DC MOTOR SÜRME TEKNİKLERİ

Başlatan asm_Coder, 01 Eylül 2004, 09:40:07

asm_Coder

400W 24V dc motor hız kontrol devresini nasıl yapabilirim.Pic pwm yada
potansiyometre ile olabilir.İki yöntemin birbirine üstünlüğü ne olur.Şema gösterebilirseniz çok makbule geçer.
y=f(x);

sezgin05

Dostum Endüstride hem maliyeti düşük tutmak hemde dayanıklılık açısından DC motorların hızlarını  Direct Ac enerjiyi tristörlerle kırpma yöntemi kullanılır. Dimmer prensibi gibi çalışır.Pot  ile yaparsan oldukça basit bir dimmer devresi işini görür.Pic ile yaparsan 0 geçişini okutarak gecikmeli olarak (max=50 msn) tristörleri tetilersin. Bu prensiple hazırlanmış 3 kw fırçalı motor hız kontrolü görmüştüm.Üstelikte 3 faz beslemeli. Elimde şema yok bulunca buraya atarım.
Not:AC sinyali doğrultmadan direct Tristöre uyguluyorsun.
Kolay gelsin...

asm_Coder

hocam ilgin için teşekkürler. Motoru akü ile kullanmam gerekiyor hbridge
mosfet bağalntıları buldum.Fakat bu motor 120ampere kadar çıkabiliyor.Bunun için uygun mosfetler ne olabilir.IGBT modülleri çok pahalı 85€ gibi.Alternatif bir çözüm bulmalıyım.
y=f(x);

Erol YILMAZ

Evet H Koprusu ile cift yonlu surme ve fren gibi seyler yaptirabilirsin.
IRFZ44 un akimi senin isini gorebilir. Yetmezse paralel 1'er tane daha baglarsin. Fakat Mos'lari bu akimlar icin baya iyi surmen gerekecek.
aksi halde birkac sn icerisinde yuksek sıcaklılara ulasip bozulacaklardir.

İster PIC li yap istersin potansli  bence en guzeli PWM le kontrol etmen.
Zaten cok ta fazla secenegin yok bu sartlarda !

Bu hiz kontrolunu geribeslemeli mi yapacaksin yoksa sadece basit hız kontrol mu olacak?

Kolay Gelsin.

salim ALTIN

Merhaba.
Lunapark arabaları için 12 volt aküden çalışan 13 amper lik devreler yaptım önceden. Fakat akülü çalışma bayağı problem yaratıyor. Hele kullandığın motorlar çok büyük ihtimal fırçalı olacakki allah kolaylık versin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

Bu DC motor kontrol isini tekrar gozden gecirmem gerekti.
Hem de 24 VDC & 20 A. continuous...
Degisik amaclarla kullanilan motorlar var. degisik ozelliklere sahip suruculerde mevcut. Hiz kontrolu varsa genellikle ortak payda PWM.
DC de ileri geri vs. varsa H Koprusu 1880 den beri kullaniliyor.
Bu tarihte elektronik yokmuydu??? bence vardi... sadece adi kimyaydi :)

Neyse adamlarin yaptigi guzel seyler var.

Regenarative Brake System vs... gibi bir sistem var.
Dusunun ki bir scooter yaptiniz. hizlandiniz gidiyorsunuz yavaslamaniz gerekiyor. Nasil yavaslarsiniz. H koprusundeki alt veya ust gruplari kisa devre ettiginizde fren yapmis olursunuz basitce. Fakat adamlar bunu aku doldurmak icin kullanmis. Fren icin harcanacak gucu israf etmemisler akuye vermisler. Ayni zamanda Power Mosfetleri de acayip korumuslar bu sayede...

Bir scooter yaptiginizi dusunun... :)
Ufak tepeler de motor yukunuz artacagi icin hiziniz dusecektir.
Bu hizi sabit tutmaniz olaya konfor katar. Mercedes olursunuz.
Fakat geri besleme elemani olarak oyle encoder takograf falan kullanmayacaksiniz. Mutevazilik sinirlarini zorlayip akim gerilim gibi nispeten kolay verilerle yetineceksiniz.

Bu arada mosfetleri de saglam kalmasini saglamamiz gerekiyor.

Ilk once yapilacak is bence H Koprusudur. Ust grubu surmek nispeten problem oldugu icin hazir H Kopru surucu kullanmakta fayda var diye dusunuyorum. Ve ilginctir ki motorum da fircali tip. Frekans olarak 19 kHz siklikla kullaniliyor.  Vardir bir hikmeti diyerek bende PIC teki PWM frekansini 19 kHz e ayarlayacagim.  Su anda Mosfet driverlari bekliyorum.

Ustalar!!!

Oncelikle FET leri gumletmemek icin ne yapmaliyim?
Sabit hizi nasil saglayabilirim?
Regenarative sistem hakkinda ne dusunuyorsunuz?

aster

mosları korumak için devreye motordan önce bir lamba felan tak varyak da kullanabilirsin, allah kolaylık versin , emniyet için birde gözlük tak istersen
şu sebepten söyledim, geçen bizim bir arkadaş makinalar arasında yürüyor o sırada orada beton kırıyorlarmış adamın beton kırdığı murç birden fırlıyor ve bizim elemanın eline giriyor görünmez kaza

akülü forklifler güçlü motorlar kullanırlar ve güç devresi genelde tiristörlüdür köprü felan da yoktur ama pwm kullanırlar
fakat dc motorda köprü kullanmak süper bir olay

