Web kamera ile foto ceken program istegi

Başlatan z, 24 Haziran 2012, 15:08:14

z

Mesajlarimdan birisinde Delphide kullanmak uzere kamera ile ilgili komponent sormustum.

Cevaben onerilen komponentin sitesinden, deneme surumunun sinirli yetenekte oldugunu ve full ozellikler icin satinalinmasi gerektirdigini okuyunca bundan vazgectim.

Ancak kamera ile iletisim ihtiyacim devam ediyor. Yukaridaki linkte verilen cevaplardan birinde bu tur islerin C# da kolay cozulebilecegi soylendi.

Delphide gelistirdigim bir yazilimin web kamera ile de baglantisi var. Ancak kameradan veri alma kismi icin yardim talep ediyorum.

C# ile kucuk bir program yazarak bu konuda bana yardimci olacak varsa memnun olurum.

Ihtiyacim olan yazilim bagimsiz calisacak. Programiniza handle degeri ile erisip fotocek komutu verecegim.
Programiniz fotoyu cekip, cekilen fotonun bmp verilerine iliskin adresi  delphi programima mesaj atarak aktaracak.
Boylelikle ben dogrudan bmp verilere erisebilecegim.

Bu konuda bana yardimci olabilecek varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

dnacikaya

Aşağıdaki linkleri inceleyin. Kaynak kodlar verilmiş. VS2010 kullanıyorsanız convert işlemi yapmanız gerekebilir. vb.net ve c# da webcam uygulamaları için güzel kaynaklar.

http://www.codeproject.com/Articles/15219/WebCam-Fast-Image-Capture-Service-using-WIA

http://easywebcam.codeplex.com/

http://www.planet-source-code.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=1339&lngWId=10

z

Indirdim ancak sorunlar yasadim.

Ortada duran linkten indirdigim programlarin exelerini calistirmaya kalkarsam .NET Framework initialization error mesaji aliyorum.
En alttaki ise Visual Studio istiyor. C# olanin uzerinde oynayabilir ve takildigim yerde destek alabilirim belki fakat istedigim
program parcasini yazan cikarsa cok dertten kurtulurum.

Sonucta deneyimsiz oldugum platform bunlar.

dnacikaya

Visual studio 2010 kurmanızı tavsiye ederim. VB ve C# için bir çok kaynak mevcut. Bilge adamın .net için hazırladığı pdflerlede kendinizi geliştirebilirsiniz.

z

Basimi kasimaya zamanim oldugumda bahsettiginiz pdf dokumanlari okurum ama simdi degil. Su anda tikandigim icin acil cozum ariyorum. Aklima gelen en mantikli ve hizli cozum talep ettigim programi zamani olan ve C# bilen birinin yazmasi.

Mesela su anda yoluma devam edebilecegim soyle bir yol mevcut fakat bunu kullanmak istemiyorum.
Webcam, Mycoumputer de aynen bir disk gibi gorunuyor. Bunu tikladigimda bir pencere icinde kamera goruntusu cikiyor.
Bu pencereyi destopta musait bir pozisyona konumladigimda destop gorunutusunu haliyle web cam goruntusunu delphi programdan yakalayabiliyorum. Fakat bu cok dolambacli ve hic hos bir cozum degil.

gevv

z

Linklere bakayim Gevv.

Ihtiyacim olan kaynak kodlar vs degil. Bir baska programdan (yazmakta oldugum Delphi programdan) Fotograf Ceken programa komut vererek fotograf cekebilmeli ve cekilen fotonun bmp verilerinin ramdaki adresine erisebilmeliyim.

Cekilen fotolara Hdd uzerinden file erisim yoluyla transfer de isimi gormez. Cunku ihtiyac duydugumda 1 saniyeligine saniyede 5..10 kare foto cekmem gerekecek.

muhittin_kaplan

EMG81

http://s2.dosya.tc/server17/KWhjMK/Deneme.rar.html

Görüntü işleme üzerine çalışırken bu örneği netten bulup, üzerinde çalışmalar yapmıştım. Resim çekme özelliğide ekledim. Üzerinde çalışmalar yaptığım için kod kısmı biraz kirli olabilir. İşinize yarayan kısımlarını alın. Gerisi ile aklınızı karıştırmayın.

mavier

mrb arkadaşlar cok araştırmama rağmen bulamadım bir web cameramız var  aldığı görüntü  örneğim sırayla bir şerit üzerinde 3mm kırmızı 4mmmavi 5mmsarı
gibi bir renk sırası var  benim yapmak istediğim pogram görüntüyü alıp  renklerin kac mm olduğunu olduğunu söylüyecek

MrDarK

C# ve emgu CV ile istediğin projeyi rahatça yapacağına inanıyorum. Böyle komplex bir proje yapacak ve burada paylaşacaksan eğer konu ile alakalı başka bir başlık açmanı öneririm.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ByTEK

Alıntı yapılan: mavier - 17 Temmuz 2015, 19:49:14
merhaba arkadaşlar cok araştırmama rağmen bulamadım bir web cameramız var  aldığı görüntü  örneğim sırayla bir şerit üzerinde 3mm kırmızı 4mmmavi 5mmsarı
gibi bir renk sırası var  benim yapmak istediğim pogram görüntüyü alıp  renklerin kac mm olduğunu olduğunu söylüyecek

şu sitede makaleler var belki yolunuza ışık tutar.

http://www.mavis.com.tr/blog/?cat=4

t600

anladığım kadarı ile  konu görüntü işlemeye gidiyor . eğer adamların protokollerini kullanmak zorunda kalırsak bu tip yıldırıcı sorunla çıkıyor .
Ben böyle bir sorunla  karşılaştığımda çözümü şöyle buldum .
Doğrudan mos kamera sensörlerini pc ye parelel  porttan bağladım (seri de olur ) yada doğrudan pc adres yoluna , böylece adres aralıklarında sorgulayıp datayı doğrudan ram e yazıyordum ve görüntü  artık ram içinde  oluyordu . böylece çok hızlı çalıştı , ikinci adım olarak daha fazla hız için işletim sistemini kaldırdım ve doğrudan ms dos üzerinde kullandım

sovalye

Hocam,  yorumumum pek yardımcı olmayacak ama göz ardı ettiğin bir sıkıntı var. Diske kayıt yapmadan veya iki program birbirleriyle haberleşip resmi biri diğerine yollamadan ulaşamazsın. Yani bir program resmi çekecek ve onu ram de tutacaksa diğer bir programın Legal yoldan o ram adresine erişme şanşı yok. Bütün Programlar işletim sisteminin verdiği sanal ram adreslerini kullanırlar. İmkansız değil tabi ki ama senin durumunda kendi yazdığın kodun diğerinin sınırlarını geçip ram e zorla erişmesi daha güç olur.