Ilginc bir sey yapmak istiyor ve fikir ariyorum diyenlere fikir.

Başlatan z, 30 Haziran 2012, 13:24:50

z

Para kazandirirmi bilelemem fakat aklima cok guzel bir fikir geldi.

Formda zaman zaman soruluyor. X pcb cizim programini kullaniyorum elimde y malzemesi var ama kutuphanede bu yok nereden bulurum.

Cevaplar z sitesinde var yada otur ciz seklinde.

Webcamin mercegi havaya bakacak sekilde masaya koyuyoruz. Mercegin onune minik bir cam parcasi konumluyoruz.

Kutuphanede olmayan malzemeyi bu camin ustune koyuyoruz. Programi (siz yazacaksiniz) calistiriyorsunuz. Program, kamera goruntusunden malzemenin bacaklarini, bacaklar arasi mesafesini, kilifin olculerini tespit ediyor ve sectiginiz pcb programinin sectiginiz kutuphanesine malzemeyi ekliyor.

Bu projeyi dusundugum icin kendimle gurur duydum. Ozellikle yazilimla ilgili guzel bir bitirme projesi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatihinanc

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

serhat1990

Bülent Hocam fikir çok güzel :)

Bakalım yapacam diyen çıkacakmı :)

z

Aslinda proje cok karmasik degil. En buyuk sorun mevcut yazilimlarin kutuphanelerinde yapilacak tanimlamayi gorsel olarak cizimle degil de dogrudan yazilimla yapmakta. Kutuphane dosyalarina iliskin bilgiler bir sekilde arastirilip bulunabilir yada debug ederek kesfedilebilir.

Kamera goruntusu hemen hemen piril piril net bir goruntu ve  elde edilen duragan goruntuyu islemek zor degil.

MrDarK

Gerçekten çok güzel bir fikir. Ve birçok firma bu teknolojiyi satın almak isteyecektir. Tebrikler Z hocam.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

pea

Bunun biraz daha kolaylaştırılmış versiyonu var.Oldukça da yüksek fiyatlara satılıyor.
Bizim bölümde de vardı ancak adını unuttum.
CAD ortamına aktarılacak parçanın üzerine siyah noktacıklar yerleştiriliyor.3D kamera ile bu noktalar taranıp , model bilgisayar ortamında çıkarılıyordu.

z

3D taramaya göre bahsettiğim proje çok daha basit. Özel kamera vs gerekmiyor. Web camden oluşan basit bir platorm. Gerisi yazılım.

Veli B.

Kütüphanelere uygunluk için incelenebilecek bir program. Ben çok beğenmiştim ve halen kullanıyorum...
http://www.accelerated-designs.com/(S(zlxl5q451lcm1g55azjr03aj))/Home.aspx

picpicpic

" aklıma süper bir fikir var, bir dinamo olacak sonsuza kadar dönecek sınırsız elektrik elde edicem, basit bir dinamo sadece " bu dediğiniz fikir buna benziyor, kamera tek açıdan, 2 boyuttan nasıl 3 boyutlu görüntü oluşturacak, diyelim yandan çektin pin aralıklarını hesaplattırdın genişliğini nasıl ölçeceksin, diyelim alttan çektin hem pin aralıklarını hem genişliği hem uzunluğu ölçtün yüksekliğini nasıl ölçeceksin, bence bu proje gerçekleştirilemez, gerçekleştirilse de stabil olacağını sanmıyorum, yazılım biyere kadar..

z

Ömründe hiç pcb çizimi yapmadın galiba. Su yollarını oluştururken kullandığın kutuphanelerde 3. boyuta ilişkin bilgileri nerede gördün?

picpicpic

yaptığın devreyi kutu içine koymayacak mısın, zınk diye bacakların aralığını bulacaksın ama 3. boyutu da bilmek zorundasın, endüstridekilerin bunu kullanacağını düşünmüyorum, 3 boyutlu sistem kullanılabilir ya da datasheetten ölçüler alınıp çizilebilir ki çok zor bir işlem değil, evde kullanacam diyosan kendi işimi yapıcam diyosan orası ayrı, ticari değeri olmasına ihtimal vermiyorum

t2

SpeedyX

Veli B.

<1 mil hassasiyete inebilirse ve parallax sorunu da çözülürse çok işe yarar. ticari olarak ne kadar değeri olur tartışılır. muhtemelen kısa sürede komünler kurulur ve footprintler yerlerde gezer. Veya bir arkadaşınız sizin adınıza derler ve gönderir.
Sanırım yapacak arkadaş bunu open source olarak yapmalı ki popüler olsun.

desman

Alıntı Yap<1 mil hassasiyete inebilirse ve parallax sorunu da çözülürse çok işe yarar. ticari olarak ne kadar değeri olur tartışılır. muhtemelen kısa sürede komünler kurulur ve footprintler yerlerde gezer. Veya bir arkadaşınız sizin adınıza derler ve gönderir.
Sanırım yapacak arkadaş bunu open source olarak yapmalı ki popüler olsun.
Hocam parallax nedir ?
A freshman at YTU