Laptopa SSD disk takmak

Başlatan t2, 12 Temmuz 2012, 09:38:01

kantirici

@t2 hocam işletim sistemi olarak ne kullanıyorsunuz.Eğer xp ise kesinlikle trim destegi için win7 ye geçin.

t2

32 bit Vista kullanıyorum. Çok sayıda program yüklü. O yüzden değiştirmek istemedim.

kantirici

Bence iyi bir yedekten sonra ssd için kesinlikle win7 ye geçilmeli.Trim ssd için çok önemli hem hddnin ömrünü uzatıyor hemde bir süre kullandıktan sonra hdd yavaşlamasını önlüyor.Vistada da sp2 ile trim destegi gelmişti yanlış hatırlamıyorsam fakat onuda tavsiye etmezler :)

muat

Alıntı yapılan: pea - 12 Temmuz 2012, 21:11:52
Benim de 5400rpm harddiskim darboğaza neden oluyor.
Şu Optik sürücü aparatı iş görüyorsa SSD'ye geçmeyi düşünüyorum.60GB'lık ssd fiyatları makul sayılır.
Acaba bu aparatın hızı ne düzeydedir.

Eğer harddisk de, optik sürücü de sata ise, sadece kablo bağlantılarının yerini değiştirme görevi görüyor olması lazım o aparatın.
Bazılarında sata-ide dönüştürücüleri de oluyor, onlar belki hıza bir etki yapabilirler.

dijital74

Ben optik diske takılan aparatlardan aldım. SSD'yi ana bölmeye, eski büyük harddiskimi optik bölmeye taktım. Sistemim oldukça hızlı çalışıyor diyebilirim.

erkan614

Alıntı yapılan: muat - 12 Temmuz 2012, 23:29:41
Eğer harddisk de, optik sürücü de sata ise, sadece kablo bağlantılarının yerini değiştirme görevi görüyor olması lazım o aparatın.
Bazılarında sata-ide dönüştürücüleri de oluyor, onlar belki hıza bir etki yapabilirler.
sadece tutma aparatı sabitleme amaçlı :)

Erol YILMAZ

Thinkpad  T400 + 32 bit Win XP üzerine Sandisk Extreme 120 yerleştirdim.
Anakartta Sata 2 desteği varmış,

SSD den max performans almıyorum belki ama çalışması çok düzenli ve güven verici,
desem de üzerinde eksildiğinde üzüleceğim dosya bırakmıyorum...

Laptoptan çıkan Harddiske ise harici bir kutu alarak Yedekleme yapıyorum.

kantirici

Allegro hocam;
Alıntı yapılan: kantirici - 12 Temmuz 2012, 22:40:07
Bence iyi bir yedekten sonra ssd için kesinlikle win7 ye geçilmeli.Trim ssd için çok önemli hem hddnin ömrünü uzatıyor hemde bir süre kullandıktan sonra hdd yavaşlamasını önlüyor.Vistada da sp2 ile trim destegi gelmişti yanlış hatırlamıyorsam fakat onuda tavsiye etmezler :)

Erol YILMAZ

XP, SSD için problem mi ?
Atarız o SSD yi, XP için olanını alırız :)

kantirici

trim konusunu bi araştırın isterseniz.SSD için bence gerekli :)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: kantirici - 01 Nisan 2013, 17:38:42
trim konusunu bi araştırın isterseniz.SSD için bence gerekli :)

evet trim için birşey yapmak lazım :)