Plazma kesici yapacağım önerileriniz bekliyorum üstadlarım.

Başlatan computerboy, 25 Haziran 2012, 15:40:01

computerboy

Alıntı yapılan: emresensoy - 26 Haziran 2012, 12:23:12
birader 1 mm altında (hele ki kremayerle) kesinlikle tolerans vermeyesin,
bir de konuştuklarını mutlaka kağıda dök, sözleşme yap, yapmazsan kan çekerler haberin olsun,
adamın ne istediğini, senin ne vereceğini, net olarak belirt, o da olsun bu da olsun derken bir operatörün peşinde maymun ederler adamı,

kolay gelsin,

0.5 hata payı iyimi sizce plazma kesici için ? gerçi step motorlarla adım sayısını artırdıkça hata oranı düşer kramayer dişli hangi özellikte olursa daha az hata olur. zaten kullanacağım lineer arabalar boşluksuz olacak.

computerboy

Alıntı yapılan: Logan - 26 Haziran 2012, 11:50:18
Sıkıntılı bir işe girişiyorsun haberin ola. 4.000 TL ile başlayamayabilirsin. Biz fabrika olarak plazma kesme tezgahları üretiyoruz. 5 makine mühendisi, 1 elektronik mühendisi, 2 elektronik teknikeri ve makine yüksek okulu mezunu 6 eleman anca kalkıyorlar altından. Kurulumu, montajı, nakliyesi falan epey meşakkatli iş. Kontrol kısmını hesaba dahi katmıyorum zaten. Mecburen hazır alacaksın. Hyperterm, Siemens falan anca hallolur.

Hevesini kırmak istemiyorum ama zor iş.

Zor iş olduğunun farkındayım hocam ama bi şekilde ticarete başlamak istiyorum. şimdilik tek eleman benim bide arkadaşım var. hazır üniteler ile yapmak benim bütçemi aşıyor atölye kuramıyorum mesela :)kendi aklımdaki makineyi yapayım sonra pazarlayayım diyorum her açıdan test etmiş olurum olmazsada yapacak bişey yok ya nasip deyip yola devam.

The Gariban

---

Analyzer

Selam,

Çoğu makine firması sahibi, firmasının ilk ustasıdır ve dışarıdan gelen makineleri tamir ederek işi öğrenmişlerdir. Eğer ben makine yapacağım diyorsan A,B,C,D,E makinesinden değil sadece A makinesinden yapmak gerekir. Ben olsam, eğer titrin de elveriyorsa bir makine imal eden firmada işe başlarım. Makine imal sürecini görmek çok önemli. Yoksa ilk 5 sene aynı projeyi uyguladığınız tüm makineler birbirinden farklı olur. İlk makinemi satın aldığım firmanın ustabaşısı derdi ki "Her makine bir ruha sahip, hepsi farklı davranır". Bu sözü çok ciddiye almıştım ancak yıllar sonra tabi bu sözü söyleyip gülüyorum. Makinenin ruhu olmaz. Birisinde 6208 rulman kullanırsan, diğerinde 6209 kullanırsan e tabi farklılık olur. Bunu 40 senedir makine imalat ustası söylüyor, düşün. 40 sene sonunda hala çözememiş işin özünü.
Bir makineci abimiz ise "Makine standart imal edilir, .... bohçası gibi olmaz" der. Doğru yaklaşım bu bence.

Siparişle hiç yapmadığım bir makine işine ben olsam girmem. Sermaye varsa bir tane yaparım, onu da malzeme parası+cüzi karla satarım. İkinci makinede kar marjımı bir miktar yükseltirim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

computerboy

Alıntı yapılan: The Gariban - 26 Haziran 2012, 13:00:38
Computerboy
Bencede bazı arkadaşlarında söylediği gibi dikkatli olmalısınız tüm olasılıkları hesaba katarak bir sözleşme yapmalısınız.
Anladığım kadarıyla arkadaşınızla ortak çalışarak bu makinayı yapmayı düşünüyorsunuz.
Neden bu makinayı bitince hemen almayı düşünen bir fabrika sahibinin fabrikasında imal etmeyi düşünmüyorsunuz? Eğer böyle bir firma/fabrika sahibi bulur ve  iyi bir sunum ile ikna ederseniz, firmanın mühendislerinden destek almaktan  tutun, bazı malzemelerin bedava ve çok hızlı teminine,araç gereçleri bedava kullanmaya kadar  pekçok yardım alırsınız.

