Laptopa SSD disk takmak

Başlatan t2, 12 Temmuz 2012, 09:38:01

t2

Orijinal Sata disk bad sektör vermeye başladı. Diski kopyaladım aynı diskten  başka bir disk taktım eskisi gibi çalışıyor.

Fakat bu diskte yakında bozulabilir. SSD  disk performansı nasıldır?

Sata yerine SSD  disk taksam önceki diski aynen kopyalasam performans ve hız konusunda harikulade bir değişiklik olur mu?

Ayrıyeten SSD  ömrü nasıldır? Klasik disklerden daha kısa sürede mi bozulur?

erkan614

performansında harkulade bir artış olur sen bile sasırırsın
ama ömür olarak en kalitelisini almadığın sürece sıkıntı yaşarsın ve ssd ler bi bozuldumu veri kurtarma şansında hiç yok (şuanki turkiye imkanlarıyla)
arkadaş 600$ verdiği ssd yi 2 kere bozulduğundan dolayı sene içinde iki kere değiştirdi
benim konfigurasyonum olan tavsiyem en kalitelisinden 60 veya 120 lik bir ssd + 1TB usb3.0 veya e-sata harici

kantirici

Bilgisayara sadece ssd takarak yeni bir pc almış gibi hissedebilirsiniz.Burada önemli olan pcnin sata3 desteklemesi.Eğer sata2 destegi varsa 250mb/sn okuma yazma sata3 550mb/sn okuma yazma hızlarına ulaşabilirsiniz.Zaten çogu ssd şu anda 500-550mb civarı okuma yazma destekliyor ve geriye dönükte uyumluluar.Sata3 diskleri sata2 ye baglayabilirsiniz.Diskin Trim desteklemesi ve bunun en iyi windows 7 ile çalıştıgını, kurulum yaparken biostan AHCI moduna almayıda unutmayınız.

arm-beginner

Sorunuza direk bir cevap değil; ama sorun ile ilgili.
Notebook'lardaki HD arızılanmaların nedeni, insanların notebook'larını reklamda gördükleri gibi kullanmaları. Bir arkadaşımı uyardmışdım: çalışan Notebook'unu masadan aldı, sanki bir kitap taşıyormuş gibi başka yere taşıdı ver orda dizleri üzerinde eğilimli bir şekilde kullanmaya devam etti.
"Bozarsın" dedim. Klasik cevabı aldım: "Birşey olmaz."
Birkaç ay sonra notebook teknik servisde idi. HD gitmişdi.

Unutmamak lazım: HD çalışırken içindeki tabaklar saniyede 120 tur atıyorlar. Tabaklar çokda ağır olmasada, ciddi gravitasyon güçler oluşuyor.

SSD hakkında şahsi bilgilerim yok.
Sağdan soldan okuduklarım ve aklımda kalanlar:

• HD'de ne kadar az yer kalırsa, HD o kadar yavaşlıyor
  • Birleştir (disk defragmantation)) hiç kullanmamak lazım
  • Disk index'lemeyi devre dışı bırkmak lazımış

Maxim

bende yazayım

notebooka ssd aldım tahmini 6 ay oldu
ama hep tedirginim
evet çok hızlı ama güvenlimi ???

daha geçen bir arkadaş söyledi çat diye ssd bozulmuş herşey gitmiş
yani normal hdd bozulmaya başlayınca fark edersin (genelde) ve çoğu bilgiyi kurtarma şansın var
ama ssd böyle değil
o yüzden sürekli yedek almaya çalışıyorum ama nereye kadar ?

istek:
usb portuna bağlı hdd veya internet üzerinde bağlı olunan bir yere
ayarladığınız dosyaları sürekli online yedek alabileceğimiz bir program biliyormusunuz ?

Elektroemre

GoodSync kullanıyorum memnunum, harici disk'ten ayarladığım klasöre sadece seçtiğim klasörlerin yedeğini alıyor.

t2

Şöyle bir şey yapmışlar nasıl acaba:

http://www.ereyon.com.tr/urun/seagate-sshd-st750lx.aspx

Alıntı YapGenel Özellikler :

Bir SSD gibi performans gösterir
Testler, Momentus® XT katı hal karma disklerinin genel bilgiişlem görevlerinde kapasiteden ödün vermeksizin katı hal disklerin performansını sergilediğini gösteriyor.

