DC MOTOR SÜRME TEKNİKLERİ

Başlatan asm_Coder, 01 Eylül 2004, 09:40:07

aster

z

Macera, tamam artık bu devreyle üst mosları sürecek devreyi besleyebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kesmez

tekrar..

bootstrap olayı yaklaşık şekildeki gibi birşey...
çıkış ucu t2 vasıtasıyla toprağa çekilince boot strap olayı
gerçekleşiyor ve t1 in driverini besleyen bootstrap kapasitörü şarz oluyor..
t2 kesime gidince t1 iletime geçiyor.. çünkü artık beleme voltajı kapasitörde..
yukarıdaki drivere bilgi iletimi için seviye kaydırıcı kullanılıyor.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

mcan

peki t1 uzunsüre iletimde iken kondansatör boşalırsa vede biz hala motoru aynı yönde döndürmek istiyorsak nasıl oluyor

z

Bu teknik sadece PWM daha doğrusu yüksek hızda anahtarlama uygulamalarında geçerlidir. Sürücün çok az akım çekiyorsa, MOS da girişten akım çekmeyeceği için düşük hızlarda anahtarlama yapabilirsin belki.

Dediğin tipte çalışan sürücüler de var. Kendi içinde charge pump devreleri ile sürekli gerilim üretiyorlar.

mcan

tamam şimdi yavaş da olsa anladım bu olayı , bana gereken bu değil en azından ama ir2302 alıp deneyeceğim o ayrı konu...... peki bir fet driver sadece bootstrap olayı içinmi gerekidir ,bootstrapsız fet driver varmı, yani Kendi  yük pompası devrelerimi kendim oluşturacağım ,pwm ile anhtarlarken  fet driver kullanmam gerekli zannedersem ,öyle bi devre yapmam gerekiyorki motoru süreklide sürsün pwm ilede sürsün bunun için kendi yük pompamı yapacağım ama bana büyük bi ihtimalle bootstrapsız fet driver gerekecek

z

Tabiki sadece bootstrap değil. Bir mosu yüksek anahtarlama hızlarında sürmek o kadar da kolay değildir.  Sürekli olarak Gate Source kapasitesinin şarj edilip deşarj edilmesi lazım. Bunun üstesinden da ancak yüksek akımlı sürücüler gelebilir.

Öte yandan H bridge devreniz yüksek voltajla çalışıyorsa üst yarıdaki N mosu sürmek hiç te pratik değildir ve seviye kaydırıcılara ihtiyaç duyulur. Bu nedenle tüm bu sorunların üstesinden kolayca gelinmesi için mos sürücüler türetilmiştir.

Amacın mosları sık sık açıp kapamak değilse o zaman işin kısmen kolay.

kesmez

n kanal mosfeti sirmek için source ucundaki voltajdan 10 volt daha fazla voltaj elde temek gerekir.. bu stepup konvertör işini görebilir.. bu devre ile kaynak voltajdan daha fazla (kaynak voltaj burada 12 volt gösterilmiştir.) elde edilebilir. çıkış voltajı trimpot ile ayarlanabilir.. istersen 100 volt dc bile elde edbilirsin.. minimum çıkış voltajı 12-0,7 olacaktır...
eğer düşündüğüm gibi akü voltajı 24 ise volt 12 volt yerine devreyi 24 volt ilede besleyebilirsin sınır 40 volt..
40 volt ile besleyip +10volt yani çıkışta 50 voltda elde edbilirsin.. bu durumda H bridge üst n kanal mosfetlerin driverlarını (normal driver) 50 volt ile 40 volt arasından yani 10 volt ile besleyebilirsin...
r6 ve c1 i kullanmayabilirsin bu durumda r6 kısa devre olmalıdır.
devre denenmiştir 34063 ün pdf sinde aynı şema var..

kesmez

Alıntı Yappeki t1 uzunsüre iletimde iken kondansatör boşalırsa vede biz hala motoru aynı yönde döndürmek istiyorsak nasıl oluyor
örneğin 100 msn de 1 msn çıkışı şasiye çekersim bootstrap kapasitörünü şarz etmek için bu da peformansı pek etkilemez..

mcan

tamam  bana fet driver gerekli bu devrenin sağlığı aöısından şart peki,şimdi nasıl arayacağım bu parçayı? istediğim özellikler o görece daha yüksek voltaj kısmını benim sağladığım devreden alan bi fet driver yani kendi içinde bootstrap barındıracağıma onun ucunu koymuş olsunlar ben ona sağlayayım o voltajı,,,mesela o step up çeviriciyi nasıl ekleyeceğim fet drivere bunun için bootstrapsız olması gerekiyor ki dışardan alsın voltajı belki yanlış düşünüyor olabilirim......

istediklerim bunlar fet driver ama voltajı dışardan  alan,şimdi parça ismide verebilirsiniz aslında hiçde kötü olmaz ama asıl önemlisi ben bunu istediğimde nereden bulacağım nasıl arayacağım,fet driver neye göre seçilir?günümüzde artık çok acayip entegreler çıktı nasıl eskiden kitaplarada transistör ,kondansatör direç şudur budur böle yapılır diye anlatıyorsa aslında şimdilerdede bu temel entegre gruplarını anlatmaları gerekir fet driver nedir ,stepup konvertör nedir bu gibi güncel parçaları güzel güzel anlatan kütüphanelik kitaplar varmı acaba

z

IR2105
IR2103

www.irf.com sitesine gidersen mos suruculerle ilgili bolumde bir cok fet surucu goreceksin. Onlardan bazilari piyasada var.

Ozdisana sorabilirsin.

Kitap ismi: Switch mode power supply handbook
Keith Billings
Mc Graw Hill
ISBN 0-07-005330-8

kesmez

bootstraplı köprü sürücü....
220 k dirençler dead time yani her iki mosfetin kesimde olduğu süreyi sağlıyor.. şekilde iki tane l6384 var..
not: eğer p kanal mosfetle sürmek istiyorsan ve akım sorunun varsa paralel p kanal mosfetler kullanabilirsin..

aydin

Arkadaslar bu konuyla ilgili cok iyi bir kaynak da OSMC grubudur. Bu grup yahoo gruplarından biri OSMC(Open Source Motor Controller). Bu adamlar su meshur savasci robotlari kontrol etmek icin bir sistem yapmislar. Bu sistemi kullanarak ozurlu kizina motorlu tekerlekli sandalye yapanlar da var. konu open source oldugu icin surekli gelistiriliyor. cok iyi bilgilere ulasabilirsiniz. kolay gelsin