Üstelik fabrika sahibi makinayı beğendiğinde size yeni müşterilerde bulabilir.Bu durumun tek dezavantajı makinanın tüm detaylarının firma sahibinin eline de geçme ihtimalidir. Bununda önlemlerini alabilirsiniz.

Diğer yandan böyle bir makinayı ilk defa yapmaya kalkan bir kimse için en az 6 ay süreye ve makinaları aldıktan sonra kendi geçimi hariç  en az 5000 liraya ihtiyacı olacağı aşikardır.

Sizinde dediğiniz gibi makinenin A aşamasından Z aşamasına kadar her detayını görecek. bu açıdan düşünüp atölye kurmaya karar verdim. şimdilik yeterli sermayem var allaha şükür. ilerisi ne getirir onu bilemiyorum ama atölye kurup makineyi yaparsam 1 kuruş bile kalmıyor gümülemekte var bu işin sonunda :) hiç bişey yapamaz isem atölye için aldığım malzemeleri satarım :)

computerboy

Alıntı yapılan: Analyzer - 26 Haziran 2012, 13:08:41
Selam,

Çoğu makine firması sahibi, firmasının ilk ustasıdır ve dışarıdan gelen makineleri tamir ederek işi öğrenmişlerdir. Eğer ben makine yapacağım diyorsan A,B,C,D,E makinesinden değil sadece A makinesinden yapmak gerekir. Ben olsam, eğer titrin de elveriyorsa bir makine imal eden firmada işe başlarım. Makine imal sürecini görmek çok önemli. Yoksa ilk 5 sene aynı projeyi uyguladığınız tüm makineler birbirinden farklı olur. İlk makinemi satın aldığım firmanın ustabaşısı derdi ki "Her makine bir ruha sahip, hepsi farklı davranır". Bu sözü çok ciddiye almıştım ancak yıllar sonra tabi bu sözü söyleyip gülüyorum. Makinenin ruhu olmaz. Birisinde 6208 rulman kullanırsan, diğerinde 6209 kullanırsan e tabi farklılık olur. Bunu 40 senedir makine imalat ustası söylüyor, düşün. 40 sene sonunda hala çözememiş işin özünü.
Bir makineci abimiz ise "Makine standart imal edilir, .... bohçası gibi olmaz" der. Doğru yaklaşım bu bence.

Siparişle hiç yapmadığım bir makine işine ben olsam girmem. Sermaye varsa bir tane yaparım, onu da malzeme parası+cüzi karla satarım. İkinci makinede kar marjımı bir miktar yükseltirim.

Analyzer

Analyzer hocam bende sizin gibi düşünüyorum müşteriye söz veripte tutamamak var. bunu hiç istemem.makineyi yapınca her şekilde test ederim bu makine tamam deyincede cüzi karla satar ikinci makinemi yaparım. nasip kısmet artık.

kudretuzuner

Merhaba
Benim branşım makina veya elektronik değil fakat size bazı(ticari) bilgiler vereceğim.Yapacağınız makinanın yerli imalatı var mı?Fiyatı nedir?Ortalama sürümü nedir?Piyasının yüzde kaçını elinde tutuyor?Servisi var mı?İthal olanları var mı?Fiyatı nedir?Sürümü nedir?Piyasının yüzde kaçını elinde tutuyor?Servisi var mı?Bu ithal ve yerli makinaların teknik özelliklerini biliyor musunuz?Şimdi,yukarıdaki sorular ışığında sizin imal edeceğiniz makinanın özellikleri,diğerlerinden bir gömlek iyi veya eşit olmalıdır(kalite eşitliği için)Fiyatı da bir gömlek aşağı olmalıdır(piyasada kendinize yer açmak için).Bu parametleri göz önüne alarak imalata girişebilirsiniz.Kolay gelsin.
Amatör

computerboy

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 26 Haziran 2012, 17:55:13
Merhaba
Benim branşım makina veya elektronik değil fakat size bazı(ticari) bilgiler vereceğim.Yapacağınız makinanın yerli imalatı var mı?Fiyatı nedir?Ortalama sürümü nedir?Piyasının yüzde kaçını elinde tutuyor?Servisi var mı?İthal olanları var mı?Fiyatı nedir?Sürümü nedir?Piyasının yüzde kaçını elinde tutuyor?Servisi var mı?Bu ithal ve yerli makinaların teknik özelliklerini biliyor musunuz?Şimdi,yukarıdaki sorular ışığında sizin imal edeceğiniz makinanın özellikleri,diğerlerinden bir gömlek iyi veya eşit olmalıdır(kalite eşitliği için)Fiyatı da bir gömlek aşağı olmalıdır(piyasada kendinize yer açmak için).Bu parametleri göz önüne alarak imalata girişebilirsiniz.Kolay gelsin.

