Dönerek çalışacak ortamdaki devreye enerji ve veri aktarımı

Başlatan f15eagle, 13 Temmuz 2012, 16:31:54

f15eagle

Herkese merhaba,
Bir makinenin dönen bir parçasının içine sensör ve elektronik devre yerleştirmemiz gerekiyor.
Devrenin içinde bulunduğu parça döndüğü için kablo kullanmamız imkansız.
Bu devrenin beslemesini yapmak için önerileriniz ne olur ? 2 bobin ile belli mesafeden elektrik aktarma denemesini yapmıştım. Fakat bilindiği gibi kayıp meselesi bu seçeneği kullanışsız yapıyor.
Asıl sormak istediğin bir sargisi sabit parçada diğeri hareketlide olacak şekilde bir trafo yapılabilir mi?
Tasarım aşağıdaki resimdeki gibi olacak.

Aynı şekilde veri iletimi de kablosuz olacak. Çalışma ortamında çok büyük ac motor valf ve benzeri elemanlar olduğundan gürültü ve titreşim miktarı çok yüksek. RF kullanımı veri kaybına neden olabilir. Bunun için ışık ile veri iletimini düşünüyoruz. Ama bu konuda da tecrübesizim. Bluetooth geldi aklımı hc 06 gibi seri haberleşme modulleri gürültüden etkilenir mi yoksa rf gibi o da sıkıntılı mı olur?

z

Taşınacak sinyal çok yüksek frekanslı değilse elektrik üretimi de dahil döner tip trafo ile bu işi yaparsınız. (Gerçi frekans çok yüksek olsa da sorun yok taşıyıcı frekans arttırılabilir)

Taşınacak sinyaller kaç tane? İki yönlü sinyal aktarımı varmı?

1mm hava aralığı olan iki bobin bile enerji aktarımı için yeterli. Çok büyük verime ihtiyaç yok. Makinanın döner sistemi kendi enerjisini üretemezmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Data sinyalini bir şekilde çözersiniz. Sorun enerji aktarmada. Aktarılacak güç değeri önemli. Güç düştükçe iş kolaylaşır yükseldikçe zorlaşır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tagli

Potansiyometrelerdeki veya DC motorlardaki gibi fırçalı bir düzenek iş görür mü acaba?
Gökçe Tağlıoğlu

z

Bu amaçla yapılmış profesyonel konnektörler var fakat uzun vadede hep sorun yaratacaktır.

serdararikan

iki adet rulman kullanacaksın.rulmanın teki + yı diğeri - yi taşıyacak.yapman gereken rulmanları kestamin veya teflon gibi yalıtkan bir malzeme üzerine oradan da dönecek mile takmakbu şekilde dönen parçaya elektrik aktarabilirsin.

f15eagle

sayın z hocam,

veri iletişimi çift yönlü olacak devrede bir işlemci ile sensörler okunacak derlenip iletimi yapılacak. Ben bluetooth ile doğrudan gönderelim dedim.(gürültü etkisi ne olur bilmeden)
Kesinti olaması sıkıntı olur çünkü sürekli bir çalışma olacak denildi. Bu yüzden sabit kısıma da bir devre yapıp alıcıyı oraya yerleştirecez. Oradan da veriler bir bilgisayarda toplanacak.
İletişim hızı olarak kesin olarak kestiremiyorum tecrübesizliğimden. Uart ile direk bağlanılmış olsa baund rate'i 115200 seçerdim hızlı olması iyi olurdu sensör ölçüm aralıklarını kaçırmamak için.

Hocam peki bahsettiğiniz döner trafoları nasıl bulabilirim ? Nette biraz dolaştım ama net bir resim yada ürün bulamadım. Kendimiz yapacak olursak, uç noktasından milin üstüne bir bobin sarıp koyduğumuzda tam üstüne gelecek şekilde bir bobin sarsak olur mu? Resimde tahmini biraz çizmeye çalıştığım. kırmızı sekonder olsa kahverengi primer ve iç içe olacaklar. Turuncu koruyucu kısmı bunu öretecek şekilde genişletiriz gerekirse.

