Xubuntu 12.04 nCurses Renklerinde Sorun

Başlatan Tagli, 09 Temmuz 2012, 12:59:03

Tagli

Sorunu ilk olarak menuconfig kullanırken farkettim. Beyaz olması gereken renk mavimsi birşey çıkıyor. Bendeki şekli böyle:

Normalde olması gereken renk düzeni ise buna benzer birşey:

Sorun nCurses ile ilgili. Bugünlerde nCurses kütüphanesini öğrenmeye çalışıyorum ve yazdığım deneme programlarında beyaz olarak tanımladığım rengin beyaz olarak çıkmadığını farkettim. Sorun sadece grafik arayüzdeki terminalde. Ctrl-Alt-F1 ile başlattığım siyah ekranda bu sorun yok.

Sorun hem Ubuntu hem de Xubuntu'da mevcut ve 12.04 ile ortaya çıktı. Daha önce yoktu. İşlevsel olmasa da, beyaz rengi elde edemiyor olmak sinir bozucu. Çözüm konusunda fikri olan var mı?
Gökçe Tağlıoğlu

esensoy

vga kablon oturmamış olabilir mi?
vazgeçtim:)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

arm-beginner

Soruna cevap değil, ama bilgi amaçlı:
Yabancı forumlarda Ubuntu desktop versiyon 12.04 konusunda çok şikayet okuyorum.
Bende onu kurmakda zorlandım ve birkaç başarısız hamleden sonra 11.04'de kaldım.
12.04 Server'de ama herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Erdem

Sanırım çekirdek derlemeye çalışıyorsunuz. menuconfig'i terminal'den çalıştırmak yerine Ctrl-Alt-F1 (F1 .. F9) arası tuşuna basarak konsola düşerseniz sizin de belirttiğiniz gibi bu sorun olmuyor.

Kısacası bu bana normal geldi..

Alıntı yapılan: arm-beginner - 09 Temmuz 2012, 13:48:31
Bende onu kurmakda zorlandım ve birkaç başarısız hamleden sonra 11.04'de kaldım.

Sıfırdan mı kuruyorsunuz yoksa güncelleme mi yapıyorsunuz. Ben şimdiye kadar 3-4 kere kurdum sorunsuz kuruldu. Eğer güncelleme yapıyorsanız, güncelleme için bazı ek adımları uygulamak gerekebiliyor. Bazen de özellikle harici depodan uygulama kurmuşsanız bir yerde takılabiliyor.

arm-beginner

Sıfırdan kuruyorum. Daha doğrusu: kurmaya çalışıyor idim. Yani, çokda fazla üzülmedim. Debian Wheezy çıkmasını bekliyecem. Güncelleme isteğim zaten bir zorunluk değildi, içimizdeki "en yenisi olsun!" arzuyu tatmin etmekdi.

Erdem

O zaman eğer kurulumun ortasında bir hata veriyorsa %90 ihtimal kurulum dosyası eksik indirilmiş olabilir.

Ubuntu veri bütünlüğü kontrol (md5) dosyaları:

https://help.ubuntu.com/community/UbuntuHashes/

winMD5Sum programını kullanarak da MD5 kontrolü yapabilirsiniz.

muuzoo

Ben 10.04 üzerinden güncelleme ile 12.04 e geçtim, bir sıkıntı yok çalışmasında.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Tagli

menuconfig'i örnek olarak verdim sadece. Text tabanlı arayüz tasarımı için nCurses öğrenmeye başladım ve özellikle beyaz rengi elde edemiyor oluşum sinir bozucu. Buna çözüm arıyorum.

Konuyla ilgisi yok ama, Ubuntu 12.04'teki bir önemli sorun da Chromium'un tablarının kaydırılamıyor oluşu. Tab'a elinizi atar atmaz yeni pencereye dönüşüyor. Sorun Xubuntu 12.04'te yok. Bir süredir kontrol etmedim gerçi, belki çözmüşlerdir sorunu.
Gökçe Tağlıoğlu

arm-beginner

@Erdem
Ondan kaynaklanmiyordu. Ama şimdi umarım "sorun peki neydi?" diye sormasın; çünkü hatırlamiyorum. Aynı anda okadar çok farkli şeyler yapıyorumki, önemli olamayan şeyler uçup gidiyor.

muuzoo

Alıntı yapılan: Tagli - 09 Temmuz 2012, 14:33:04
menuconfig'i örnek olarak verdim sadece. Text tabanlı arayüz tasarımı için nCurses öğrenmeye başladım ve özellikle beyaz rengi elde edemiyor oluşum sinir bozucu. Buna çözüm arıyorum.

Konuyla ilgisi yok ama, Ubuntu 12.04'teki bir önemli sorun da Chromium'un tablarının kaydırılamıyor oluşu. Tab'a elinizi atar atmaz yeni pencereye dönüşüyor. Sorun Xubuntu 12.04'te yok. Bir süredir kontrol etmedim gerçi, belki çözmüşlerdir sorunu.

http://stackoverflow.com/questions/1896162/how-to-get-a-brightwhite-color-in-ncurses adresinde bir iki öneri var ama işe yararmı bilmiyorum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Tagli

Tam beyaz olmasına gerek yok, ben grimsi bir renge razıyım. Ama şu anda mavimsi birşey çıkıyor. Diğer renkler de zaten pek olması gerektiği gibi değiller.
Gökçe Tağlıoğlu

Erdem

Ben de biraz konu dışına taşarak 12.04'ü alfa beta aşamalarından beri testçi olarak test ettim. Hatta özellikle Türkçe yereller ve Python'un Türkçe karakterler ile ilgili bir kaç hatasını rapor ettim.