Adaptive Memory™ teknolojisi.
Adaptive Memory teknolojisi, en sık kullandığınız uygulamalardan ve dosyalardan SSD benzeri tepki veren, kendiliğinden öğrenen bir algoritmadır.

Momentus XT diski, sık kullanılan ve getirilmesi zaman alan verileri seçmeli olarak ele alarak, bu verileri flaşa kopyalayacak ve tutarlılığı koruyacaktır. Aradığınız anlık cevap deneyimine kavuşabilirsiniz.

Aşağıdakileri yapmanız gerektiğinde idealdir:
    Yüksek performanslı bir oyun dizüstü bilgisayarı oluşturun
    Üst seviye bir iş istasyonunu donatın
    Hızlı dış kasaları iyileştirin: USB 3.0, eSATA
    Küçük form faktörü PC'sini donatın

muuzoo

Ben yaklaşık 2 yıldır ocz vertex2 kullanıyorum dizüstünde, hic bir sıkıntı olmadı. Ve başarım artışını gerçekten farkediyorsunuz.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

t2

bir kaç saat önce şunu aldım.

http://www.vatanbilgisayar.com/Solid%20State%20Disk/intel-ssdsc2ct120a3k592160-120gb-330-serisi-sata-30-ssd%28500mb-okuma--450mb-yazma%29/productdetails.aspx?I_ID=61230

Hiren CD'den mini xp windowsu açtım. Partition programlarından minitool ..home edition vasıtasıyla eski diski buna kopyaladım

Windows ve diğer programlar çalışmaya devam ediyor. Hissedilir bir hız artışı oldu.
Buna göre uygun ana kartımız yoksa maksimum performans sağlayamazmışız.  Benim laptop 4 senelik. muhtemelen sata3 değildir. belki de sata 2 bile değildir. Ama olsun yine hız arttı ya memnunum.
Yedekli kullanacağım.  Yedeklemeyi normal disklere yaparım

SSD, iyi bir şeye benziyor. umarım pişman olmam.

SSD kullanımında dikkat edilecekleri de ekleyip konuyu şimdilik noktalayayım.
http://www.tech-forums.net/pc/f128/ssd-tweak-guide-236563/

mesaj birleştirme:: 12 Temmuz 2012, 16:54:48

Bir müddet çalıştım. Yukarıda önerilen ayarları yaptım. C nin yedeğini F sürücüsüne alayım dedim (ikisi de SSD üzerinde) hiren cdsinden açtığım ghost ile yedeği aldım.

Sonra baktım SSD üzerindeki D sürücüsü uçmuş. dağıldı gitti. 
Böyle uyduruk iş olur mu?  SSD böyle kytırık uyduruk bir şey midir?

İlk başta kopyaladığım çalışan sabit diski yeniden taktım şimdi onu kullanıyorum.

Intel marka bile olsa,
SSD üfürükten teyyare midir?

muuzoo

Alıntı yapılan: t2 - 12 Temmuz 2012, 12:00:29
bir kaç saat önce şunu aldım.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
http://www.vatanbilgisayar.com/Solid%20State%20Disk/intel-ssdsc2ct120a3k592160-120gb-330-serisi-sata-30-ssd%28500mb-okuma--450mb-yazma%29/productdetails.aspx?I_ID=61230

Hiren CD'den mini xp windowsu açtım. Partition programlarından minitool ..home edition vasıtasıyla eski diski buna kopyaladım

Windows ve diğer programlar çalışmaya devam ediyor. Hissedilir bir hız artışı oldu.
Buna göre uygun ana kartımız yoksa maksimum performans sağlayamazmışız.  Benim laptop 4 senelik. muhtemelen sata3 değildir. belki de sata 2 bile değildir. Ama olsun yine hız arttı ya memnunum.
Yedekli kullanacağım.  Yedeklemeyi normal disklere yaparım

SSD, iyi bir şeye benziyor. umarım pişman olmam.

