Pic Programlamaya baslayacağım ama hangi dil ?

Başlatan kdr042, 27 Haziran 2012, 08:47:03

kdr042

Arkadaslar Pıc Programlamaya baslayacagım ama hangi dilden baslasam bilmiyorum okulda ccs c öğrenmiştim azda olsa sizde hangi dil güzel hangisini öğrensem ilerisi olur yorum atarsanız sevinirm 

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

serhat1990

CCS c yada Hi-tech c :)

Ben ikisinide kullanıyorum. Ama hi-tech bir başka bence :)

bulut_01

bende ccs yazıyorum ama hı tech gecmeyı dusunuyordum sonunun olmadıgını söyleyınce arkadaslar ccs devam yola
YENİLMEZ..

serhat1990

Alıntı yapılan: bulut_01 - 27 Haziran 2012, 12:35:05
bende ccs yazıyorum ama hı tech gecmeyı dusunuyordum sonunun olmadıgını söyleyınce arkadaslar ccs devam yola

Sonunun olmaması derken ne demek istediniz ? :)

bulut_01

''hi tech picc microchip tarafından alınmıs ve rafa kaldırılmak uzere olup gelecegı karanlık bır derleyıcı'' ifade okudugum ıcın sogudum hı tech den. belkıde sehır evsanesıdır aslı yokdur.
YENİLMEZ..

esensoy

bence giriş aşaması için ccs c ideal,
bir kişinin ansi c ye geçmesi için, ansi c ye ihtiyacı olduğunu bizzat yaşaması gerekir diye düşünüyorum,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

frederic

picpicpic

basic öğrenme, hem kısıtlıyor hem de bağımlılık yapıyor

serhat1990

Bende ccs c ' yi pek sevmiyorum açıkçası.

Komutlar hazır neredeyse registerlar ile hiç uğraşmıyorsun. Örneğin Timer kuracaz. CCS C 'de set_timer(x); ... komutları ile işini görebiliyorsun tamam.

Fakat t(x)con registeri olsun adresh , adresl , ... Hiç birisiyle doğrudan uğraşmıyorsun. İşte bana kalırsa bu ve benzeri nedenlerden dolayı ben hi-tech tercih ediyorum. Yani datasheet'e bağımlı olmak bence çok çok iyi. Ama herkesin görüşü kendine . 
Şunuda eklemek isterimki hazır kütüphaneleri güzel... İyi çalışmalar...

Erol YILMAZ

Şimdiki aklımla şimdi başlıyor olsam,
Önce ASM ile çalışırım birkaç projede... Ardından da Hi-tech kullanırdım PIC16 ve 18 için.

Şu anda ASM ile yazmazsan muhtemelen bir daha hiç yazmayacaksın çünkü.

justice_for_all

Bence de asm cunku bir işi temelinde oğrenmezsen ileride bazı durumlarda boğulabilirsin.Bende ccs den başladım hiç datasheet açtığımı hatırlamıyorum.bence CCS çok beleşçi bir program haa işi iyice öğren ondan sonra kullanabilirsin.Hızlı projeler için ideal ama dediğim gibi hiç öğretici bir program değil.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

serhat1990

Alıntı yapılan: Allegro - 27 Haziran 2012, 14:26:18
Şimdiki aklımla şimdi başlıyor olsam,
Önce ASM ile çalışırım birkaç projede... Ardından da Hi-tech kullanırdım PIC16 ve 18 için.

Şu anda ASM ile yazmazsan muhtemelen bir daha hiç yazmayacaksın çünkü.
Alıntı yapılan: justice_for_all - 27 Haziran 2012, 16:45:08
Bence de asm cunku bir işi temelinde oğrenmezsen ileride bazı durumlarda boğulabilirsin.Bende ccs den başladım hiç datasheet açtığımı hatırlamıyorum.bence CCS çok beleşçi bir program haa işi iyice öğren ondan sonra kullanabilirsin.Hızlı projeler için ideal ama dediğim gibi hiç öğretici bir program değil.

Aynen Hocalarıma katılıyorum...

ASM ile başlarsan datasheet karıştırmaya başlarsın.
Sonrada Hi-tech ile yola devam...
Datasheetler yardımcı kitabın , mplab ide ( düzeltme @Tagli ) ,
picproje kılavuzun olacak :)

İyi çalışmalar...

Tagli

Alıntı yapılan: serhat1990 - 27 Haziran 2012, 17:11:40
...mplab derleyicin...
Bu ifade yanlış olmuş. MPLAB derleyici değil IDE'dir. Birden fazla derleyiciyi destekleyebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

serhat1990

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Haziran 2012, 17:47:50
Bu ifade yanlış olmuş. MPLAB derleyici değil IDE'dir. Birden fazla derleyiciyi destekleyebilir.

Hocam pardon :)

Sabahtan beri çalışıyorum . Pazartesi gününden beri bir arıza ile uğraşıyorum.  Bu tarz hatalarım olabilir.. :)