vida-civata sabitleyici sıvı

Başlatan esensoy, 02 Temmuz 2012, 09:15:51

esensoy

selamlar,
makinelerimiz elektrik panosunda kullandığımız elemanların vidalarının titreşimden gevşememesi ne yapmak gerekir?
malzemecimizden 3M poliüretan reçine diye birşey geldi ama bu reçine izolasyon için kullanılıyor sanırım,
Bu işe en uygun yöntem nedir? Oje işimizi çözer mi?

Dip Not ve bir tecrübe : Romanya'ya tır ile gönderdiğimiz bir makinemizin bir motoruna yol veren kontaktörünün iki kablosunun bağlandığı vidalar boşalmış, uzun uğraşlar sonucu sorunu bulduk, bulamasaydık yeni makineye servise gidecektik,

herkese iyi haftalar
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Analyzer

Selam,

Loctite işinizi görür. İki türü vardır. Birisini kullandığınızda, civatayı çok zor sökersiniz. İkincisini kullandığınızda civatayı yalama edene kadar güç uygulamanız gerekir. Tabi yapıştırıcıdan ziyade, yay rondela da kullanabilirsiniz veya (kontaktör için bahsetmiyorum) fiberli somun da kullanabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Mucit23

Analyser,

Bu iki loctite çeşidinin ayrımı nasıl yapılıyor.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Temmuz 2012, 13:05:45
Analyser,

Bu iki loctite çeşidinin ayrımı nasıl yapılıyor.

Paketin üzerinde yazıyor zaten.

Bakınız bir sitede ne yazıyor loctite'ın bir ürünü için Bakım için düzenli olarak söküm işlemi gerekmiyorsa kullanılır etiketler yada paketin üzerinde bilgilendirme yazılarını incelerseniz uyarılar mevcut iki yada üç yapıştırıcı yok ürün çeşitliliği çok fazla.

http://www.teknikmagaza.com/urunler/1238_vida-gevsemezlik-urunleri/

Mucit23

Aslında teknik olarak bi adı varmı yokmu onu sormak istemiştim ama bu açıklamada benim için yeterli

z

Vidaları tekrar tekrar sökmek gerekmekeyecekse vernik de iş görür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

:D :D
biz oje kullanırdık stajda iken :)
hatırlarım bikeresinde usta ile beraber girdik parfumeriye yaldızlı pembeden siyaha 4-5 şişe oje aldık yok şu rengi deneyeleimmi yok bu bana daha iyi yakısır
tezgahtarda garip garip bakıyodu bize o an usta ile beraber o kıza yaptığımız makara unutulmazdı
biz bunu radar sonar gibi denizde hem dalga hem motor sarsıntısınakarşı cihazların vidalarına sürüyorduk oldukça da iyi koruyodu tavsiye ederim denemenizi

picpicpic

Alıntı yapılan: erkan614 - 02 Temmuz 2012, 17:10:56
:D :D
biz oje kullanırdık stajda iken :)
hatırlarım bikeresinde usta ile beraber girdik parfumeriye yaldızlı pembeden siyaha 4-5 şişe oje aldık yok şu rengi deneyeleimmi yok bu bana daha iyi yakısır
tezgahtarda garip garip bakıyodu bize o an usta ile beraber o kıza yaptığımız makara unutulmazdı
biz bunu radar sonar gibi denizde hem dalga hem motor sarsıntısınakarşı cihazların vidalarına sürüyorduk oldukça da iyi koruyodu tavsiye ederim denemenizi

:) oje yerine japon daha iyi olur diye düşünüyorum, daha ucuz olması ve aynı işlevi görmesi bakımından

gareven

MC_Skywalker

Loctite ikisi birbirinden kolay ayrılır. Hafif yapıştırıcı olanın sıvısı koyu mavi laciverte yakın bir renk. Kodu yanlış hatırlamıyorsam 243 idi.
Diğeri ise Yeşil.

Loctite japon yapıştırıcısı var. 495 kodlu. bayığı kuvvetli hiç sökülmesini istemdiğim yerlere kullanıyorum.