ds1302 verilerini 7 segmente görüntülemek ?

Başlatan alperyazir, 03 Temmuz 2012, 02:05:47

alperyazir

üstadlar sorum şöle olacak,
ds1302 den gelen saat ve takvim bilgilerini lcd ye koyabiliyorum ama 7- segmente nasıl basabilirim ??

alperyazir

Tagli

Cevap değil ama 2 sorum olacak:

1) LCD'ye nasıl koyuyorsun?
2) 7-S gösterge kullandın mı hiç? Mesela 4 haneli bir göstergen olsa 1234 gibi bir sayı yazdırabilir misin?
Gökçe Tağlıoğlu

alperyazir

hocam, bilgiyi yakalyıp lcd ekrana basabiliyorum onda sıkıntım yok ama sorum bunu 7-seg ile nasıl gösterebilirim? ayıca normal olarak 7- seg ile dilediğimi yapabiliyorum

elektroacemi

DS1302 den aldığın bilgileri LCD ye basabildiğine göre bilgileri almanda bir problem yok. LCD de saniye değiştikçe ekrana güncel bilgiyi yollaman yeterli, ancak 7 segmentte  SANIYE, DAKIKA,SAAT bilgilerini göstermen için 8 tane 7 segment displaye ihtiyacın var. 8 tanesini belli periyotta sürekli sürmen lazım, LCD deki gibi bilgi değiştikçe değil yani.

Tagli

Sadece saat ve dakikayı gösterip (4 hane ile), bir düğmeye basıldığında 2 saniye süreyle tarihi gösterip sonra tekrar saate dönebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

Eren Eraslan

geçenlerde bende kendime sormuştum bu soruyu ama bulamadım , konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: Tagli - 06 Temmuz 2012, 09:26:12
Sadece saat ve dakikayı gösterip (4 hane ile), bir düğmeye basıldığında 2 saniye süreyle tarihi gösterip sonra tekrar saate dönebilirsin.
hocam arkadaş senin anlattığın gibi bir şey ortaya koymak istiyor zaten ama algoritma soruyor kimse bu konuda detaylı bilgi yazmamış .
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

picpicpic

Alıntı yapılan: alperyazir - 05 Temmuz 2012, 20:20:03
yok mu cevap?

ilk başta değeri sabit olan bir değişkeni, örneğin A=1234 var, bunu dijit dijit ayırıp 7segment'e yazdırmayı öğren, A'yı 5678 yaptığında programda değişiklik yapmana gerek kalmayacak şekilde öğren, gerisini kendiliğinden yaparsın zaten