Makinanın döner kısmı kendi enerjisini üretemez mi sorusu açıkcası beni epey düşündürdü. Sonuçta bu milde bir motora bağlanıp dönecek. tamamiyle hareketli bir parça üzerinde nasıl bir elektrik üretimi yapılabilir aklıma gelmedi.

mesaj birleştirme:: 13 Temmuz 2012, 17:10:21

Alıntı yapılan: OG - 13 Temmuz 2012, 16:43:52
Data sinyalini bir şekilde çözersiniz. Sorun enerji aktarmada. Aktarılacak güç değeri önemli. Güç düştükçe iş kolaylaşır yükseldikçe zorlaşır.

Sayın OG,

Güç çok fazla olmayacak sensörler piezoelektrik. devrede bir işlemci adc ve bir miktarda opamp var. Aşırı güç çekecek bir kısım yok

picpicpic

ev tipi rüzgar türbinlerinde bir sistem var, türbin sonsuz dönebiliyor ama ortada kablo vs olmadığı için kablo dolaşmıyor, tagli arkadaşın dediği gibi fırçalı motorlardaki gibi bir sistem var, yataklamalardan elektrik aktarımı yapamazmısın? 2 yatak var birinden + birinden şase olmazmı mesela, + kısım milin içine gidecekse kesik kesik yapılmış bir elektrot ve içeriye küçük kesilmeleri engelleyecek kapasitörler konulabilir, işe yarayabilir bence

mufitsozen

Slip ring: A slip ring (in electrical engineering terms) is a method of making an electrical connection through a rotating assembly.

http://en.wikipedia.org/wiki/Slip_ring

Low Cost Slip Ring - Mercotac Model 205
http://www.mod-tronic.com/Mercotac_205.html

Replace your slip ring with superior Rotating Electrical Connectors!

http://www.mercotac.com/
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Rotary transformer ve rotary connector olarak arayın.

Akım ihtiyacınız 100mA civarında olacak görünüyor. 5cm çapında 50..60 turluk hava göbekli bobinle enerji aktarım işini kendinizde halledersiniz. TDA2002 2030 gibi hazır amplifikatör çiplerini osilatör olarak kullandığınızda işiniz basitleşir.
Bu durumda primeri haporlör bobini olarak bağlayacaksınız. Osilasyon frekansını 100Khz civarında seçerseniz işler basitleşir.

Nüveli yaparsanız kayıplar iyice azalır. Pot core nüve kullanılabilir. Kanatlı değil de tamamen kapalı pot core nüve mükemmel olur.

Aşağıda dönen konnektorler görülüyor.

Bir yöntem daha söyleyeyeim. Bulaşık çamaşır makinelerinde kullanılan üniversal motorların alan sargısına voltaj verirsen enduvi sargılarından magnetik kuplaj yoluyla voltaj alırsın. Enduvinin dönmesi sorun teşkil etmez. Belki bu fikri de kullanabilirsin.

f15eagle

Önceliğim hazır bir eleman temin edip deneme yapmak olacak, daha devre bittikten sonra bilgisayar üzerinde de epey yolum var :) biraz yeni olduğumdan yavaş ilerliyorum tecrübeler edinerek, bu yolda forumdaki sorularımıza cevap veren yardımcı olan herkese teşekkürler.

Eğer hazır ürün temin edemezsem fırça yöntemi ve rulman yöntemi aklıma yattı, makinacı arkadaş ile de konuşup çözüm buluruz, epey seçeneğimiz oldu.

z hocam, tda2002 kullanarak bahsettiğiniz yöntemi de kablosuz elektrik iletmeye çalışıyordum hobi amaçlı onda deneyeceğim teşekkürler.