Plazma kesici yapacağım önerileriniz bekliyorum üstadlarım.

Başlatan computerboy, 25 Haziran 2012, 15:40:01

computerboy

Arkadaşlar yeni atölye kuruyorum hiç bir malzeme almadım tedarik aşamasındayım.

Bir müşterimin isteği doğrultusunda 4 metreye 2.5 metre çalışma alanı olacak 12 mm saç kesecek bir plazma kesici makine yapmayı hedefliyorum.

Alt şase X eksenini 100x100x3 mm. profilden  üzerine 35 mm. lineer ray ve ray başına 2 adet araba koyacağım. yani x ekseninde 2 adet 4 metre lineer ray ve 4 adet araba olacak. hareket için 2 adet 2.2 nm motor ve karmiyer dişli sistemi kullanacağım.

kullanak istediğim;

lineer rulman : SHN 35 B
http://sahinrulman.com/site/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=276&lang=tr

lineer ray : SH 35
http://sahinrulman.com/site/index.php?option=com_content&view=article&id=114%3Ash-serisi&catid=45%3Aray-ve-arabalar&Itemid=277&lang=tr

Y ve Z ekseni içinde profili küçültüp aynı yukarıdaki sistemi tekrarlayacağım.

kesici için bi karar vermedim hypertherm 1000 işimi görürmü bilemiyorum. önerilerinizi ve yardımınızı bekliyorum.

unutmadan alt tablayıda sulu sistem yapmayı düşünüyorum. plazma kesimi yaparken zehirli gazı önler diye tahmin ediyorum yanılıyorda olabilirim.

t2

Müşteri, kapora verdi mi?

• Hayır: Salla gitsin
  • Sen yap güzel satarız mı dedi: Salla gitsin

computerboy

Evet hocam 4.000 TL gibi kapora vereceğini beyan etti ama benim dükkanım olmayınca çekimser davrandım. ama şunuda belirteyim o müşteri o makineyi alsada almasada ben makine işine girmek istiyorum.

ArGeMaNiA

Alıntı yapılan: t2 - 25 Haziran 2012, 16:00:24
Müşteri, kapora verdi mi?

• Hayır: Salla gitsin
  • Sen yap güzel satarız mı dedi: Salla gitsin

Bu konu ayrı bir başlık bile olabilir bence.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

t2

Alıntı yapılan: computerboy - 25 Haziran 2012, 16:06:33
Evet hocam 4.000 TL gibi kapora vereceğini beyan etti ama benim dükkanım olmayınca çekimser davrandım. ama şunuda belirteyim o müşteri o makineyi alsada almasada ben makine işine girmek istiyorum.
Bence adamı ikna etmek üzere bazı dokümanlar hazırlasan iş kolaylaşabilir. Falanca kısmı için şu aksamı, filanca kısmı için şu aksamı tercih  edeceğiz.  x dezavantajı olan ucuz  ... donanımından uzak duracağız.  imalat takvimi ise şudur gibi olabilir. Mekanik kısımdan anlamadığım için bir şey diyemem.  BU iş için makine müh. gerekebilir.  Müşteride para vardır. verebilir. fakat bu işi yapacağına ikna olması gerek. Daha önce yaptığınız benzer  sistem varsa onların resimlerini kullanıldığı yeri vs iletebilirsiniz.

Bana göre çok zor iş yav. 100 bin lira kapora vericem 1 senede yap deseler ben bulaşmam. Sonunda rezil olup gitmek var. anlamadığım iş. Ama umarım sizin tecribeniz vardır. Allah sizi mahçup etmesin. Amin.

malpaslan1979

http://www.hypertherm.com/en/Products/Mechanized_cutting/Controls/

hypertherm firmasının komple çözümleri var bileşenleri bir araya getirmek kalıyor size. yerli distribütörlerde mevcuttur.

[IMG]http://img68.resimup.net/di/282M.jpg[/img]

acamlikaya

esensoy

makinenin hassasiyeti ne olacak?
teraziye (eksenleri yere göre ve birbirine göre açılarını belirleme) nasıl alacaksın?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

computerboy

Bir arkadaşımda lazerli gönye cihazı var ona sordum eksen yerleşimini kodları alarak sorunsuzca yerleştiririz dedi. Bu sayede ölçülü yerleştirmeyi öğrenirim. Hoşuma giderse aynı cihazdanda alırım belki. hassasiyet konusuna benimde kafam takılıyor. kullanacağım motor sürücüler kaliteli tercih edeceğim. adımları çok çok bölerek hassasiyeti elde ederiz diye düşünüyorum. olmazsa kremiyer dişlileri değiştiririm :) ben daha yeniyim hocam tecrübe ede ede öğreneceğim artık.

