Ilginc bir sey yapmak istiyor ve fikir ariyorum diyenlere fikir.

Başlatan z, 30 Haziran 2012, 13:24:50

pisayisi

Hiç kimse dataseet bilgilerinde ölçüler mevcutken, görüntü işleme teknikleri ile o komponentin pcb kılıfını kütüphaneye ekleyebilmek için uğraşmaz...
Murat

picpicpic

Alıntı yapılan: pisayisi - 30 Haziran 2012, 23:07:45
Hiç kimse dataseet bilgilerinde ölçüler mevcutken, görüntü işleme teknikleri ile o komponentin pcb kılıfını kütüphaneye ekleyebilmek için uğraşmaz...

%100 katılıyorum, zaten bütün kılıfların ölçü bilgileri mevcut

Veli B.

Doğru anladı isem, siz eklemeyiceksiniz zaten.
Atıyorum Altium kullanıyorsunuz; Menüden output olarak altium seçeceksiniz ve tarayıp derleyip altium kütüphanesine sizin belirleyeceğiniz ad ile footprint ederek ekleyecek. Önce ki mesajımda verdiğim linkte olan program, ortak bir datayi istediğiniz programa göre intlib haline getirmekte.

Alıntı yapılan: desman - 30 Haziran 2012, 23:00:44
Hocam parallax nedir ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Parallax

picpicpic

perspektif olayı, bu sorunu çözemezsiniz, ama üstten doğrusal ışın verip izdüşümünü alırsanız mümkün olabilir

Sdttn

peko

Sınav kağıdı tarar gibi datasheet'i tarasın, üretici tarafından belirlenen ölçülerle şak diye ekrana çizsin komponenti.
Diğer türlü lazer tarama sistemi var zaten, 3D görüntü işliyor, malzeme basit bile kalır yanında..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

bymrz

Alıntı yapılan: picpicpic - 30 Haziran 2012, 20:42:31
" aklıma süper bir fikir var, bir dinamo olacak sonsuza kadar dönecek sınırsız elektrik elde edicem, basit bir dinamo sadece " bu dediğiniz fikir buna benziyor, kamera tek açıdan, 2 boyuttan nasıl 3 boyutlu görüntü oluşturacak, diyelim yandan çektin pin aralıklarını hesaplattırdın genişliğini nasıl ölçeceksin, diyelim alttan çektin hem pin aralıklarını hem genişliği hem uzunluğu ölçtün yüksekliğini nasıl ölçeceksin, bence bu proje gerçekleştirilemez, gerçekleştirilse de stabil olacağını sanmıyorum, yazılım biyere kadar..

Arkadaşım iyi güzel, problemleri ortaya koyuyorsun da, neden çözümlerini üretmek gibi bir çaba sarfetmiyorsun.
Mesela, kullanılacak cisim kamera önüne konmadan önce , programlamada cismin farklı görüntülerine ait ön tanımlamalar yapılabilir...

- X ekseni - Önyüz, Fotoğrafı Çek
- X ekseni - Arkayüz, Fotoğrafı Çek
- Y ekseni - Önyüz, Fotoğrafı Çek
- Y ekseni - Arkayüz, Fotoğrafı Çek
- Z ekseni - Önyüz, Fotoğrafı Çek
- Z ekseni - Arkayüz, Fotoğrafı Çek

Bu çekimlerden sonra gerekli analizler yapılarak, cisim 3 boyutlu olarak çıkartılabilir.

Özel sektörde şu adamlar sevilmez....
" Patron, bu cihazın burası olmuyor, burası problemli olmuş, yanlış tasarlanmış"

Böyle adamı da tutarlar...
" Patron, bak bu cihazın şurasını tasarlarken yanlış yapılmış, fakat bunu şöyle yaparsak sorunu çözebiliriz..."

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2012, 02:31:15

Evet bir kişi böyle bir programı yapmaya uğraşmaz ama bir kişi yapsa yüz bin kişi kullanır... Başta ben... Öyle değil miyiz?

z

Kimse uğraşmayacak zaten. Sen sadece kütüphanede olmayan malzemeyi kameranın önüne bir kereliğine koyup iki butonu tıklayacaksın. Program senin yerine bu malzemenin kütüphanedeki tanımını yapacak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Bitirme projesi veya hobi olarak düşünüldüğünde keyifli bir proje.
Ancak ticari açıdan bakılınca  pek de  satılabilir bir proje veya ürün gibi gelmedi bana.

Kütüphaneye malzeme eklerken beni en çok geren Layout değil şematik kütüphane eklemek. Pinleri çiz , isimlendir vs...
Neredeyse tüm standart SMD ve Thruhole malzemelerin  footprintleri programlarla geliyor.  Yeni bir çip çıktığında  Şematik kütüphanesi olmayabiliyor ama kılıf çoğunlukla standart kılıflardan biri oluyor. Çok nadiren footprint ekleme ihtiyacı duyuluyor.

