülü görüyor ama bağlan deyince bağlantı hatası veriyor. Forumdan bi arkadaşın (maytere) app inventor ile yazdığı uygulamayı deniyorum. Onunla modüle sorunsuz bağlanıp veri gönderebiliyorum. Bilgisayarın bluteooth modülüne bağlanmayı denedim sorun aynı. Google'ın yayınladığı örnekte hatamı var yoksa benim telefonda mı bi sıkıntı var anlamadım. Gerçi internette aynı uygulamayı çalıştıran bi elemanın videosunu gördüm onun telefonu samnsung idi. Bende de samsung gio var. Hata nerde anlamadım. Daha önce böyle bi sorunla karşılaşan oldu mu? Kaç gündür modül ile uğraşıyordum şimdi de bununla uğraşıyorum. Android üzerinde java kullanayım dedim soğuttu beni. Olmadı app inventor ile yap boz gibi kod yazmaya başlayacağım.

teknikelektronikci

hocam örnek kodun linkini vs koyma imkaniniz varmi bende derleyip deniyeyim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 24 Haziran 2012, 12:50:41
hocam örnek kodun linkini vs koyma imkaniniz varmi bende derleyip deniyeyim

Projeye eclipse üzerinden file->open->other->Android->android sample projects kısmından ulaşılabilir. Ordaki bluetoothcat isimli uygulama.Dediğim gibi direk olarak derledim denedim ama sonuç alamadım.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 24 Haziran 2012, 13:06:28
Projeye eclipse üzerinden file->open->other->Android->android sample projects kısmından ulaşılabilir. Ordaki bluetoothcat isimli uygulama.Dediğim gibi direk olarak derledim denedim ama sonuç alamadım.

bende nedense böyle bir dosya yok !! bu other dosyasi neyin icinde ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 24 Haziran 2012, 15:26:22
bende nedense böyle bir dosya yok !! bu other dosyasi neyin icinde ?

Özür dilerim yanlış yazmışım. File->new->other->Androi>Android Sample Project olacak.

dnacikaya

Erhan Hocam bluetooth uygulaması geliştirmek için ben de direnc.netten o modülü aldım ama öylece duruyor. Daha pratik uygulama  yapmadım.
hazır kit yerine kendi devremi tasarlamayı düşünüyorum alıcı tarafında. android sdk java sdk ve eclipeyi kurdum sadece. başlığı görünce bende bir bakayım dedim. bahsettiğiniz bluetoothchat uygulamasını derledim eclipsede ve sorunsuz derleniyor android4.03 yüklü tabletime yükledim normal açlışıyor ancak eclipse project explorer de bazı ünlem işaretleri var bir takım uyarılar veriyor. sizde de varmı bu ünlem işaretleri. birde derlediğiniz program versiyonu ile sizin telefonun android versiyonu nedir.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: dnacikaya - 24 Haziran 2012, 16:21:13
Erhan Hocam bluetooth uygulaması geliştirmek için ben de direnc.netten o modülü aldım ama öylece duruyor. Daha pratik uygulama  yapmadım.
hazır kit yerine kendi devremi tasarlamayı düşünüyorum alıcı tarafında. android sdk java sdk ve eclipeyi kurdum sadece. başlığı görünce bende bir bakayım dedim. bahsettiğiniz bluetoothchat uygulamasını derledim eclipsede ve sorunsuz derleniyor android4.03 yüklü tabletime yükledim normal açlışıyor ancak eclipse project explorer de bazı ünlem işaretleri var bir takım uyarılar veriyor. sizde de varmı bu ünlem işaretleri. birde derlediğiniz program versiyonu ile sizin telefonun android versiyonu nedir.

Şu anda çalıştırdım uygulamayı. Sorun UUID'den kaynaklanıyomuş. BU yüzden bağlanmıyomuş. Bu adreste http://projectproto.blogspot.com/2010/09/android-bluetooth-oscilloscope.html elemanın kullandığı UUID'yi kullandım(00001101-0000-1000-8000-00805F9B34FB) Şu an bağlandı bakalım kod üzerinde geliştirmeler yapacağım şimdi. Kullandığım versiyon anrdoid 2.3.3.

dnacikaya

sevindim erhan hocam çalıştırdığınıza kolaygelsin.

Erhan YILMAZ

Sağolun hocam. Birazda javaya aşina olsam iyi olacak.

dnacikaya

evet java başlıbaşına bir problem zaten. bende zorluk çekiyorum ama zamanla alışılır :)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 24 Haziran 2012, 15:45:25
Özür dilerim yanlış yazmışım. File->new->other->Androi>Android Sample Project olacak.

bende öyle bir sey yok hmm sanirim benim kullandiigm eclipse de yok, ki android sdk bilgisyarimda kurulu ama bende android programlamak icin degil java programlamak icin kullaniyorum

kantirici

Merhaba,
Android için hangi eclipsei yüklemek gerekiyor.classic eclipse ve android sdkyı yükledim fakat bende de android için @erhan hocanın dedigi yer gelmedi.yanlış sürümmü yükledim yoksa eksik birşeyler daha mı var?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: kantirici - 24 Haziran 2012, 19:59:04
Merhaba,
Android için hangi eclipsei yüklemek gerekiyor.classic eclipse ve android sdkyı yükledim fakat bende de android için @erhan hocanın dedigi yer gelmedi.yanlış sürümmü yükledim yoksa eksik birşeyler daha mı var?

Biraz karışık bi işlem burada detaylı anlatımı mevcut.
Android Programlama Ders1:Eclipse ve Android SDK Kurulumu

kantirici

teşekkürler erhan hocam izleyeyim.

gokhangokcen

erhan hocam nasıl bir gelişme varmı bluetooth ile bir dosya veri dizisi gönderimi hakkında bende bu konu ile uğraşmaktayım ufak tefek telefona program yazıyorum fakat bu konuya baya bi merak saldım bende :)
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.