Yeni bir fikiri işe dönüştürme

Başlatan mcan, 01 Temmuz 2012, 15:30:23

mcan

Merhaba ,
Diyelim ki yeni bir lcd keşfettik yada sıcaklığı ölçmek için yeni bir metod bulduk.Diyelim sıcaklığı ölçecek yeni bir sensor oluşturduk,Bunu üretebilecek firmalar çok çeşitli ülekelerde dolayısıyla tescil işlemi nasıl olacak.Ayrıca bu tescil işlemi için gereken masraf ve zamanın da baya çok olacağını düşünüyorum.
Bu durumda nasıl bir yol izlenmeli?Üreticilere mail yoluyla ulaşsak sanırım çok ciddiye almazlar yada bize olumsuz cevap verip kendileri kullanabilirler mi acaba?
Konunun şu şekilde gitmesini istemiyorum ; '' Merak etme yeni bulunan şey zaten bulunmuştur, öyle bişey olsaydı falanca filan ca üretirdi....''
Uzun bir süre önce beyaz led diye birşey yoktu, ama bir sürü led üreticisi milyonlarca led üretmekte ve araştırmacılar yeni şey ler araştırmaktaydı ,birileri beyaz ledi keşfetti-icat etti acaba bunu nasıl tescil ettrip bundan pay aldı.?
Bulduğumuz fikirleri belli bir pay karşılığında paylaşarak tescil vs gibi profosyonel yardımlar yapan yerler varmı? Şu tv programı vardı Dragon den. Bunun gibi bişey olabilir yada daha teknik de olabilir.

OG

Bildiğim kadarı ile patentini aldığınız ülke için patent ödemeden imal veya patent ödemeden üretmiş firmadan ithali mümkün olmuyor.

Patentini almadığınız ülkede imal edebilir ve kullanabilir. ancak bu adam orada patentsiz olarak imal ettiği malzemeyi, patent alınmış diğer bir ülkeye ihrac edemez. Çünkü patent hakkı ödemeden imalat yapıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mcan

Alıntı yapılan: OG - 01 Temmuz 2012, 15:56:12
Bildiğim kadarı ile patentini aldığınız ülke için patent ödemeden imal veya patent ödemeden üretmiş firmadan ithali mümkün olmuyor.

Patentini almadığınız ülkede imal edebilir ve kullanabilir. ancak bu adam orada patentsiz olarak imal ettiği malzemeyi, patent alınmış diğer bir ülkeye ihrac edemez. Çünkü patent hakkı ödemeden imalat yapıyor.
Bu durumda beyaz ledi ilk ben bulsaydım bin kişi bin kere işi-fikri elimden almıştı. Hangi parayla hangi zamanla diğer ülkeleri filan araştırıp patentlerini alıp nasıl takip edilir... O sebeple fikirden-buluşdan elde edilecek gelirin atıyorum %50 sini paylaşacağımız ancak fikri tescillemekden lisansalamaya kadar takip edecek kontrol edecek kurum, özel sektör vs.. gibi bu işleri profosyonel anlamda yapan bir yer var mı? Aklıma tek bir şey geliyor oda tv de seyrettiğim 5-6 tane zengine adamlar sunum yapıyor eğer fikri beğendirirlerse adamlar direk uyguluyorlar vss.. gerçekmi yalanmı show mu bilmiyorum ama bunun gibi profosyonel bir şeyler olsa süper olur.

OG

Gücü olanlar böyle bir kural oluşturmuş. Siz de uluslararası anlaşmalar ile "ben de bu kurala uyacağım" demişsiniz, çok teknoloji icadınız var gibi. Hani sen de bir şeyler bulsan tamam derim, benim ülkem de korunmaya muhtaç, ben de imzalayayım derim. Çin niye bir çok anlaşmayı imzalamıyor. Biz bir haltmışız gibi.

LED örneğini ben kendi hayatımda yaşadım. Taa lise yıllarında, adı olan ama kendisi piyasamızda olmayan bildiğimiz 4xxx serisi cmos veya TTL lojik elemanlar ile oturup bir tasarım yaptım (kağıt üzerinde). Bunu da sakladım.

Üniversiteye başladık çok değerli bir-iki hoca sayesinde biraz daha dünyayı tanır olduk. Birisinin adını anmadan geçmeyeyim, Haşim Keklik, şu an TEDAŞ Gn. Md'ü. Hem çok genç idi hem de zehir gibi bir kafa vardı ve dünyayı takip ediyordu. Bu hocamızdan I2C denen bir protokolun yapısını ilk duyduğumda şok olup "ama bunu ben yapmıştım" diye ayağa fırladığımı hatırlıyorum.

Eee hadi bakalım, yapsan nolur yapmasan nolur, philips çoktan bunu bulmuş, yaygınlaştırmış, patentlemiş.

Yani öyle işte.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ArGeMaNiA

Patent başvurusu yaptığınızda zaten bu işler otomatik olarak gerçekleştirilmiş olmuyor mu?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

mcan

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 01 Temmuz 2012, 16:59:16
Patent başvurusu yaptığınızda zaten bu işler otomatik olarak gerçekleştirilmiş olmuyor mu?
Uluslar arasi patent almak için ne kadar zaman ve paraya ihtiyaç var?

ArGeMaNiA

Bizzat tecrübe etmediğim için inşaAllah sizi yanlış yönlendirmiyorumdur.

http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=699
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.