Bilmece Bulmaca bobin ucunu kısadevre yapmaca

Başlatan z, 17 Temmuz 2012, 20:05:22

z

Yeni uyelere hitaben: Bilmece bulmaca anahtar kelimeleriyle yola çıkıp eski tarihli benzeri konulara da ulaşabilirsiniz.

Yeni bilmecemiz, son zamanlarda tartışmaya açılmış mühendislik şartmı başlıklı konuya da cevap olacaktır.

Orta uçlu bir bobinimiz var. (Mesela sekonderi 2x12v olan bir trafo)

A ve B, bobinin en dış iki ucu O da orta ucu olsun.

A ve O ucuna bir buton baglayalım.
A ve B uçlarına DC bir gerilim kaynağı bağlayalım.

Butona basalım ve uzunca sure bu vaziyette bekleyelim.

Butondan birden elimizi çekelim.

Bu andan itibaren A ve O uçlarındaki gerilim hakkında neler söylersiniz.

Bu uçlarda nasıl bir voltaj oluşur?

Şimdi bu soruyu bir de mühendislere de soralım.

Her bir ucun orta uca göre endüktansı 1H, DC gerilim kaynağımız 10V. Endüktanslar birbiri ile ideal kuplaj yapıyor ve sonuçta ideal bir orta uçlu transformatörümüz var. Sisteme voltaj uygulandıktan 1 sn sonra butonu açıyoruz.
Sargı direnci sıfır ohm.

A ve O uçlarındaki gerilimin fonksiyonunu elde edin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

fractal

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

@T2

Beğenmediysen sana farklı bilmece sorayım. Küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk.

t2

Gençlerin aklını karıştırıyon boş işlerle uğraştırıyon,

z

Boş ver şimdi onu bunu, bobin sorusunu hesaplayamıyorsan şatap.

LukeSkywalker

ayhani

Soru güzelmiş. İsiste denemeden ilk aklıma gelen şu;
Kaynak A-B uçlarına bağlandığı için A-0 uçlarını butonla kısa devre etmenin hiçbir değişiklik yapmaması gerekir. Yani butona basılması ile basılmaması arasında fark olmaması gerekir gibi geliyor.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Tagli

Evet ben de oraya takıldım. Bobinin iç direnci olmadığı zaman, düğmeye basmanın nasıl bir etki yapacağını çözemedim. Düğme basılı iken (normalde açık düğme olduğunu düşünürsek) akımın nasıl dağılacağını kestirebilir miyiz? Yani direnci 0 olan iki paralel hatta akım dağılımı nasıl olur?
Gökçe Tağlıoğlu

ayhani

Alıntı yapılan: FxDev - 18 Temmuz 2012, 00:37:38
İlk kısmı ben yanıtlayım, matematiksel ifade ile uğraşacak vaktim yok, uğraşmak isteyene ipucu olabilir.
Bobinler ideal değildir € kadar iç dirençleri olsun.

1) Eskiden AB arasına gerilim uygulandığında 0 noktasının gerilimi V/2 olacak.
2) AB arasında ilk başta I akımı akıyordu. Butonu basarak A ve O ucu arasında kısa devre yapılmış oldu. Dolayısı ile ilk bobindeki akım bir yerden yol bulup bobin € direncinden kendini sönümlendirmeli.
3) OB arasına eskiden V/2 gerilim uygulanırken şimdi V gerilimi uygulanıyor.
4) Vx=L*dI/dt kadar bir gerilim zıplaması O noktasında bizleri bekleyecek.
5) Alttaki bobinin akımı önce [(V+Vx-V/2)*t/L] bir süre hızlı şekilde artacak, daha sonra (V-V/2)*t/L ile yavaş bir şekilde kararlı bir hale oturacaktır lineer şekilde.

Bobin ideal düşünülmezse bu dedikleriniz doğru. Soruyu soran neden ideal olsun dedi acaba?

muhittin_kaplan

OG

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Temmuz 2012, 00:43:31
T1 öyle değildi. Versiyondan dır.
;D
Muhalefet iyidir be yahu. Olmasa farklılık nasıl ortaya çıkar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Direnci sıfır kabul edersek matematiksel olarak ifade edemeyiz çünkü butona basıldığı anda bobinden akan akım sonsuza gidecektir.
Bobinin sarım direncini (DC deki direnci) 1ohm kabul edelim.
Butona uzun bastığımızda Lob bobini 1A akımı (I=10/1) üzerinde depolayacaktır.
Butondan parmak çektiğimizde bu kez kaynağa ters yönde bu bobin üzerinde ikinci bir (geçici) kaynak oluşur.
Bu kaynağı s domeininde ifade etmek istersek Vob(s)=1 x 1 = 1V olur (depolanan akım ile bobin değerini çarptık)
Bu geçici kaynak ile bizim DC10v luk kaynağımız birbirine zıt kutuplarda olacağı için toplanacaktır ve nihayetinde AB uçları arasında ki kaynak değerimizi 10V tan 11V a yükseltmiş oluyoruz.
Bu 11V luk değer 1V luk oluşan ters emk voltajı boşalana kadar devam edecektir. Ardından 10V da stabil kalacaktır.
Tabi burada bobin direnci 1ohm değeri ise 1H alınmıştır ki bunlar pek gerçekci değerler değildir.

Özetle butonu bıraktığımız anda OA arasındaki voltaj bir anlık 5.5V a çıkar sonra 5V a geri döner.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ayhani

Hadi bende bir soru sorayım. Gerçi soru bana lisede sorulmuştu ve ben sözlüden 100 almıştım. Soru uzmanlara kolay gelebilir.

Soru basit. Bir bakır tele aynı gerilim değerinde(Örneğin 12v) AC ve DC'de aynı akımı nasıl çektirebilirsiniz. Herhangi bir ek malzeme vs kullanmak yok.

z

XX_CİHAN_XX
Bobin direncinin 0 ohm olması akımın sonsuz olacagı anlamına gelmez.
Enduktans degeri DC sistemlerde goz ardi edilemez.
Eger akim sonsuz olacaksa ya zamana ihtiyac vardir yada 0H enduktans degerine.

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2012, 02:10:46

Alıntı yapılan: FxDev - 18 Temmuz 2012, 00:37:38
İlk kısmı ben yanıtlayım, matematiksel ifade ile uğraşacak vaktim yok, uğraşmak isteyene ipucu olabilir.
Bobinler ideal değildir € kadar iç dirençleri olsun.

1) Eskiden AB arasına gerilim uygulandığında 0 noktasının gerilimi V/2 olacak.
2) AB arasında ilk başta I akımı akıyordu. Butonu basarak A ve O ucu arasında kısa devre yapılmış oldu. Dolayısı ile ilk bobindeki akım bir yerden yol bulup bobin € direncinden kendini sönümlendirmeli.
3) OB arasına eskiden V/2 gerilim uygulanırken şimdi V gerilimi uygulanıyor.
4) Vx=L*dI/dt kadar bir gerilim zıplaması O noktasında bizleri bekleyecek.
5) Alttaki bobinin akımı önce [(V+Vx-V/2)*t/L] bir süre hızlı şekilde artacak, daha sonra (V-V/2)*t/L ile yavaş bir şekilde kararlı bir hale oturacaktır lineer şekilde.

Bobin direncini sifir verdim.
Orta uclu bir bobin sadece bir bobinmidir?
Kuplajdan bahsettim
O halde bir transformatorden bahsediyorum.

Bunlari ip ucu almalisiniz.
1H bobin ne zaman 0H olur?