mmengi

Beslemen aküden olacağına ve motorlarda fırçalı olacağından iyi filtre edilmiş bir 5v. kaynağı üzerinden pic i beslemelisin. Pic üreteceğin düşük frekanslı bir pwm ile ve mosfetlerle bu işi çözebilirsin.Pwm frekansını deneyrek kendin bulacaksın çok düşük olursa motorda belki vuruntu falan yapabilir çok yüksek olursada mosların fazla ısınacaktır bunu denemeden söylemek zor. en düşükten başlayıp arttırırsın.Mos olarak sana önerebileceğim ttl gate özelliği olanlardır.Sürücü işine bulaşmadan bu şekilde çözebilirsin. örneğin bulabilirsen PHP125N06 işini çok rahat görebilir. Bu mos 55V 75A liktir ve TO220 kılıfı vardır. Rds dirençi çok düşük olduğundan uygun bir soğutucu ile zorlanmadan soğutursun. Motorun bobininden gelecek ters voltajlarıda mos içindeki söndürme diyotları ile halledebilirsin.Eğer Half bridge ile süreceksen PIC16F684 e bir göz at.

Başta 400w demişsin ama sonradan 120 Ampere kadar çıkabilir demişsin ki bu 2880 watt  :?:

Erol YILMAZ

@Mmengi
H Koprusunde ister istemez iyi bir Mosfet surucu kullaniyorsun. Onun icin ozel  bir mosfet aramayacagim. Bir surucu buldum, inceliyorum.
www.pgdt.com  dan SOLO Motor driver.
Mosfet olarak STW80NE06 kullanmis 60 Volt 80 Amper degerlerinde.
Ve H Koprusunde 2 li paralel olarak toplam 8 adet mosfet kullanilmis.
Islemciye kendi isimlerini vurmuslar. Bu arada surucu 110 Amper olarak geciyor. Fakat motor 500 Watt yani 24 Voltta yaklasik 20 Amper.
Anlik tepkileri karsilamak icin heralde bu kadar buyuk Mos kullnaiyorlar...
Bu arada Rds sadece 5.5 mOhm. Mosfet ST nin. Buyuk kilifta...

z

Moslar neden gumler?

1. Akim limitlerin ustune cikmistir.
2. Gerilim limitlerin ustune cikmistir.
3. Guc limitlerin ustune cikmistir.

Zaten geriye de bir sey kalmadi.

Geribesleme elemani kullanilmadan devir sayisi nasil sabit tutulur?

Bunun icin kullanilacak tek yontem EMK yi olcmek.

PWM duty'e,   her kosulda sistemi surekli olmayan modda (discontinious mode) calistiracak sekilde sinirlama getirilebiliyorsa, pwm=0
da motor akiminin 0 oldugu bolgelerde motor voltaji olculurse, voltaj motor devri ile orantili olacaktir.

Bunu geribesleme de kullanabilirsin.

PWM kullanmasaydin bir diger yontemde komutasyoni algilamak olacakti. Ancak pek cok motorda firca gurultusu fazla oldugundan basarili olunamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "Erol"
Bu arada surucu 110 Amper olarak geciyor. Fakat motor 500 Watt yani 24 Voltta yaklasik 20 Amper.
Anlik tepkileri karsilamak icin heralde bu kadar buyuk Mos kullnaiyorlar...
...
merhaba
Ben de bir süreden beri bu konu ile ilgileniyorum. Özellikle sabit mıknatıslı dc motorlarda yükünüz de ataletli ise mesela bir skuter ise ve yokuş aşağı gidiyor ise motor hızını azaltmak istediğinizde motor regenaratif çalışıyor. O H köprünün mosları ve ters diyotları üzerinden öyle bir akım geçiyor ki !!! sistemde 140 amper mos bile uçuyor standart 15 Amperlik motorda. Bu nedenle adamlar 20 amper çalışma akımındaki motor için 140 amper mos koymuşlar. Bizimde yapmamız gereken bu.
@erol  ve dier bu konu ile ilgilenen arkadaşlar bu iş için texas ın hazır pwm entegresini deneyeniniz varmı.
TPİC2101
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Salim o dediginin olabilmesi icin guc kaynagina paralel cok cok kucuk yuk baglaman gerekir. Yada motor milini harici bir kaynakla normal devirin cok ustune cikartman gerekiri guc kaynagina dogru tersten yuksek akim bassin.

Akim nasil artacak ben anlamadim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

merhaba.
hocam bir hafta içinde sanırım güncellerim sitemi orada bir fotoğraf var. bir tekerlek ve onu süren 24 volt mıknatıslı dc motor. ben tecrübemden bahsettim. yani denenmiş bir olaydan bahsettim. Akım öyle artıyor ki hızlı durma durumunda ve rejenaratif durumda inanılmaz. Moslar patlayı veriyor.

Erol YILMAZ

Regenaratif calisma   hakkinda degisik seyler geliyor aklima. Mesela Motorlara pwm sinyali uyguluyoruz diyelim. Duty Cycle oranimiz % 40 olsun. Yani 1 suremiz.
Simdi 1 uyguladik. Sure bitti. Sonra uclari bosta biraktigimiz %60 sure boyunca motorun uretecegi gerilimi bir sekilde akuye mi aktaracagiz ?
Regenaratif calismadan ben bunu anliyorum.

Eger boyle birsey yoksa PWM calisma sirasinda 0 suresinde ne yapacagiz? Motor uclarini Kisadevre mi etmemiz gerekiyor? burasini cozemedim...

Saygilar & Sevgiler...

xenix

Eğer pwm aralarında aküyü şarj etmeye çalışsaydık motor çok zor hızlanırdı.
Regenerative braking system fren yerine kullanılabilecek akıllıca bir sistemdir. Akülü bir araçla uzunca bir rampa ineceksiniz diyelim. Sahip olduğunuz potansiyel enerjiyi boşuna fren disklerinde ısıya çevirmiyorsunuz da aküyü şarj etmek için kullanıyorsunuz.