MSP430 Launchpad için arduino benzeri IDE : Energia

Başlatan Sdttn, 12 Temmuz 2012, 18:35:12

Sdttn

Denemek lazım. Profesyoneller kızacak ama işte el oğlu boş beleş işlere imza atıyor.
http://energia.github.com/Energia/start/

cicjoe

guzelmis =) usendigimiz zaman kullanabiliriz =)

eqooo

Energia derleyicisini kurdum msp430 g2231 icin  kod derleyemiyorum ve asagıdaki hata ile karşılasıyorum.
Bir çözüm önerisi olan varsa sevinirim.

Create prosess error =2,Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor ..

muhendisbey

Bir deneyelim nasılmış.
Arduino ide gibi örnek kodlar var mı içerisinde?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Firzen

Kararsız...

muhendisbey

Yok artık :)
Derleyici  arayüzü Arduino IDE ile aynı benzer değil aynı :)
Bir de arduino komutlarıyla çalışabiliyorsa tadından yenmez ki example code içerisinde blink uygulamasına baktığımda kod yapısı da aynı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhittin_kaplan

Seviyorum Böyle Abidik Gubidik programları. Kuralım Bakalım..

fgokcegoz

Atmel arduino ile kendini yaktı, sıra TI da...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

LukeSkywalker

Yeni baslayanlar ve donanima cok kafa yormak istemeyenler icin ideal bu tur seyler.
Atmelin iyi reklami oldu ardunio sayesinde.

Murat Mert

S.A.
Pic32 ve 8 bitlik olanları da var. PINGUINO idi yanlış hatırlamıyorsam. 18f2550. 18f4550 ve 32 bit işlemcilerle açık devre şeması kodları ve bootloader hex dosyalarıda vardı geçen bakmıştım.
mert07

fgokcegoz

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 31 Ocak 2013, 08:40:10
Yeni baslayanlar ve donanima cok kafa yormak istemeyenler icin ideal bu tur seyler.
Atmelin iyi reklami oldu ardunio sayesinde.

Bu meslek(elektronik) neden ayağa düşmek zorundaki. Yeni başlayanların kafa yormaması gerekiyor diye bir kaide mi var ? Bu meslek her daim kafa yorulması gereken bir meslek.Hakkını vermek lazım bazı şeylerin.

Atmel in reklamı olmadı bana kalırsa, çoğu arduino kullancısı, aslında bir atmel işlemciye program yazdığının farkında bile değil.. Çünkü hazırcılık tembelliğe alıştırır. Arduino yu bu yüzden atmel e darbe vuran bir unsur olarak görüyorum.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Murat Mert

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 31 Ocak 2013, 09:16:47
Bu meslek(elektronik) neden ayağa düşmek zorundaki. Yeni başlayanların kafa yormaması gerekiyor diye bir kaide mi var ? Bu meslek her daim kafa yorulması gereken bir meslek.Hakkını vermek lazım bazı şeylerin.

Atmel in reklamı olmadı bana kalırsa, çoğu arduino kullancısı, aslında bir atmel işlemciye program yazdığının farkında bile değil.. Çünkü hazırcılık tembelliğe alıştırır. Arduino yu bu yüzden atmel e darbe vuran bir unsur olarak görüyorum.

İnsanlar artık hazır ürüne yönlendi. Tak çalıştır Plc veya tarzı ürünleri kullanmaya başladılar.
mert07

LukeSkywalker

Hazırcılık basitlik, kod yazmayı öğrenmek mi oluyor yoksa registerların içerisinde kaybolmamak mı?
O zaman mesela visual c# 'daki toolboxı da kullanmayalım bütün  pencerelerdeki elemanları kodlarla oluşturalım vs.
Ardunioda yazılmış öyle kodlar var ki...
Registerlarla  bit düzeyinde uğraşmak mı büyük iş yoksa yazılım felsefeni ortaya koyup büyük iş yapmak mı önemli olan?

Meslek ayağa neden düşsün? Ardunio ile uğraşan kişiler bizim ile aynı seviyede şeyler yapabiliyorlar ise bu bizim bazı gereksiz şeylerle uğraştığımızı gösterir.
Eğer ulaşamıyorlarsa bizim seviyemize bu da demek olurki bazı kısıtlamalar var. Ayağa düşmesiyle ne alakası var onu anlayamadım.

Adam tutup uzay mekiğinin gömülü sistemini tasarlıyor, lise mezunu eleman da kendi çapında aynı işlemciyi kullanarak proje üretiyor. Bu elektroniğin ayağa düşmüş olduğunu mu gösterir?
Veya kimisi 32 bit işlemciyi asm ile programlıyor, biz de tutup başkalarının yazdığı kütüphaneleri kullanıp C ile programlıyoruz. Şimdi biz hazırcı mı olduk?

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2013, 09:38:43

Bu yolda ilerlemeyi kafasına koyan adam zaten yeri geldiğinde kısıtlılıkların farkına varacaktır ve yönünü ona göre çizecektir.
Şurada güzel bir yazı var ardunio ile ilgili:
http://coskuntasdemir.net/gomulu-sistemler/muhendislik-ogrencileri-neden-arduino-kullanmamalisiniz.html

fgokcegoz

Alıntı yapılan: mert07 - 31 Ocak 2013, 09:23:31
İnsanlar artık hazır ürüne yönlendi. Tak çalıştır Plc veya tarzı ürünleri kullanmaya başladılar.

PLC ile bu işin ne alakası var. PLC nin hitap ettiği kesim ile, mikroişlemcinin hitap ettiği kesim aynı değildir.

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 31 Ocak 2013, 09:30:01
Hazırcılık basitlik, kod yazmayı öğrenmek mi oluyor yoksa registerların içerisinde kaybolmamak mı?
O zaman mesela visual c# 'daki toolboxı da kullanmayalım bütün  pencerelerdeki elemanları kodlarla oluşturalım vs.
Ardunioda yazılmış öyle kodlar var ki...
Registerlarla  bit düzeyinde uğraşmak mı büyük iş yoksa yazılım felsefeni ortaya koyup büyük iş yapmak mı önemli olan?

Hazırcılık ile kod yazma öğrenilmez. Yaptığın iş copy-paste den öteye gidemez. Register ların içinde kaybolmak ta ne demek ? İşin özü o zaten. Visual C#, sistem programlama dilidir. Mikroişlemci programlama dili değildir. Elmalarla armutları karşılaştırmak oluyor sizin bu yaptığınız....

LukeSkywalker

Ne alakası var? C# ile de işlemciyi programlamıyor muyuz aslında? Sistem dediğiniz nedir? Biz de sistem kurmuyor muyuz?