evet hocam. sıfır ve büyük çalışma alanına sahip makineler için geçerli, kaliteli donanıma sahip. misal hyper therm-simens ve alman üretimi lineer sisteme sahip makine 80 Bin - 150 Bin TL arası normal donanımda yerli üreticilerin ise 40 Bin 70 Bin TL arası değişiyor. benim yapacağımda 25-30 bin arası belkide dahada düşük olur. ama aynı hassasiyete ve orta kaliteye sahip olur.

ArGeMaNiA

Bir sakıncası yoksa nasıl bir eğitim ve tecrübe geçmişiniz olduğunu paylaşır mısınız?
Sorma sebebim şu ki: Benim de bu işlere merakım var, ama az bir yazılım geliştirme tecrübemden
başka elimde bir şey yok.Onun için soruyorum.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

computerboy

Ben bu atölyeyi kurunca yalnız olmayacağım hocam.

Çalıştığım kurumdaki arkadaşlarla  (makina mühendisi, elektronik mühendisi, yazılımcı (prof. yazılımcı))  arkadaşlarında desteğini alarak hep birlikte cnc şasesi, ve plazma kesici kontrol sistemi tasarlıyoruz, hepimizin emeği olacak ben bu arkadaşları cesaretlendirip öncü oldum (bu arada ben onları, onlar beni cesaretlendiriyor.) tabi bundan öncesi 3 adet makine yapıp cizü fiyattan sattım. (cihazlar kendini kurtardı.) :) benim uğraşlarıma gelince usb üzerinden pozisyon kontrol sistemi yazılımı geliştiriken bu hobi işin arasında  buldum kendimi hobiden tamamen çıkarıp işe dönüştürmek istedim. durum bu. nasip kısmet deyip atılacağız bakalım.

ArGeMaNiA

Allah(c.c.) yolunuzu açık etsin.
Ben de beni cesaretlendirecek birilerini bulayım bari...
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

kudretuzuner

Merhaba
"cihazlar kendini kurtardı."  Bu cümleden sonra söylenecek söz kalmadı YOLA DEVAM.Allah kolaylık ve hayırlı müşteriler versin.
Amatör

computerboy

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Atölye kurulması için gerekli malzemeleri ve maliyetlerini burdan zamanla paylaşacağım belki benim gibi atölye açacak arkadaşlara bir faydası dokunur. Ayrıca plazma kesim makinesinin maliyetini ve resimlerinide burdan zaman içerisinde paylaşacağım düşünceleriniz benim için önemli.

computerboy

Arakadaşlar Expressweld plazma kesme makinesi kullanan oldumu ?

2 yıl garantili ve fiyatıda gayet ekonomik. 2500-3000 TL arası. kesme kalınlığı ise 20 mm. 

http://www.askaynak.com.tr/contents/282/20110717160934_express_plasma60.pdf

ikinci el garatisi bitmiş Hypertherm Powermax 1000 buldum onumu alsam bunumu alsam sizce ? önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

turkaymetal

Bizdede TruLaser 3030 Basic Adition var hatta bu işin ticaretini yapıyoruz kayseride firmalara lazer kesim işi yapıyoruz teknik özellliklerini çok bilmem sizin kuracağınız makinadan çok daha büyük ve teferruatlı bizimkisi ama kuruluşunda gördüm mühendisler bir hafta 10 güne yakın çalıştılar fiyatıda 200.000 Euro ya falan geldi bildiğim kadarıyla. Bilen arkadaşlara soruyorum aklıma gelmişken pahalı mı ucuz mu 200.000 Euro. Makinanın orjinal resmini http://laserkesim.blogspot.com blog adresimizde bulabilirsiniz. Teşekkürler.