C# takildigim birkac soru...

Başlatan justice_for_all, 09 Temmuz 2012, 22:39:57

justice_for_all

Merhaba arkadaslar c# bir proje uzerine ugrasiyorum ama isin icinden bi turlu cikamadim.ozetle anlatayim,

Bir formunuz var formun icin textbox,buton,combobox,listbox gibi nesneler var.simdi ben bu forum uzerinde bulunan nesnelerinin isimlerini tektek combobox a atmak istiyorum ayrica combo box ta ismi secili olan nesnenin name,color,font gibi bikac ozelligide listbox da siralanacak.yani yapmak istedigim visual studionun properties menusu gibi bise tek farki program calisirken istedigim kullanici istedigi herseyi degistirebilecek.bununla ilgili fikir verebilecek arkadas varmi?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Engineer Jr.

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            comboBox1.Items.Add(text1.Name);
            comboBox1.Items.Add(button1.Name);
        }

private void comboBox1_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
        {
            switch (comboBox1.SelectedIndex)
            {
              case  0 : listBox1.Items.Clear();
                    listBox1.Items.Add(listBox1.Items.Add(tekxt1.Name));
                    listBox1.Items.Add(listBox1.Items.Add(tekxt.1Font));
                    listBox1.Items.Add(listBox1.Items.Add(tekxt1.Width));
                    break;
              case  1 : listBox1.Items.Clear();
                    listBox1.Items.Add(listBox1.Items.Add(button1.Name));
                    listBox1.Items.Add(listBox1.Items.Add(button1.Font));
                    listBox1.Items.Add(listBox1.Items.Add(button1.Width));
                    break;
                default: listBox1.Items.Clear();
                    break;
            }                      

}

Sorunuzu tam anlamadım ama koda bir bakın isterseniz. Eğer buton, textbox gibi nesneler çalışma anında eklenip çıkarılmayacaksa benim verdiğim kod çalışır. Nesnelerinizi form un load olayında combobox a atarsınız. Daha sonra combobox da seçilen nesne değiştiği zaman, nesnenin istediğiniz özellikleri listbox a yazılır. (Bundan sonrasını yazmadım) Daha sonra listbox da seçilen özelliği aldığınız input la değiştirirsiniz.

justice_for_all

yapmak istedigim su, visual studio programinda ki properties menusu var ya onun kucultulmusu.ben deneyim haber veririm yinede sagolasin.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

controller

Visual studio'da ki properties menüsü komponent olarak toolbox'da var zaten "PropertyGrid".
Bunun SelectedObject yerine oynamak istediğin komponenti yazacaksın o kadar, kendin uğraşmana gerek yok.

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

justice_for_all

cok tesekkurler ya daha once hiç kullanmaya gerek duymadıgım için bilmiyordum akşam ilk işim bunu denemek olacak.

justice_for_all

Dun denemelerim sonucunda propertygrid uygulamasını yaptım ama soyle bir sorun var.ben programı çalıştırıp formun üzerindeki herhangi bir nesnenin özelliğini değiştirip uygulamayı tekrar başlatınca değiştirdiğim deger kayboluyor yani defaut değere dönüyor.Propertygrid de nesnenin değerini değiştirdiktan sonra default olarak sonraki uyguladığım değer kalsın gibi bir seçenek var mı ?

controller

Nesnenin özelliklerini bir dosyada saklayıp açılışta okursun ve bu özelliklere göre init edersin.
Çalışma anında yaptığın değişiklikleri de bu dosyaya kaydedersin.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.