Bilgisayarın IP adresini bulmak

Başlatan kantirici, 05 Temmuz 2012, 14:52:10

kantirici

Merhaba arkadaşlar.Evde modem ve modeme bağlı bilgisayar ve ethernetli bir cihaz var.Bu cihaza ev ağındaki ip adresi ile bağlanabiliyorum(192.168.2.4 mesela).Bu cihaza internet üzerinden cep telefonu ile bağlanmak istiyorum.Yani bu cihazın gerçek ip adresi lazım bana.Modemin gerçek ip adresini buluyorum fakat cihaza bu adres ile nasıl bağlanacagımı bulamadım. 88......16 diye gerçek ip adresim var bu adrese girince direk modem arayüzü geliyor.Benim yapmak istedigim bir cep telefonundan yada başka bir yerden de bu cihaza bağlanabilmek.Acaba bunu nasıl yapabilirim??...

Andromeda

O cihazda da ayarlamalar yapmak gerekir sanırım...
DVR mi cihaz..?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Erdem

Ubuntu için ifconfig Windows sistemler için ipconfig /all.

Eğer kablosuz bir bağlantı ile internete bağlanmak istiyorsanız ağ geçidi adresini girerek buradan modem arayüzünden WAN'ın IP adresini öğrenebilirsiniz.

kantirici

@elek cihaz dediğim aslında internet uygulamarı geliştirmek için arduinonun ethernet kartı.

@Erdem  evet onu biliyorum zaten kendi ağımda bağlantı sağlıyorum .

@erm-beginner o siteden ip adresimi alıyorum fakat o adresle modeme bağlantı sağlıyor.Benim istedigim modemin kendisine bağlı bir cihaza ulaşmak.Daha doğrusu ağda ip adresi almış bir cihaza  dışarıdan bağlantı kurmak.Mesela cep tel. ile 3g üzerinden.
Teşekkürler.

esensoy

cihaz dediğin şeyin hangi uygulamasına erişmek istiyorsun?
o uygulama bir port üzerinde çalışıyordur, o portu öğreneceksin, diyelim ki 505 olsun port numarası
sonra modem üzerinde iki ayar yapacaksın,
birincisi cihaz dediğin şeye her açıldığında modemin aynı ip adresini atayacak şekilde ayarlamak, diyelim ki mac adresi 00:3e:55:49:fd:34, sen de bu mac adresine her açıldığında 192.168.2.4 adresini ata dedin,
         bunu modemin dhcp ayarlarından statik ip atama ayarını yaparak sağlamalısın,
ikincisi ise modem üzerinde "port açmak" diye tabir edilen işlemi yapmalısın, yani dışarıdan modemin ipsinin 505. portuna  gelen istekleri 192.168.2.4 cihazının 505. portuna ilet diyeceksin.

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

arm-beginner

@kantirici
Tam ne istediğini anladımı, çok emin değilim. Ama galiba sen istediğine arp komutu ile ulaşabilirsin.
Command prompt'a şu komutu verirsen:
arp -a

veya /? ile yardımda çağırabilirsin.
[/font]

ArGeMaNiA

Anahtar kelime "port forwarding" olsa gerek.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

kantirici

Çok teşkkürler arkadaşlar.Cihaza port açıp modemden de port yönlendirmesi yapınca oldu.

ArGeMaNiA

Ek olarak, Ip'in sabit değilse(sabitse daha iyi) ve modemin deskteliyorsa "Dynamic DNS"
diye araştırırsan bu tarz projelerde işine yarayacak ek bilgiler edinebilirsin.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

kantirici

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 06 Temmuz 2012, 20:36:28
Ek olarak, Ip'in sabit değilse(sabitse daha iyi) ve modemin deskteliyorsa "Dynamic DNS"
diye araştırırsan bu tarz projelerde işine yarayacak ek bilgiler edinebilirsin.

Bunu bilmiyordum iyi oldu bu bilgi.İşime yarayacaktır.Teşekkürler.