İnce Telin Mekanik Bağlantısı

Başlatan Tagli, 27 Haziran 2012, 14:57:52

Tagli

Konuyu doğru başlıkta açtığımdan pek emin değilim ama aklıma başka yer de gelmedi.

Sorun şu: Elimde 0.003 inç (0.076 mm) çapında bir tel var. Bu teli bir devreye mekanik olarak nasıl tutturabilirim? Tel yaklaşık 80 gramlık bir gerilmeye maruz kalacak ve 90 dereceye kadar ısınacak. Telden elektrik de geçiyor olacak, 15 volt DC ve 500 mA'den az bir akım (muhtemelen 200 - 300 mA).

Ve bir de 0.006 inç çapında olan var aynı telden. Bu ise 320 gram civarında bir gerilmeye maruz kalacak.

Isındıkları ve ağırlık taşımak zorunda oldukları için doğrudan lehimleyemem. Vida gibi birşeyin etrafında dolamak geliyor akla ama bu da telin bir kısmını boşa harcamak demek, ki bu özel bir tel ve şimdilik stoklarım sınırlı. Mümkün olduğunca idareli kullanmaya çalışıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

bulut_01

taglı somunlu vida kullanırsın pulu kalın secersın sert sekılde sıkdın mı somunu sorun olmaz dolamamıs olursun dedıgın telı vıdayı ıster 5 sec ıster alyan sec altıgen tercıhı sana kalmıs.
YENİLMEZ..

arm-beginner

0.076 mm ve 7,5W?
Peki  :)
Ben bu tür ince tellerde kablo pabucu kullanıyorum. Galiba piyasada en küçük çap için 0,3mm var. Kablonun ucunu U şekline getiriyorum, pabuca sokdukdan sonra onu artık nereye gerekiyorsa oraya sıkıştırıyorum.

muat

Sanırım nitinol ya da benzeri bir malzeme kullanıyorsunuz.

Ben bundan bir kaç sene önce 100 um çapındaki nitinol telleri ile çalışmıştım ve sizin gibi monte edememe sorunu yaşamıştım. O kadar küçük bağlantı aparatı pek bulunmuyor ve lehimlenmesi de tavsiye edilmiyor. Ben vida ve somunla sıkıştırarak çalışmalarımı sürdürmüştüm ama pek verim aldığımı söyleyemem. Özellikle vidalama esnasında, telin vidanın etrafında dönmesi nedeniyle boyunda ufak değişimler oluyor. Bu da özellikle nitinol ile çalışırken çok önemli bir sorun.

Daha iyi bir çözümü ben de çok merak ediyorum, umarım bilen birileri çıkar.

Tagli

Evet, bahsettiğim tel nitinol. Ben vida etrafına sardığımda, şu gitarlardaki ayar vidaları gibi bir kullanım sağlayabileceğimi ummuştum. Bu şekilde boyunu da ayarlamak mümkün olabilir. Ama işte bunu az kayıpla yapabileceğimden emin değilim.
Gökçe Tağlıoğlu

Klein

Minik matkapların mandrenlerinin sıkma sistemine benzer bir mantık düşünülebilir.  Tel çok ince olduğu için  ne kadar başarı sağlar bilmiyorum, ama denenebilir.