Şimdi Intel amca Ubuntu için benim ekran kartımın grafik sürücülerini henüz yayınlamadığı için tabiri caizse tırmalıyorum  ???

Şimdi basitce Cin Ali tarzı basit paralel porta erişim sağlayan bir D programı yazmak istiyoruz. Ubuntu tarafı bir kaç saniyelik iş..

Ama Windows cephesinde paralel porta erişmek için C ile bir aygıt sürücüsü yazmak gerekiyormuş. (WinDDK kullanarak) Eğer aygıt sürücüsünü diğer bilgisayarlarda ya da 64 bitte çalıştırmak için dijital imza içeren bir sertifika satın almak gerekiyormuş.

Bunları okuduktan sonra acaba profilime bu Ubuntu geyiklerini eklesem mi diye düşünmeye başladım  ;D

windows kullanma Linux'tan şaşma!

windows'un ustasıyım, Linux'un hastasıyım!

Tagli

Şunu gözlemledim:
nCurses'te renklendirme işlemlerini yapabilmek için, kurulum fonksiyonu olan start_color()'ın çağrılması gerekiyor. Bunu çağırdıktan sonra renkler saçmalıyor. Alın size beyaz nasıl olurmuş görün:

Kod da bu:
#include <ncurses.h>

int main(){
	int rows, cols;
	WINDOW *traveler;

initscr();
	noecho();
	cbreak();

start_color();

init_pair(1, COLOR_BLACK, COLOR_WHITE);
	refresh();

getmaxyx(stdscr, rows, cols);

traveler = newwin(5,30,10,10);

box(traveler, 0, 0);
	wbkgd(traveler, COLOR_PAIR(1));
	//wattron(traveler, COLOR_PAIR(1));
	mvwaddstr(traveler, 1,1, "Bu ekran beyaz!");
	curs_set(0);
	wrefresh(traveler);

getch();
	mvwin(traveler, 10, 40);
	touchwin(stdscr);
	refresh();
	wrefresh(traveler);

getch();
	endwin();
}

start_color() iptal edilip beyaz zemin için A_REVERSE kullanılırsa, yani
wbkgd(traveler, A_REVERSE);
yapılırsa ekran şöyle oluyor:

mesaj birleştirme:: 10 Temmuz 2012, 11:52:52

Sorunun Xubuntu ile gelen Xfce Terminal Emulator 0.4.8'den kaynaklandığını anladım. xterm ve sakura isimli iki terminal programı daha denedim, bunlarda renk sorunu yok. Xfce Terminal de eskiden sorunsuz idi, yeni versiyonda birşeyleri bozmuşlar demek...
Gökçe Tağlıoğlu

Saruman

@tagli hocam,

Bilgisayarımda windows7 yüklüydü, yanına xubuntu 12.10'u ekleyeyim dedim, kurulumda yanlış seçeneği işaretledim, logical volume yazana tıklamışım.

Bilgisayar açılırken boot seçenekleri çıkmıyor.Windows7 yalan mı oldu acaba ? Dosyalarım da dahil ?

Xubuntu'yu komple nası kaldırırım?  Daha sonra düzgünce yeniden yüklemek istiyorum.

Tagli

Öncelikle, bu sorunun nCurses başlığı yerine kendine özel bir başlıkta sorulması daha uygun olurdu düşüncesindeyim.

Windows'un kurulu olduğu bölümler üzerine Xubuntu yüklenmemişse bir sorun olmaması gerekir. Logical bölüme yüklenmesi sorun yaratmaz. Xubuntu MBR'ye yerleştiyse nasıl durum düzeltilir bilmiyorum, bu durumda Windows'un kendi yükleyicisi silinmiş olmalı. Eski hale döndürmek için, bunun tekrardan yüklenmesi gerekir. Windows kurulum DVD'si bunu onarıyor olabilir, araştırmak lazım.

Tahminimce Linux'un yükleyicisi olan GRUB, Windows'un yükleyicisini silip üstüne oturmuş olmalı. Bende bu şekilde olmuştu (zaten istediğim de buydu). Eğer kurulum sırasında silinmemişse, Windows'un kurulu olduğu alana Linux üzerinden erişilebilir. Linux'teki "GParted" veya "Disk Utility" programlarıyla disk bölümlerini görmek mümkün.

GRUB'un neden Windows'u görmediğini bilmiyorum. Zamanında Debian'ı bir deneyeyim demiştim ve benim de başıma gelmişti. Fazla sıkıntı yaşamadan birkaç komutla halletmiştim diye hatırlıyorum. "sudo update-grub" yazmıştım gibi kalmış aklımda ama bu komut genelde ayar dosyalarında yapılan değişiklikleri geçerli kılmak için kullanılıyor. Muhtemelen eksik hatırlıyorum.

Burada benzer bir durum ile ilgili çözüm sunulmuş.
Gökçe Tağlıoğlu