Aygaz tüpünden kompresör tankı

Başlatan arm-beginner, 05 Temmuz 2012, 10:11:38

arm-beginner

Merhabalar

Ayda bir veya iki kes bana basınçlı hava lazım oluyor. 2 - 3 bar yeter ve artar.
Bunun için bir kompressör almak istemiyorum. Hem parasal nedenler hemde kısıtlı yerim olduğu için.
Niyetim, küçük piknik tüplerden bir tank yapmak ve onu gerektiğinde benzin istasyonlarda hava ile doldurmak.

Ama ilk adımda takıldım kaldım bile. Tüpün vanasını sökemiyorum. Sola doğru ceviriyorum: tık yok. Sağa doğru ceviriyorum: tık yok. (Kabul: çok güçlü birisi değilim)
Aygaz'a derdime anlatan bir eposta gönderdim. Ama cevap verme nezaketinde bulunmadılar. Aramazdan birisi bu vanalar nasıl sökülür biliyormu?

[IMG]http://thumbnails75.imagebam.com/20013/7fccdc200126155.jpg[/img]

Teşekkürler!

t2

Alıntı Yap2 - 3 bar yeter ve artar.
Otomobil lastiğindeki hava kaç bar?
Benzin istasyonlarda hava  tüpte istediğin basıncı sağlayacak kadar kuvvetli midir?

arm-beginner

2,5 - 3 bar arasinda birşey.
http://download.autobild.de/dl/630359/luftdrucktabelle_uv.pdf

Araştırdıklarım tamamen yanlış değilse, bu tüplerin içindeki gaz basıncı  2 - 3 bar civarında birşey. Ama tüpün kendisi güvenlik nedeniyle 20bar'a kadar dayanıklı imiş.

elektronik

tüpün vanasını niye söküyorsun ? vanasını kullan  söksen bile yerine yine vana takman gerekmiyormu ?

arm-beginner

Vanayı sökme nedenim: onun görevi basıncı düşürmek (2 bar diye birşey okumuşdum).
Ben ama tüpü diyelim 4 bar ile doldurduysam, gerekirse 3 bar ile hava almak istiyorum.

Ama konuya çok yabancıyım. Belkide o vananın görevi bambaşka birşey. Ben sadece sağdan soldan okuduklarımla kafamda bir szenaryo cizdim ... ve ilk adımda takılıp kaldım :)

z

O vananın amacı basınç düşürmek değil. Tüp başlığı çıkartıldığında tüpün ağzını otomatik tıkamak. Başlık takıldığında gaz akışına izn vermek.

Basınç ayarlama işi tüp başlığında bulunan detantör ile yapılıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

arm-beginner

@z
Bunu bilmiyordum. O zaman işim sanki biraz daha kolaylaşdı ve ucuzlaşdı gibi. Teşekkür ederim.

elektronik

vananın içindeki bilye benzeri şeye tornavida ile bastırırsan gaz dışarıya doğru çıkar.
bunu yapmanı tavsiye etmem özellikle yakınlarda yanan bişey varsa.

ben yıllar önce bir kış günü :) yanan katalitiğin yanına uzanmış tv izlerken kardeşim başlığı takmam için bana piknik tüpünü getirmişti bende yerimden kalkmadan uzandığım yerden başlığı takarken birden alev aldı hemde ne alev alevler tavana kadar ulaştı ben yerimden nasıl kalkıp yanan tüpü dışarıya attım hatırlamıyorum hemde 3 tane kapalı kapıyı açarak. sağ tarafım kolumdan itibaren yüzüme kadar yandı tüpü dışarıya fırlatınca iyi tuturamadığım başlık çıktığından kendiliğinden söndü ALlahtan elimdeyken patlamadı yoksa şimdi bu yazıyı yazıyor olmazdım.

Klein

LPG yaklaşık 7-8 bar civarında sıvılaşır (oda sıcaklığında). Tüplerin içindeki basınç yaklaşık bu kadar.  Ama test basınçları 20 Bar civarı.  8-10 barı hiç endişe etmeden basabilirsiniz.   Eğer gürültü sorun olmaz derseniz, minik lastik pompaları bu basıncı rahat karşılar.

Mucit23

buzdolabı motorlarıylada kompresör yapabilirsiniz. Kendisi zaten bir kompresördür. Normade buzdolabı gazını pompalar ama havada pompalayabilir. Gayette güçlüdür.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Temmuz 2012, 15:30:54
buzdolabı motorlarıylada kompresör yapabilirsiniz. Kendisi zaten bir kompresördür. Normade buzdolabı gazını pompalar ama havada pompalayabilir. Gayette güçlüdür.

pratik çözüm ve öneri diye düşünüyorum.

arm-beginner

@elektronik
:D Gülünecek bir konu değil, ama öyle güzel anlatınki, gülmeden duramadım. Geçmiş olsun.   
Bu arada tabii tüp boş, bomboş.

Buzdolabı motoru ile kompresör yapmayı bir zamanlar bende düşündüm. Ama artı ve eksileri tartıkdan sonra: Ne o kadar vaktim var, ne bu konuda yeterli bilgiye sahibim, ne o kadar becerikliyim, ne de ortalıkla bu araç ile bir kalabalık görmek istiyorum. Bu nedenle tek bir piknik tüp bana ideal bir çözün geliyor.

Klein

buzdolabı pompası  sessiz olamsı nedeniyle gözel bir çözüm.
Ancak yağlı pompa olduğu için dışarı sürekli yağ verir.  Çıkışa bir yağ seperatörü koymak gerekir. Bakır borularn ucuna fitting, rakor vs.. kaynattırmak gerekir.  Zamanı olup uğraşabilecek olanlar için güzel çözüm.