Dorji Rf Transreceiver Modüller

Başlatan matador, 30 Haziran 2012, 18:29:34

matador

Dorji Rf modüllerini bugüne kadar hiç kullanan oldu mu? Eğer olduysa bu modüller hakkında tecrübelerinizi yazar mısınız?

Usart ve SPI arayüze sahip modelleri var. Hoşuma giden tarafı usart olması seri porttan ver datayı gitsin alıcıya ve iletişim mesafesi 5km olan modüller mevcut.

Bitirme olarak Arm ile uzaktan kontrollü bir proje düşünüyorum bu modüller hoşuma gitti varsa kullananlardan tecrübelerini okumak isterim zira ucuz modüller değil internette 2kmlik modül 75 lira civarında.

ferdem

Evet, ben bir süredir DRF4432D20 kullanıyorum, dediğiniz gibi kullanımı çok kolay, sadece TX-RX pinleri var bir de Enable pini var. Enable pini VCC ye çektiğinizde ayar moduna giriyor, DRF nin basit yazılımı aracıyla çıkış frekansı, baud vs. ayarları yapılabiliyor hiç ayarlamadan varsayılan ayarlarıyla tak çalıştır kullanmak mümkün. Çıkış gücü 20 dBm, açık alan mesafe testi yapamadım, yapabilirsem buraya yazarım. İyi çalışmalar.

serhat1990

Hocam 100mW güçte 3,5 4 km mesafelere ulaşması lazım. 100mW güçte gördüğüm ortalama mesafe bu civarlarda... HopeRF ' in modülleri yalnız kullanımı bu kadar basit değil ...

matador

Çok teşekkürler cevaplarınız için.

OG

DRF7020D13 modulune

http://www.dorji.com/pro/RF-module/Low_power_transceiver.html

buradaki

http://www.dorji.com/pro/tool/7020series.rar 

photo upload

verdikleri  programcık ile ayarlamak istiyorum ama cihazı görmüyor.

image host

SET ucu LOW yapıldığı halde.

photo hosting

USB seri (FT232R) dönüştürücü TTL çıkışları kullanıyorum.

Neden görmeyebilir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ferdem

Bana da ilginç geldi, SET ucu low yapıldıktan sonra USB çıkarıp yeniden takıldığında ve sonrasında program yeniden başlatıldığında hâlâ görmüyorsa bir problem olsa gerek! Bir de Enable pinini de low a çekip deneyin.
Ben modülün çıkış frekansını değiştirmiştim, normalde 20dBm olması gereken çıkış düşmüştü(güç ayarı max iken), sonra tekrar varsayılan frekansa döndüm.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bahadır92

Arkadaşlar bende dorji DRF4432D20 rf module kullanıyorum fakat veri akışı yapamadım 2 tane dorji transiever kullanıyorum ve dorjinin rx- microişlemcinin rx ne bağlıyorum diğer dorjinin tx- diğer micro işlemcinin txne bağlıyorum.ve enable sürekli 5v ile besliyorum bunların dışında gnd-vcc bacağını kullandım fakat direk takıp çalıştırdığımda görmüyorlar birbirlerini ne tür bir işlem yapmalıyım.Ayrıca dorjinin aux bacağı ne işe yarıyor set bacağı ne işe yarıyor tam bir bilgi sahibi değilim .

MCansız

bahadır92

bu projeyi arduino ile kullandınızmı ben arduino ile çalışıyorum zaten mantıkları aynı sadece dorji transmitter olarak çalışıyor ama receiver olarak alamıyorum kullandığım bacaklardanmı komutlarındanmıdır anlamadım paylaştığınız kitap on numara fakat daha geniş bir zmn istiyor bnm burda kitabınızda hangi kısma bakmam gerekiyor ya da direk şundan kaynaklıdır diyebileceğiniz birşey var mı. bu projeyi telemetry system için kullanacağım

MCansız

sistem fulldublex(hem alıcı hem verici) mi olucak? Ardunio ile kullanmadım ama yapılabilinir. kitapta 7. -8.- 9. bölümlere bakınız ayrıca sonuç bölümünde sistem logic analeyzer  ile incelenmiş ve bilgiler verilmiş ve EKY2 başlığında yazılım kodları verilmiştir. yazılımı incelerseniz haberleşmenin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olursunuz ayrıca forumda buna örnek kodlar var tavsiyem kitabı baştan sona okumanız 55 sayfacık  ve zamanınız var ise arduino yerine üzerindeki mikrodenetleyici(ler)  ile uğraşın

mcn

Alıntı yapılan: bahadır92 - 10 Aralık 2014, 20:19:39
bu projeyi arduino ile kullandınızmı ben arduino ile çalışıyorum zaten mantıkları aynı sadece dorji transmitter olarak çalışıyor ama receiver olarak alamıyorum kullandığım bacaklardanmı komutlarındanmıdır anlamadım paylaştığınız kitap on numara fakat daha geniş bir zmn istiyor bnm burda kitabınızda hangi kısma bakmam gerekiyor ya da direk şundan kaynaklıdır diyebileceğiniz birşey var mı. bu projeyi telemetry system için kullanacağım
Modüllerin kullanımı ile ilgili tecrübemi şu şekilde yazmıştım umarum faydalı olur.
https://www.picproje.org/index.php/topic,51647.msg412494.html#msg412494
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...