Diyelim ki , buna rağmen bu ürünü yapacağız.
Bazı arkadaşların söylediği gibi  iş sadece tepeden bakmayla bitmiyor ki. Hadi kalınlığı da çözdük diyelim, altta kalan pinler ne olacak?
Bunun için malzemeyi ters çevireceğiz. Hadi ters çevirdik nasıl aynı koordinatları tutturacağız? altttan aldığımız görüntü ile üsttekini nasıl birleştireceğiz? 

Pinlerin büyüklükleri ne olacak? ne kadar tolerans bırakılacak? Vs.. Vs...

Bunun yerine, elle çizdiğimiz bir devreyi  şematik editöre veya şematik kütüphaneye ekleyebilecek bir program daha  kullanışlı olurdu. PCB çizim programı üreten firmalara bile satmak mümkün olabilirdi. 

z

Neden farklı açılardan mesela tepeden bakan kamera görüntüsüne ihtiyaç duyulduğunu anlayamadım.

Mesela LM358 i bacakları aşağıda olacak şekilde cam üzerine koyduk. Kamera cama aşağıdan bakıyor.

Kamera görüntüsünde LM358 in bacakları görünüyor. Bu görüntü, padlerin hangi aralıklarla olacağını, padin delik çapını belirleyecek verileri içeriyor.

Siyah kılıf da aynı görüntüde mevcut. Bu da yerleşim planında görünecek çip kılıfına ilişkin ölçüleri içeriyor.

Daha başka açıdan görüntüye ihtiyaç yok.

Para kazandıracak bir proje değil. Fakat uğraşmaya değer.

Webcam çözünürlüğünün de sorun olacağını sanmıyorum. Fokus merceğini çevirdiğinizde ,kamera  bir iki cm den net bir görüntü alacak hale getirilebiliyor.

Pad çapı toleranslar zaten sorun değil. Kuralları siz koyarsınız. Burada önemli olan yazılan programın kamera görüntüsünden bacakları yakalaması.
Bu da görüntü işlemenin konusu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Olumsuz görüş olarak farklı bir açı,

Elimde ve TR'de olmayan bir/birkaç malzeme ile iş yapmaya kalktım. Malzeme yurtdışı x firmada var, sipariş edeceğim. Ama bu arada vakit kazanmak için PCB yi de imalata vermem gerek. Yani çizimi lazım. Malzemesinin gelmesini bekleyemem, datasını açıp 2 dk da çizerim.

Yurt dışı değil Karaköy piyasası bile olsa aynı şey, bugün pazar ve çizim yapıyorum. Aradığım malzeme / ünite filan firmada var, yarın alacağım. Ama bugün çizerek 1 gün kazanırım. Çünkü siparişi akşam telefon ile aldım.

Zaman önemli.

Olumlu görüş olarak,
Konu farklı alanlarda farklı işlerde geliştirilip faydalı olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

picpicpic

Alıntı yapılan: alone_lover - 01 Temmuz 2012, 02:29:57
Arkadaşım iyi güzel, problemleri ortaya koyuyorsun da, neden çözümlerini üretmek gibi bir çaba sarfetmiyorsun.
Mesela, kullanılacak cisim kamera önüne konmadan önce , programlamada cismin farklı görüntülerine ait ön tanımlamalar yapılabilir...

- X ekseni - Önyüz, Fotoğrafı Çek
- X ekseni - Arkayüz, Fotoğrafı Çek
- Y ekseni - Önyüz, Fotoğrafı Çek
- Y ekseni - Arkayüz, Fotoğrafı Çek
- Z ekseni - Önyüz, Fotoğrafı Çek
- Z ekseni - Arkayüz, Fotoğrafı Çek

Bu çekimlerden sonra gerekli analizler yapılarak, cisim 3 boyutlu olarak çıkartılabilir.

Özel sektörde şu adamlar sevilmez....
" Patron, bu cihazın burası olmuyor, burası problemli olmuş, yanlış tasarlanmış"

Böyle adamı da tutarlar...
" Patron, bak bu cihazın şurasını tasarlarken yanlış yapılmış, fakat bunu şöyle yaparsak sorunu çözebiliriz..."

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2012, 02:31:15

Evet bir kişi böyle bir programı yapmaya uğraşmaz ama bir kişi yapsa yüz bin kişi kullanır... Başta ben... Öyle değil miyiz?

6 tane yüksek çözünürlük kameraya para verip hassas konumlandırmaya uğraşacağıma açar datasheet'i çizerim, fikri sunan arkadaşımız maliyeti düşük olduğu için bu fikri sunmuş ve tek kamerayla yapılabileceğini iddia etmiş, yoksa 50 tane kamera konup çeşitli açılardan görüntü alınıpta işlenebilir, bunu biz de akıl edebiliyoruz

ArGeMaNiA

Elimizde  bir kart var ve onun çizimini bilgisayara aktarmak istiyoruz.(Komponentsiz şekilde.)

Fikri bu şekilde düşünsek nasıl olur.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

picpicpic

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 01 Temmuz 2012, 20:14:02
Elimizde  bir kart var ve onun çizimini bilgisayara aktarmak istiyoruz.(Komponentsiz şekilde.)

Fikri bu şekilde düşünsek nasıl olur.

kağıtları taradığımız tarayıcı kullanılabilir bence, çokta pratik olur