arkadaşlar bi hesap yaptım 8.000-9.000 TL gibi bi rakama 4 metreye 2.5 metre plazma kesici çıkıyor maliyet hesabını fiyatlar kesinleşsin buraya eklerim. enine boyuna tartışırız aklıma birde şu soru takılıyor allegro a3977 yada toshiba motor sürücüleri kullansam sorun yaşarmıyım bu sürücüler dandikmi bu sürücüleri prof olarak kullanılan tezgahların olduğunu söyleyen bir abimiz var konyada. çinden fanuc ve başka isimde cnc makinalara elektronik parça getiriyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-tb6560-cnc-stepper-motor-driver-controller-72445901/detay

yada daha farklı tarzlarda sürücüleride getirebiliyor. önerilerinizi bekliyorum.

iyi bir makina için 12-13 bin tl normal makine için ise 8-10 bin tl. sermayemde kısıtlı ne önerirsiniz. ?

Logan

Sıkıntılı bir işe girişiyorsun haberin ola. 4.000 TL ile başlayamayabilirsin. Biz fabrika olarak plazma kesme tezgahları üretiyoruz. 5 makine mühendisi, 1 elektronik mühendisi, 2 elektronik teknikeri ve makine yüksek okulu mezunu 6 eleman anca kalkıyorlar altından. Kurulumu, montajı, nakliyesi falan epey meşakkatli iş. Kontrol kısmını hesaba dahi katmıyorum zaten. Mecburen hazır alacaksın. Hyperterm, Siemens falan anca hallolur.

Hevesini kırmak istemiyorum ama zor iş.
İmza.

mierdogan

12-13 bin e çıkardığın sistemi müşterin beğenmeyebilir... Sonuçta yaptığın iş senin aynan ve referansın olacak belki devamı gelecek...

computerboy

Evet haklısınız. simemens ve hypertherm iş görür ama bütçeyi çok aşıyor. müşterime nakliye işini siz halledersiniz kurulumu ben yaparım diye konuştum. ama ortada henüz müşteri ile anlaşmada yok. uygun fiyata halledebileceğimi söyledim. benim atölyem olmadığını ve yeni kuracağımıda biliyor. makina imalatında tecrübeli arkadaşlarım var onlarlada konuştum bilgilerini ve tecrübelerini esirgemeyecekler. bu işe hiç bulaşmayayımmı ne önerirsiniz ? iyi bir araba alır binerim :) yada o bana biner :) ikisi arasında karasızım.

esensoy

birader 1 mm altında (hele ki kremayerle) kesinlikle tolerans vermeyesin,
bir de konuştuklarını mutlaka kağıda dök, sözleşme yap, yapmazsan kan çekerler haberin olsun,
adamın ne istediğini, senin ne vereceğini, net olarak belirt, o da olsun bu da olsun derken bir operatörün peşinde maymun ederler adamı,

kolay gelsin,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Firzen

Ustam benim babam Metalurji Malzeme Müh. profesörü ve babam üniversitede profesör olmadan önce 2 büyük fabrika saibiydi sonradan onları amcama devretti.Üniversitede bir seminerde söylediği sözleri aynen sana aktarıyorum.
Alıntı YapBen 24 yaşında üniversiteden mezun oldum ve 6ay işsiz kaldım.Evde annem ve babam anca kendilerine yetecek kadar para kazanıyorlardı.Onlardan ne borç para ne de harçlık isteyemezdim.1yıl başkalarının ayak işlerini amelelik ve simit satarak bir miktar para biriktirdim.Şimdikinin parasıyla 1000TL sonra bir ustanın yanında 2 yıl çalıştım o usta da benim dayım olur.Ama ne dayı görseniz besleme gibi davranıyor süründürdü beni.Hırs ettim kendi işimi açacağım diye.Ardından 10000tl kadar biriktirince açtım dükkanı ve farkettim ki bende dayım gibi oldum.Dayım bana hissettirmeden beni kendisine benzetmiş.Söylediği sözü hala unutmam "Eğer para kazanmak istiyorsan; sermayen 100liraysa 200liralık iş yapman lazım.RİSK ALMAZSAN NE TİCARET OLUR NE DE PARA KAZANIRSIN" kısacası ustam kendine güveniyorsan AFFI YOK. siemens veya başka kesici farketmez önce onları kullanırsın sonra kendin araştırıp yaparsın.
Kolay gelsin
Kararsız...

computerboy

Firzen sende haklısın :) Yukarıda yazılanlardan dolayı karamsarlığa kapıldım. Fıtratımda ticaret yapacak kabiliyeti şimdilik göremiyorum ancak çekme suyla değirmen dönmüyor tecrübe ede ede kazık yiye yiye öğreneceğiz galiba.

Yada şöylemi yapsam; atölyeyi açsam, yaptığım makineyi enine boyuna test edip, varsa hataları giderdikten sonra pazarlama işine geçsem.