Ubunutu 12.04 Kapanırken Kilitlenme Problemi

Başlatan fatihinanc, 02 Temmuz 2012, 02:41:56

fatihinanc

Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bir sorunla karşılaşanınız var mı ?

Bu sorunu haftalardır araştırıyorum ama hâlâ kesin bir çözüme ulaşabilmiş değilim. Ubuntu ve Win7 olmak üzere iki işletim sistemim ve iki partition ım var.
Grub 2 ile Ubuntu'yu açıyorum ama bazı kapanışlarda sistem kilitleniyor, fan son hızda dönmeye başlıyor ve hiç bir tuş işlemiyor. Mecburen kapatma düğmesini kullanmak zorunda kalıyorum.

Bazı kapanışlar ise normal olarak gerektiği gibi çok kısa sürede oluyor.

Benzer sorunu 11.04 ve 11.10 da da yaşayanlar olmuş. Muhtemelen benim donanımım ile ilgili bir problem ama çözemedim...

Not : Sistem HP dv6 P8700 2.53GHz Notebook
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Erdem

Eğer Ubuntu forumlarında bir çözüm çıkmadıysa buradan hata raporu gönderebilirsiniz.

Tahmin yürütmek gerekirse büyük ihtimal ATI sürücüsünden kaynaklanıyor olabilir. Eğer kurmadıysanız ATI'nin kendi ürettiği sürücüleri deneyin.

fatihinanc

Cevap için teşekkür ederim.

Evet şimdiki gözlemlerim zaten ekran kartı üzerine. İlk iki kurulumda ekran kartı sürücülerini "Device Drivers" kısmından yüklüyordum.
Ama bu yeni kurulumumda onu yapmadım. Şimdi de sistem var olan ekran kartı sürücüsünün uyumsuzluğu yüzünden inanılmaz derecede ısınıyor ve güç harcıyor.
ATI nin kendi sürücülerini yükleyerek bu ısı sorunundan kurtulanlar olmuş fakat bu kapanma sorunun nedenini tam tesbit edemediğim için kurmamıştım.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

yamak

Hocam ben de 12.04'de problemler yaşadım. Örneğin Qt'de widget ları ekrana koyamıyodum. Ya da sistem iki de bir ubuntu bir hata ile karşılaştı gibisinde uyarılar verip duruyodu.Sistem daha oturmamış. Şu an 10.04 kurdum. Sorunsuz çalışıyo. Aradan 5-6 ay geçtikten sonra tekrar 12.04 kurmayı düşünüyorum.Bence sizin sorun da sistemle alakalı olabir.

fatihinanc

Alsında 12.04 ilk çıktığında öyleydi. Sürekli hata mesajları geliyordu da. Şu an o hata mesajlarını baya azaltmış durumdalar. Eskisi gibi değil yani.
Ama dediğinde haklısın. 12.04 ün biraz daha oturması beklenebilir.
Eğer 12.04 den bir sonuç alamazsam Ubuntu 10.04 + Unity ile bir süre yola devam edevceğim gibi ;)

fatihinanc

Arkadaşlar bahsettiğim sorunuma Ubuntu 10.04 ile çözüm bulmuş durumdayım. Şu an herşey gayet güzel çalışıyor.
Sistemin hiçbir program çalışmazkenki RAM kullanımı ~270MB.

Fakat haliyle 10.04 ün arayüzü biraz eskidi gibi artık. Tavsiye edebileceğiniz arayüz hangisi ? Gnome 3 kurmuştum ama inanılmaz bellek kullanıyor.
Böyle masaüstünü biraz daha canlandıracak eklentiler, temalar tarzı önerileriniz varsa beklerim.

Selamlar...

ArGeMaNiA

Onboard ekran kartlı, harici ekran kartlı denedim.
Ama bahsettiğiniz problemle karşılaşmadım.
Hatta o kadar hızlı kapanıyor ki ilk başta
elektrik kesintisinden falan hızlı kapandığını zannetmiştim.
Bahsettiğiniz hata sizin donanıma özgü olabilir.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.