Sıvı seviye ölçüm teknikleri

Başlatan Mucit23, 04 Temmuz 2012, 10:26:26

Mucit23

Arkadaşlar 2000 Lt kapasiteli bir süt tankı var. Ben bu tank içerisindeki sıvı miktarını ölçmek istiyorum. Bu iş için yapılmış sensörler nelerdir. Şamandıra ve benzeri sistemler kullanamam çünkü tank içerisinde Süt olacak. Ultrasonic sensörler kullanılabilirmi acaba bu konuda her türlü öneriye açığım. 

ete

Bu iş için geliştirilmiş en iyi sensör radar mantığı ile çalışan sensörlerdir. Fiyatları epeyce tuzlu ama sonuç mükemmel.
http://www.vega.com/en/Radar-level-measurement.htm

Fiyat aralığı 1750 Euro dolayındadır. Sensör çıkışı 4-20ma dir. Gerekirse hacım bilgisi veya yükseklik bilgisi verebilmektedir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Mucit23

Anladım hocam. Sonuç olarak kullanabilirim. Fakat fiyatı biraz pahalı geldi. Daha ucuz çözümler arıyorum. Eğer mecbur kalırsam düşünebilirim.

Bir ara şöyle bir sistem duymuştum. Tankın içerisine boydan boya bir boru yerleştiriyorsun. Boru etrafında serbestçe aşağı yukarı hareket eden bir halka varı . Bu halkanın konumuna göre boru içerisindeki sensörler uyarılarak seviyeyi ölçen sensörler vardı. Adını bilmiyorum. Bu şekilde çalışan seviye ölçüm sistemleri varmı?

Yeri gelmişken şunuda sorayım. Daha önce hiç 4-20ma akım okumadım. Bunun için nasıl bir devre kullanmam gerekir. 4-20ma akımı 0-3.3V gelirime dönüştürmem  gerekiyor.

mozkan87

Bu tankaların içi krom kaplama yani iletken belki küçük bir akım ile ve bolca zaman ile sütün iletkenliği test edilebilir ama nasıl bir sonuç verir bilemiyorum. Süt'e görede bu iletkenlik değişebilir. Ama ne kadar etkiler test etmek lazım.

EMG81

ultrasonic.com :)

4-7 mt arasını birkaç mm  hata ile ölçebilirsin.(senin kabiliyetine kalmış). Elde ettiğin yüksekliği taban alanı ile çarpıp eksilen cismi hesaplayabilirsin. O birkaç mm hata sorun olmuyorsa en basit yöntem bu.

Mucit23

Örnek bir sensör gösterebilirmisin?

esensoy

http://www.zetaenerji.com buranın seviye ölçüm sensörünü kullanmıştım bir projede,
4-20mA çıkış veriyor, fiyatı da 200TL ler civarındaydı diye hatırlıyorum,
perpadalar
sensörün ucuna bir boru takıp tanka salıyorsunuz, zaten anlatırlar nasıl kullanılacağını
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Mucit23

Sanırım aradığım şey buna benzer birşeydi. Manyetik anahtarlamalı olarak çalışıyor.
Bi araştıralım bakalım.

esensoy

benim kullandığım manyetik değil, basınçlı kaplar yasasına göre çalışıyordu,
ama detay hatırlamıyorum, firmayı kurcalarsanız mutlaka öğrenirsiniz,
kolay gelsin
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

F.T

Hidrostatik basınç sensörü kullanabilirsin.ultrasoniğe göre ucuzdur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

tekin126

sivi sevıye basın sensörlerınden faydalanılabılır 0-10 mvolt çıkışlı hassaslığı olan sensörlerle ölçum yapılabılır ayrıca su sevıyesı olarak bende kullandım cam tup içinde içi hava dolu su sızdırmaz  paslanmaz çelık top bır kurumda su tankına taktım emeklıyım daha kullanılıyor sistem

Mucit23

Arkadaşlar örnek sensörlerden gösterebilirmisiniz. Hangi firmalarda bulurum?