SSD kullanımında dikkat edilecekleri de ekleyip konuyu şimdilik noktalayayım.
http://www.tech-forums.net/pc/f128/ssd-tweak-guide-236563/

mesaj birleştirme:: 12 Temmuz 2012, 16:54:48

Bir müddet çalıştım. Yukarıda önerilen ayarları yaptım. C nin yedeğini F sürücüsüne alayım dedim (ikisi de SSD üzerinde) hiren cdsinden açtığım ghost ile yedeği aldım.

Sonra baktım SSD üzerindeki D sürücüsü uçmuş. dağıldı gitti. 
Böyle uyduruk iş olur mu?  SSD böyle kytırık uyduruk bir şey midir?

İlk başta kopyaladığım çalışan sabit diski yeniden taktım şimdi onu kullanıyorum.

Intel marka bile olsa,
SSD üfürükten teyyare midir?

SSD üfürükten teyyare değildir merak etmeyin :) 2 yıldır linux ile kullanıyorum. Bence son işleminizde yedek alırken D sürücünüzü yanlışlıkla gizlemiş olabilirsiniz ya da başka bir hata. Ama en iyisi sistemi birebir kopyalamak yerine temiz kurulum yapmaktır.

Benim 6 yıllık dizüstüm de bile sata2 varken sizin 4 yıllık bilgisayarınızda hayli hayli vardır. En iyi başarım için temiz ve güncel bir win7 kurulumu yapmanızı tavsiye ederim.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Erdem

Ben de SSD kullanıyorum. Sessiz, gayet de hızlı çalışıyor.

Verdiğiniz bağlantıda SSD diskler için ince ayarlardan bahsediyor ama gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ben bunu bu konuda uzman bir mühendise sormuştum. Tek dikkat etmeniz gereken şey XP için kesinlikle disk birleştirme programı çalıştırmamanız gerekiyor.

Bios ayarlarında sabit diskin çalışacağı AHCI ve IDE olarak iki seçenek var. Windows XP'de ben sadece IDE seçeneği ile kurabildim. AHCI modu için sanırım F6 ile ek SATA sürücüleri yüklemek gerekiyor. Onun için de bir disket sürücüsü gerekiyor.

Diğer arkadaşların da belirttiği gibi sıfırdan bir kurulum tavsiye ediliyor.

Defalarca işletim sistemi kursak da böyle kazalar olabiliyor. Ben de USB diske bilgilerin yedeğini almıştım. Diski biçimlendirirken sanki bir bölüm daha var gibi geldi ve tüm yedeği uçurdum.

muat

Bir de şu tip ürünler var:
http://www.hepsiburada.com/liste/akasa-nstor-notebook-slim-sata-optik-surucu-odd-yuvasiyla-uyumlu-25-sata-hdd-ve-odd-kutusu-bundle-kit-ak-oa2ssa-kit/productDetails.aspx?productId=bd132045&categoryId=813

Bilgisayarıma bundan takmak istiyorum, ama iki konuda kafamda soru işareti var.
-Bilgisayarda biri ssd, biri klasik harddsik olduğunda pil performası sizce nasıl etkilenir? Sonuçta ssd çok pil tüketmiyor, klasik harddisklerde bilgisayar harddiski kullanmadığı zaman kapatma gibi pil koruma düzenlemeleri yapıyor mu?
-Dizüstü bilgisayarlarda fabrika ayarlarına geri dönmek gibi, 15 dakikada bizi temiz sisteme geri döndürebilen backup bölümünü yeni harddiske kopyalabilir miyim? Ya da başlangıçta ikinci harddiskten okuma yaparak açılabilir mi?

t2

Diski SSD ye kopyalayıp çalıştırdığımda sorun yoktu. Fakat sonradan çalıştırdığım eski tip partition ayarlama/kurtarma, yedek alma programları bu soruna yol açmış olabilir.

pea

Benim de 5400rpm harddiskim darboğaza neden oluyor.
Şu Optik sürücü aparatı iş görüyorsa SSD'ye geçmeyi düşünüyorum.60GB'lık ssd fiyatları makul sayılır.
Acaba bu aparatın hızı ne düzeydedir.

t2

Az önce kayıp partitionları kurtarmayı denedim. Hepsi yerli yerine geldi. Yine SSDyi kullanıyorum.
Sanırım 1 hafta kullanabilirsem 1 ay da kullanabilirim.